Pereiti į pagrindinį turinį

Apie sprendimą „MG Grupės“ byloje: tai – politinės sistemos supurtymas

Lietuvos apeliaciniam teismui nuteisus kaltinamuosius „MG Grupės“ (anksčiau – „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis sako, kad nuteistoms partijoms gresia bankrotas, o Liberalų sąjūdis neturėtų dirbti valdžioje.

Kaltinamieji byloje trečiadienį nuteisti dėl įvairių kyšio davimo bei ėmimo ir prekybos poveikiu epizodų.

„Tam tikras supurtymas politinės sistemos, nes dvi parlamentinės politinės partijos nubaustos“, – BNS sakė S. Skvernelis.

„Taip, tai atsilieps politiniam procesui. Bent jau tos dvi partijos, kurioms skirtos įspūdingo dydžio baudos, nežinau, ar gebės išgyventi, nes tai visgi pinigai dideli ir trys rinkimai, rinkiminiai metai, matyt, arti bankroto gali būti“, – teigė politikas.

„MG Grupei“, Liberalų sąjūdžiui ir Darbo partijai teismas skyrė atitinkamai daugiau nei 1,1 mln., beveik 377 tūkst. ir daugiau nei 301 tūkst. eurų baudas.

Laisvės atėmimo bausmėmis buvo nuteisti buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, „darbietis“ parlamentaras Vytautas Gapšys, eksliberalams Gintarui Steponavičiui ir Šarūnui Gustainiui skirtos baudos.

S. Skvernelis sakė sunkiai įsivaizduojantis Liberalų sąjūdį dirbant valdančiojoje koalicijoje po nuosprendžio.

Tikrai sunkiai įsivaizduoju nuteistą partiją esant valdžioje.

„Iš esmės, tai teista partija, kuri yra valdančiojoje koalicijoje ir kurios pirmininkė – Seimo pirmininkė. Tai čia turbūt turėtų būti sprendimai, kalbant apie deklaracijas, kurios buvo teikiamos apie politinę kultūrą, skaidrumą sąžiningumą ir visa kita, dabar deja, sprendimai turi būti padaryti. Tikrai sunkiai įsivaizduoju nuteistą partiją esant valdžioje“, – teigė demokratų lyderis.

Jis teigė, kad šioje situacija tikisi Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos sprendimų, kad ši „kaip labai principinga, pati skaidriausia ir padoriausia partija, negalės dirbti su nuteista partija koalicijoje“.

„Aišku, suprantame, ponia Viktorija Čmilytė-Nielsen, kaip sako garsi frazė – ne prie ko šitoj istorijoj, bet faktas juridinis, kad partija nuteista ir tai nuteistos partijos pirmininkė“, – sakė S. Skvernelis.

Jo nuomone, rinkėjams įtakos nuosprendis greičiausiai neturės.

Vilniaus apygardos teismas kaltinamuosius šioje byloje pernai buvo išteisinęs.

Apeliacinio teismo sprendimas įsigalioja nuo jo paskelbimo dienos, bet gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Valdžioje likti neturėtų

Anot Lietuvos socialdemokratų partijos lyderės Vilijos Blinkevičiūtės, partijas pasivijo atsakomybė už anksčiau padarytus nusikaltimus, o rinkėjai tai įvertins.

„Visa Lietuva žino „dėžutės“ istoriją, ją sekė, matė ir vertino ir teismų sprendimus, pačių partijų veiklą, atskirus žmones. Tiesą sakant, tai signalas, kad teisinė atsakomybė anksčiau ar vėliau ateina. Suprantama, žmonės, rinkėjai, tai įvertins. Tik gal šiek tiek visą laiką norėtųsi, kad tas teisminis procesas vyktų kaip galima greičiau, nes tikrai labai ilgi procesai, užsitęsia“, – BNS sakė V. Blinkevičiūtė.

Anot jos, abiejų partijų laukia sunkus laikas dėl didžiulių joms skirtų baudų ir kitąmet vyksiančių rinkimų, o valdančioji koalicija turės įvertinti, ar gali dirbti su Liberalų sąjūdžiu.

