Žvakių fabrikėlis Pereiti į pagrindinį turinį

Žvakių fabrikėlis

2006-01-07 09:00

Žvakių fabrikėlis

Šimtas uždegtų žvakių liepsnelių išverstų iš kojų bet kurį romantikos mėgėją. Tačiau žvakes gaminantys plikiškiai į tokį reginį žiūrėtų profesionaliu žvilgsniu: ar nevarva, koks kvapas, kaip padaryta?

Klaipėdos pašonėje, Plikiuose, įsikūrusiame žvakių fabrikėlyje apie žvakes galima sužinoti šimtus netikėtų dalykų.

Ar galėjote pagalvoti, kad didieji žvakių gamintojai kasmet išleidžia populiariausių žvakių spalvų katalogus, derindami juos su interjero tendencijomis? O ar žinote, kad rankų darbo tikro vaško žvakės degdamos skleidžia malonų medaus aromatą? Svarbiausi žvakes gaminančio fabriko žmonės gali papasakoti ir kitokių įdomybių apie žvakes - kuri spalva ką simbolizuoja, kokios žvakės naudojamos magijai ir netgi kada švenčiama neoficiali žvakdirbių diena. Jie taip įsigilinę į įvairiausias žvakių gaminimo technikas, naujų idėjų paieškas, kad net fabriko direktoriaus kabinete guli neįprastai išsipūtusios telefonų knygos. Pasirodo, kad jose džiūsta miestelio vaikų surinktos gėlės ir augalai. Augalai bus naudojami žvakių puošybai.

Gamina vietiniai

Pastate, kuriame anksčiau buvo Plikių katilinė, jau keletą metų veikia įmonė, vietinių vadinama žvakių fabrikėliu. Keliasdešimties rūšių žvakes čia gamina vietiniai gyventojai. Didžioji dalis žvakių – rankų darbo.

Čia gaminamos ir dažniausiai bažnyčiose naudojamos tikro vaško žvakės, ir rankų darbo daugiausiai floristų kompozicijoms naudojamos originalios žvakės, ir įprastos parafininės žvakės, kurioms degant nenuvarva nė vienas lašelis.

Nors žvakių fabrikėlyje yra ir žvakių gaminimo mašina, kuria gaminamos standartinės žvakės, didžioji dalis čia gaminamų žvakių – rankų darbo. Įprastos ir vaško žvakės yra dekoruojamos lino virvelėmis ir gintarais, blizgučiais, džiovintais augalais, išraižomos įmantriomis linijomis ar kuriamos iš skirtingų spalvų vaško kvadratėlių.

Kaip dienraščiui pasakojo žvakių gamybos įmonės savininkas Dainius Petkus, didžiausias nedidelės įmonės koziris – rankų darbo žvakės. Jas itin mėgsta užsieniečiai, todėl didelė dalis čia pagaminamų žvakių yra eksportuojamos į užsienį.

Keliolika kartų per metus naujas žvakių formas kuria fabrikėlio darbuotoja, neseniai ištekėjusi moteris Laura Borisovienė. Ji yra pagrindinė visų idėjų generatorė. Jos vyras taip pat gamina žvakes.

Dovanoja prisiminimus

Kiekvienas prisimintų situacijų, kai žvakių šviesa diktavo nuotaiką ar kūrė puikią vakaro atmosferą. Romantiška vakarienė prie žvakių ar ilgas ramus žiemos vakaras su artimiausiais žmonėmis, tyliai plevenant žvakių liepsnelėms. Arba triukšmingas gimtadienio vakarėlis, kai imi tikėti, kad, užpūtus visas torto žvakutes, norai tikrai išsipildys.

Daugelis dar prisimena, kad vaikystėje žvakės buvo svarbios tik porą kartų per metus. Jos visada mėtydavosi virtuvėje, nes jų tikrai prireikdavo dingus elektrai. Dar žvakės būdavo svarbios per gimtadienius, krikštynas ir laidotuves.

Dabar žvakių paskirtis visai kita. Išsiilgę jaukumo, žmonės užsidega jas tiesiog šiaip sau. Plevenanti žvakių liepsna gali priminti ir židinį.

D.Petkus juokiasi prisiminęs, kad parduotuvėse pasirodžius pirmosioms gražioms žvakėms, žmonės jas pirkdavo ir pastatydavo į lentyną ar sekciją. Tik po poros metų žvakes vis dažniau ėmė naudoti pagal paskirtį – uždegdavo jas prie vakarienės stalo ar į namus užsukus svečiams.

Žvakių fabrikėlio savininkas išsaugojo ir seno rusiško laikraščio iškarpą, kurioje aprašyti būdai, kaip iš paprastų žvakių pasigaminti originalias interjero puošmenas. Straipsnyje buvo patariama nusipirkti kelias dėžutes žvakių, jas išlydyti ir kurti naujas.

