Pereiti į pagrindinį turinį

Vilnius + Kaunas = draugystė ir menas

2009-11-21 13:12
Lygybė: keramikai neskirsto darbų į kaunietiškus ir vilnietiškus – visi jie savotiški ir įdomūs.
Lygybė: keramikai neskirsto darbų į kaunietiškus ir vilnietiškus – visi jie savotiški ir įdomūs. / Tomo Raginos nuotr.

Replikų apie kauniečius ir jų gyvenimo būdą ne kartą teko girdėti iš vilniečių lūpų. Pastarieji gi neretai tampa laikinosios sostinės gyventojų apkalbų objektu.

Jaunieji keramikai įsitikinę: tarp miestų tvyrančią konkurenciją ir priešpriešą gali sušvelninti tik menas.

Atrado molio skonį

"Žinojimas, kad Kaune yra nemažai jaunuolių, studijuojančių keramiką, vieną dieną peraugo į norą juos pažinti iš arčiau. Taip ir gimė projektas", – draugystės pradžią prisiminė Vilniaus dailės akademijos (VDA) keramikos specialybės magistrantė Domilė Rakauskaitė.

Projektu "Kaunas – Vilnius 2009", pasak organizatorių – Povilo Liniausko, Ingridos Milerytės ir D.Rakauskaitės, siekiama suburti skirtingų miestų jaunimą, kurį vienija tas pats pašaukimas – keramika. "Tikimės, kad šis projektas suteiks galimybę realizuoti individualias idėjas, išreikšti jauno menininko požiūrį į šiuolaikinį meną ir save suvokti kaip aktyvų kultūrinio gyvenimo atstovą", – kalbėjo D.Rakauskaitė.

Neseniai užsimezgusi draugystė, pasak jaunosios menininkės, jau davė naudos abiem pusėms. Kauniečiai sužinojo, kad sostinės keramikai daugiau dirba su moliu. "O mes savo ruožtu pamatėme, kokius darbus kauniečiai daro iš porceliano. Mes su juo retai susiduriame", – kalbėjo P.Liniauskas.

Kodėl toje pačioje akademijoje tik kituose miestuose studijuojantys menininkai dirba skirtingomis technikomis? Taip yra ne dėl priemonių ar medžiagų stygiaus.

"Tiesiog skiriasi dėstymo būdas", – pagrindinį konkuruojančių miestų skirtumą įvardijo P.Liniauskas. Be kita ko, Kaune studentams skirtos mažesnės darbinės patalpos. Jie neturi lauko degimo krosnių, kurių Vilniuje yra net kelios. Pasak D.Rakauskaitės, vykdant projektą buvo numatyti du susitikimai Kaune ir Vilniuje, todėl sostinės menininkai kauniečiams leido išbandyti darbo su minėtomis krosnimis ypatumus.

Mokėjo iš savo kišenės

Jaunieji menininkai projektą vykdo savo lėšomis – iš savo kišenių traukė pinigus, kad sumokėtų už kūrinių pervežimą, santaupų pamažins ir parodos albumas, kurį studentai ketina išleisti.

Vilniečiai džiaugiasi: bent keramikos muziejaus ekspozicijų salės jiems nieko nekainavo.

"Esame dėkingi šio muziejaus darbuotojams ne tik už patalpas, bet ir už pasitikėjimą", – džiaugėsi keramikai.

Vilniuje, pasak menininkų, norint gauti patalpas parodai, reikia iš anksto pristatyti darbus. Pamatę juos šeimininkai sprendžia: verti jie ekspozicijų salės ar ne. Keramikos muziejaus darbuotojai to nereikalavo.

Šeimininkai – pasyvūs

Darbus parodoje eksponuoja 29 jaunieji menininkai. Visi jie savo kūriniais pasakoja apie Kauną, Vilnių ir jų tarpusavio santykius. "Šiame mano darbe dar trūksta vėliavėlės su užrašu "Akropolis". Turbūt nekyla klausimų, ką noriu tuo pasakyti", – rankoje laikydama molinę einančio žmogaus skulptūrą kalbėjo D.Rakauskaitė.

Kažkam iš jaunųjų menininkų miestus priminė ant žemėlapio pakabinti moliniai batai, kažkam Kauno ir Vilniaus draugystė panaši į riedantį traukinį, vienas į kitą per fotoaparato objektyvą žvelgiančius turistus.

"Labai gaila, kad projekte dalyvauja mažai kauniečių", – apmaudo šeimininkų pasyvumu neslėpė D.Rakauskaitė. Keramikės skaičiavimais, muziejuje – tik trijų kauniečių darbai. Dėl kolegų raudo ir Kaune keramikos mokslus kremtanti Rūta Bartkevičiūtė. "Gal neturėjo laiko kurti darbus", – svarstė mergina.

Po Naujų metų projekto dalyviai savo darbus eksponuos Vilniuje. R.Bartkevičiūtė vylėsi, kad sostinės gyventojams savo darbus pristatys trigubai daugiau jaunųjų Kauno menininkų.

KAS? Paroda "Kaunas – Vilnius".

KUR? Keramikos muziejuje (Rotušės a. 15).

KADA? Nuo lapkričio 20 d. iki gruodžio 13 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra