„Du vidutinio nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS raketų paleidimo įrenginiai bus visiškai paruošti tam, kad Ukrainos kariuomenė galėtų juos integruoti į jau turimus ugnies valdymo vienetus, taip papildant ir išplečiant šiuo metu Ukrainoje naudojamų Norvegijos ir JAV padovanotų NASAMS sistemų operacinį pajėgumą“, – įraše feisbuke teigė Arvydas Anušauskas.
„Sutarties vertė – apie 9,8 mln. eurų“, – pridūrė jis.
„Todėl, kad tiek pinigų“
Vėliau trečiadienį ministras žurnalistams pabrėžė, kad perduodamos ne pilnos sistemos, o tik raketų paleidėjai.
„Čia nėra visa sistema, o papildomi paleidimo įrenginiai, kuriuos galima bus integruoti į jau veikiančias sistemas, nes visa sistema savyje turi radarus, ugnies valdymo centrą, daug kitų dalykų“, – sakė A. Anušauskas.
Paklaustas, kodėl perduodami tik paleidėjai, ministras teigė, jog „todėl, kad tiek pinigų“.
„Tai yra svarbu, nes ukrainiečiai paskutiniame Ramšteine oro gynybos sistemų poreikį statė į pirmą vietą, gavome ir iš ministro atskirai laišką“, – kalbėjo jis.
Čia nėra visa sistema, o papildomi paleidimo įrenginiai, kuriuos galima bus integruoti į jau veikiančias sistemas.
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) duomenimis, NASAMS paleidimo sistemas Ukrainos kariuomenei planuojama perduoti per tris mėnesius. Ji taip pat nurodė, kad Norvegijos gynybos ministerija papildomai prisidės dovanodama NASAMS raketų paleidimo sistemų palaikymo įrangą.
Vidutinio nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS yra naudojamos ir Lietuvos kariuomenėje.
Gynybos resursų agentūra sutartį su karinės įrangos gamintoju „Kongsberg“ pasirašė antradienį. Apie sistemų perdavimą Ukrainai tos pačios dienos vakarą pranešė prezidentas Gitanas Nausėda, su šiomis žiniomis išvykęs vizito į Kyjivą.
Paramos Ukrainai planas
Anot KAM, Ukrainai taip pat bus perduota dešimt šarvuotų transporterių M113.
„Bendras Lietuvos perduotas šių šarvuotųjų transporterių skaičius pasieks 72“, – teigė A. Anušauskas.
Be kita ko, 2023 metams Lietuva užsakė pagaminti Ukrainai 12,5 mln. šovinių, iš kurių 2,5 mln., anot ministro, bus perduoti artimiausiu metu.
„Netrukus bus perduota ir tūkstančiai vienetų prieštankinės amunicijos granatsvaidžiams“, – rašė jis.
A. Anušausko teigimu, bendra Lietuvos suteikta karinė parama Ukrainai „jau peržengia 500 mln. eurų ribą“.
Kaip nurodoma pranešime, ministerija taip pat įsipareigojo tęsti paramą Ukrainai ilguoju laikotarpiu – parengtas karinės paramos planas numato mažiausiai 200 mln. eurų vertės paramą 2024–2026 metais.
„Mes detalių neteikiame. (...) Čia, pabrėžiu, yra gryna parama, pinigai iš biudžetinių lėšų. Tai nėra įvertinimas perduodamos technikos, kas irgi neatmestina gali būti. Tai išimtinai nauji dalykai, kurie užsakomi ir perkami“, – kalbėjo ministras.