Veikia ir spalvos

D.Petkus pasakojo, kad kasmet gauna savo partnerių iš Vokietijos katalogus, kuriuose pateikiamos rekomendacijos žvakių gamintojams, kokios žvakių spalvos turėtų būti madingiausios artimiausiu metu. Šį sezoną madingiausios žvakės – visų vaivorykštės spalvų. Nuo raudonos iki oranžinės, žalios ir mėlynos, violetinės spalvos. Kita tendencija – juodų ir baltų žvakių derinimas. Šiuo metu juoda ir balta spalvos yra populiarios madinguose interjeruose.

Kiekviena žvakės spalva turi savo simboliką. Vis daugiau žmonių žvakes renkasi pagal jų spalvą, tikėdami, kad jos į namus gali prišaukti vieną ar kitą įvykį ar nuotaiką.

Raudona žvakė daugeliui asocijuojasi su aistra ir meile, geltona reiškia laimę, o žalia – pavydą. L.Borisovienė dienraščiui sakė, kad pati įsitikino spalvų galia. Ji tikino, kad visą dieną dirbdama su raudonomis žvakėmis tampa energingesnė, tačiau darosi piktesnė ir greičiau pavargsta. Lengviausia jai dirbti su baltomis žvakėmis. L.Borisovienė tikino pastebėjusi, kad raminančiai veikia šaltos žvakių spalvos – žalia, mėlyna, violetinė, o šiltos – raudona, oranžinė, geltona tarsi suteikia energijos, stimuliuoja.

Domisi tradicijomis

Pasak L.Borisovienės, nepai-sant to, kad su žvakėmis tenka dirbti kasdien, ji mielai jų užsidega ir savo namuose. Tiesa, nori nenori ji stebi, ar žvakė dega tiek laiko, kiek ir turėtų, ar tinkamas jos kvapas. Moters teigimu, uždegus kambaryje žvakę, viskas išsyk atrodo kitaip – namus užlieja jaukumas.

L.Borisovienė pasakojo, kad nuo senų laikų tikėta, jog, degant židiniui, žmogus esąs saugus. Kai židiniai daugelio namuose išnyko, ta misija buvo perduota žvakei. Ji mano, kad uždegta žvakė padeda suburti šeimą, praskaidrina nuotaiką ir apsaugo.

Žvakių fabrikėlio šeimininkas D.Petkus juokavo, kad žvakdirbiai savo profesinę šventę gali švęsti vasario 2-ąją, tada bažnyčioje yra švenčiamos Grabnyčios. Žmonės tądien į bažnyčią neša žvakes, kad jas pašventintų. Tikima, kad tokios žvakės turi ypatingą galią. Pašventintos graudulinėmis ar grabnyčiomis vadinamos žvakės vėliau uždegamos užėjus audrai ir perkūnijai. Tikėta, kad tokios žvakės padės apsisaugoti nuo audrų ir ligų. Anksčiau su tokiomis žvakėmis dar būdavo ir buriama. Uždegus žvakę žiūrima, kur link krypsta jos liepsna. Jei į trobos vidų – iš tų namų neišeis laimė, o jei durų pusėn – gali būti, kad kas nors iš namiškių greitai mirs.

Tiki spalvų magija

Pasak L.Borisovienės, tikima, kad baltos žvakės kaupia gerąją mėnulio energiją, o raudonos žvakės palankiai veikia sveikatą, žadina meilės aistrą, stiprina žmogaus energetinį lauką, suteikia valdžios. Namuose uždegtos oranžinės žvakės skatina kūrybinius procesus, skaidrina mintis, padeda siekti harmonijos ir dvasinės pusiausvyros. Violetinės žvakės žada sėkmę, stiprina intuiciją, didina nepriklausomybę. Žydros žvakės padeda pasiekti santarvę ir ramybę šeimose.

Netgi juodos žvakės turi gerąją maginę reikšmę – jos padeda atitraukti neigiamą energiją, pašalina diskomforto jausmą. Rožinės žvakės simbolizuoja romantiškus jausmus, moteriškumą, draugystę, meilę, švelnumą. Žalios žvakės sustiprina jausmingumą, padeda nuvyti šalin pavydą, padeda pasiekti harmoniją. Geltonos žvakės siūlo komercinės veiklos sėkmę, padeda kūrybiniuose ieškojimuose.

Nori originalumo

D.Petkus dienraščiui pasakojo, kad jų gaminamos žvakės populiarios ir dėl to, kad daugelis jų – skirtingos. Net jei žvakės yra panašių spalvų, jų raštas ir faktūra būna skirtingi. Žvakių fabrikėlio šeimininkas juokavo, kad taip, kaip moterys nenori dėvėti tokios pat suknelės, kaip kaimynė, taip ir originalias žvakes renkasi tie, kurie ieško individualumo ir savitumo.

Pasak jo, rankų darbo žvakes gali įsigyti ne kiekvienas klientas. Daug pigesnės yra iš Kinijos atvežtos įprastame fabrike pagamintos žvakės, tačiau jos visos yra vienodos.

L.Borisovienės teigimu, pastaruoju metu itin išpopuliarėjo tikro vaško žvakės. Stereotipas, kad jos dega prasčiau, pastaruoju metu keičiasi. Pasirodo, kad šios žvakės dega beveik taip pat gerai, kaip parafininės, – paprasčiausiai joms naudojami tobulesni dagčiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų