Draugė pasiūlė "savo vietą"
20-ies klaipėdietė Monika (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – I.L.) vis dar šiurpsta prisiminusi karčią migracijos patirtį.
Pasidalydama asmenine istorija ji nori įspėti kitas merginas, svajojančias apie greitą praturtėjimą užsienyje.
Baigusi vidurinę mokyklą Monika pradėjo darbuotis drabužių parduotuvėje, nes trūko pinigų studijoms universitete.
"Deja, negavau valstybės finansuojamos vietos. Nenorėjau mokslų forsuoti, todėl nutariau padirbėti ir pabandyti laimę kitąmet. Banko sąskaita pildėsi labai lėtai, visi puikiai žinome, kaip sunku taupyti Lietuvoje. Praradusi viltį atsidėti studijoms pradėjau dairytis į užsienį", – liūdnai dėstė pašnekovė.
Geriausia Monikos draugė tuo metu dirbo Vokietijoje aukle.
Kaip tyčia vieno pokalbio metu ji prasitarė galvojanti keisti darbą ir pasiūlė Monikai užleisti savo vietą.
Esą per mėnesį ji uždirbtų tiek, kiek paprastas lietuvis per pusmetį – apie 2,5–3 tūkst. eurų į rankas.
Mergina susigundė. Žinojo, kad lengva nebus, nes teks gyventi toli nuo namų su svetima šeima, tačiau dėl didesnių pinigų buvo pasiryžusi daug kam.
"Labai reikėjo pinigų studijoms. Tikrai neketinau visą gyvenimą dirbti drabužių pardavėja", – vis kartojo klaipėdietė.
Išskrisdama verkė
Monikai buvo abstrakčiai užsiminta, kad šeima, pas kurią vyksta, gyvena kaimelyje netoli Frankfurto, nuosavame name.
Jo valdytojai – turkų šeima, kurioje auga keturi nepilnamečiai vaikai. Šie esą palyginti ramūs ir neįnoringi.
Merginai reikės užsiimti su mažaisiais, padėti mokytis, pavalgydinti, kartu žaisti, eiti pasivaikščioti.
Atlyginimas mokamas laiku po kiekvieno išdirbto mėnesio. Nereikia pasirašinėti jokių sutarčių, tik nusiųsti šeimai nuotrauką su savo atvaizdu.
Susimokėti už lėktuvo bilietus klaipėdietė turėjo pati.
Kai viskas buvo paruošta ir kelionės detalės suderintos, Monika išvyko.
"Nusipirkau lėktuvo bilietą tik į vieną pusę, nes neturėjau žalio supratimo, kada grįšiu. Labai jaudinausi prieš skrydį, man jis buvo pirmasis. Išvykimo dieną toks liūdnumas užėjo, palikdama mamą oro uoste verkiau", – graudinosi mergina.
Pasitiko 50-metis
Vokietijoje Moniką pasitiko tamsaus gymio vyras.
Klaipėdietė truputį nustebo ir nuliūdo, kad šalia nepažįstamojo nebuvo jos geriausios draugės.
Maždaug 50-ies turkas pasirodė labai malonus, įteikė merginai gėlių, paklausė, kaip jaučiasi po kelionės, ar yra alkana.
Į namus važiuoti neskubėjo, dar sustojo kavinėje pavalgyti.
"Jau iš pat pradžių įtariau kažką negero, bet vijau blogas mintis į šoną. Susikalbėti nebuvo problemų. Mokykloje mokiausi vokiečių kalbos, todėl bendravome vokiškai. Vyras pasakojo turįs nuosavą verslą – kebabinę, tad neblogai verčiasi", – atsiminė ji.
Pardavė geriausia draugė
Tą pačią dieną namų šeimininkas supažindino Moniką su savo vaikais, su tvarkytoja, aptarė pareigas, ką naujokė turės daryti jo namuose.
Tik apie žmoną nieko neužsiminė.
"Kartais prasilenkdavau su ja tarpduryje, ir tiek. Jutau, kad moteris į mane įtariai šnairuoja", – tarstelėjo mergina.
Netrukus Monika pajuto išskirtinį turko dėmesį, kuris netruko peraugti į persekiojimą.
Susivokęs, kad auka spyriojasi, ėmė siūlyti pinigų.
Jis panoro mane nusipirkti tikrąja to žodžio prasme.
"Jis panoro mane nusipirkti tikrąja to žodžio prasme. Vieną dieną prirėmė prie sienos iš išsitraukė krūvelę eurų. Sakė, kad niekas nesužinos, kad nebijočiau", – virpančiu balsu kalbėjo Monika.
Šiaip taip ištrūkusi iš įsiaudrinusio vyro gniaužtų 20-metė spruko į vaikų kambarį.
"Puoliau į isteriją: ką daryti, kur bėgti? Pinigų nėra, žmonių, kurie padėtų, irgi Vokietijoje neturiu. Toptelėjo, kad draugė mane žiauriai išdūrė. Pati su pilvotu diedu miegoti nenorėjo, todėl atsiuntė mane. Ko gero, ir pinigų už tai gavo. Nutariau išbūti mėnesį Frankfurte, pasiimti atlyginimą ir dumti neatsigręždama", – apmaudą liejo Monika.
Nesiprausė ir nevalgė
Turko meiluže nesutikusi tapti klaipėdietė mėnesį gyveno apimta nuolatinio nerimo ir, kaip pati sakė, iškentė tikrą pragarą.
Nesiprausė, nevalgė, stengėsi jokiais būdais nelikti viena, kad nebūtų užpulta.
Nėjau į vonios kambarį, kad neužkluptų iš pasalų.
"Nėjau į vonios kambarį, kad neužkluptų iš pasalų. Mane gelbėjo vyro vaikai, kol būdavau su jais, jis prie manęs nesiartindavo. Net miegojau su vaikais. Beveik nieko nevalgiau. Net supykindavo pažiūrėjus į jų maistą – kažkokios keistos žolės. Kartais užkrimsdavau su mažaisiais kebabinėje. Faktiškai visą laiką buvau alkana. Per mėnesį numečiau apie aštuonis kilogramus", – guodėsi pašnekovė.
Nutaikęs tinkamą progą turkas vis mėgindavo palaužti merginą, slapčiomis brukdavo jai pinigų.
"Dieve, vienu metu maniau, kad neatlaikysiu. Kai tik gavau dalį atlyginimo, sprukau lauk. Net nebelaukiau likusios sumos. Apsivilkau vienintelę striukę, kurią turėjau. Iš baltos ji buvo virtusi juoda. Susirinkau daiktus ir išėjau", – tvirtino pašnekovė.
Ašarodama Monika grįžo į Lietuvą. Kai mama paklausė, kas nutiko, dukrai žodžiai strigo burnoje.
Tepasakė, kad į Vokietiją daugiau nevažiuos.
Ne konsumatorė, o prostitutė
Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas pasakojo, kad iš tiesų naivios merginos neretai tampa lengvu grobiu žmonių prekeiviams.
"Turime bylų, susijusių su žmonių išnaudojimu. Būna, kad išveža dirbti neva oficialų darbą, o paskui liepia vogti. Buvo toks atvejis, kai siūlė dirbti konsumatore, o galiausiai mergina turėjo teikti atitinkamas paslaugas. Arba užuot gavusi slaugės darbą, atsidūrė viename Vokietijos viešnamyje ir tapo prostitute. Visokių variantų yra", – vardijo prokuroras.
Dažniausiai išvykų į nežinią pasekmės – labai liūdnos.
"Yra tokie dalykai, kaip darbdavys, darbo aprašymas ir darbo sutartis. Nereikėtų į juos numoti ranka. Jei važiuoji išplėstomis akimis kažkur, kaip sako anglai, "into the Middle of Nowhere" (liet. "į niekur"), tavo problemos", – žodžių į vatą nevyniojo R.Ušinskas.
"Viskas turi būti oficialu. Taip nebūna: atvažiuok, mes tave kur nors įdarbinsime. Paskui taip žmonės ir prisidaro bėdų. Jei jau važiuoji dirbti, turi tiksliai žinoti aplinkybes, nes kitaip prapulsi", – įsitikinęs prokuroras.
Jo žodžiais tariant, nukentėjusieji dažniausiai prisiteisia moralinę ar turtinę žalą, tik ne visuomet kaltinamasis būna mokus.
Valgė žalius kiaušinius
Ne ką mažiau pribloškianti yra ir viena vištų gaudytojų istorija.
Anglijoje grupelė lietuvių patyrė žeminančias darbo sąlygas – buvo vežami į įvairius ūkius ir juose nuolat dirbdavo aštuonių valandų pamainą.
Smurto aukomis tapę tautiečiai darbovietėse būdavo tokie alkani, jog valgė žalius kiaušinius.
Dėl prastų apgyvendinimo sąlygų emigrantai atsisakydavo miego, jiems nebuvo leidžiama darbo metu nueiti į tualetą, darbo užmokestis buvo vis atidedamas, jiems grasinta koviniais šunimis.
Kaip pranešė policija, dėl prekybos žmonėmis buvo suimtas 53-ejų Klaipėdos rajono gyventojas.
Įtariama, kad vištų gaudytojais dirbę vyrai buvo įtraukti į vergiją pažadant lengvą ir gerai apmokamą darbą bei pasinaudojant tuo, jog šie nemokėjo anglų kalbos, neturėjo pinigų, nebuvo susipažinę su vietos įstatymais.
Prieš juos naudotas fizinis ir psichologinis smurtas.
Vyrai neturėjo jokių socialinių garantijų, dirbo naktimis, be poilsio dienų ir atostogų, jiems mokėtas gerokai mažesnis nei žadėta atlyginimas.
Darbininkai gyveno antisanitarinėmis sąlygomis mažose patalpose, jiems nebuvo suteikiama jokia medicinos pagalba.
Nuo darbdavių nukentėję lietuviai Anglijoje už vergišką darbą iš buvusių darbdavių neseniai prisiteisė daugiau nei 1 mln. eurų kompensaciją.
Anglijoje suėmimo išvengęs lietuvis 2016-ųjų gruodį buvo sulaikytas Klaipėdos rajone.
Per kratą jo namuose ir pagalbinėse patalpose pareigūnai aptiko 474 įvairaus kalibro šovinius bei baltarusiškų cigarečių.
Už prekybą žmonėmis baudžiama laisvės atėmimu nuo 2 iki 12 metų, o už išnaudojimą priverstiniam darbui – bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 8 metų.
Naujausi komentarai