„Manau, kad tokie svarstymai neišvengiamai turėtų būti, nes valdančiojoje daugumoje dirba partija, kuri dabar yra nuteista už korupciją, tai neišvengiamai svarstymai bus, kokie bus galutiniai sprendimai – nežinau, pati valdančioji dauguma turi įvertinti“, – teigė V. Blinkevičiūtė.

G. Landsbergis: bendradarbiavimą su Liberalų sąjūdžiu tęsime ir toliau

Valdantieji konservatoriai ir toliau bendradarbiaus su apkaltinamąjį nuosprendį politinės korupcijos byloje išgirdusiu Liberalų sąjūdžiu, sako Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

„Viktorija Čmilytė-Nielsen, perėmusi vadovauti partijai, atvertė naują puslapį ir pasikliovėme jos lyderyste. TS-LKD tuo kliovėsi sudarydama koaliciją“, – LRT sakė konservatorių lyderis, pridurdamas, kad prieš tai partijos bendradarbiavo ir dirbdamos opozicijoje, nors byla jau buvo prasidėjusi.

„Manau, vis dėlto, tą bendradarbiavimą tęsime ir toliau. Kita vertus, nereikia pamiršti, kad yra aukštesnė instancija ir tą teisingumo kelią, įstatymais numatytą, jie ketina tęsti. Vis dėlto akcentuočiau, kad kaltieji yra atrasti, atsakomybė yra prisiimta, dėtos ir dedamos pastangos, kad tai nesikartotų. Visiems kitiems, veikiantiems politikoje, tai yra priminimas, kad Lietuvos teisingumo sistema viekianti, ji geba būti efektyvi. Užtrunka, bet teisingumą vykdo“, – kalbėjo G. Landsbergis.

A. Vyšniauskas: darbui su Liberalų sąjūdžiu nuosprendis korupcijos byloje nepakenks

Teismo sprendimas pripažinti Liberalų sąjūdį kaltu politinės korupcijos byloje neturėtų pakenkti koalicijos darbui, nes partija atsinaujino, o situacija dėl bylos buvo žinoma, sako konservatorių atstovas Andrius Vyšniauskas.

Pirmas įspūdis yra tai, kad iš tikrųjų Lietuvoje turime tam tikrą teisingumo atstatymą, nes pirmosios instancijos teismo sprendimas, kai visi asmenys buvo išteisinti, tikrai sukėlė nusivylimo bangą ir netikėjimo teismine valdžia.

„Pirmas įspūdis yra tai, kad iš tikrųjų Lietuvoje turime tam tikrą teisingumo atstatymą, nes pirmosios instancijos teismo sprendimas, kai visi asmenys buvo išteisinti, tikrai sukėlė nusivylimo bangą ir netikėjimo teismine valdžia, – BNS sakė politikas. – Šitas sprendimas, kai prokurorams pavyko įrodyti tuos kaltinimus, kuriuos jie pateikė tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims, mano galva, yra teisingas ir tai yra tam tikras teisingumo atstatymas.“

Kalbėdamas apie nuosprendį koalicijos partneriams, A. Vyšniauskas atkreipė dėmesį, kad „politikoje pirmiausia veikia asmenys“, o Liberalų sąjūdis po juos supurčiusio korupcijos skandalo atsinaujino, dauguma šiuo metu Seime esančių liberalų į aktyvią politiką įsitraukė jau po 2015 metų.

„Ta pati Viktorija Čmilytė-Nielsen tik 2015 metais atėjo į Seimą ir tai yra partijos atsinaujinimo po to skandalo, kuris juos iš tikrųjų seka praktiškai trečia kadencija, veidas“, – sakė konservatorius, kalbėdamas apie Seimo pirmininkę ir Liberalų sąjūdžio lyderę.

„Kadangi nė vienas fizinis asmuo iš Liberalų sąjūdžio nėra kaip nors  inkriminuotas, nuteistas ir pareikštos kažkokios tai problemos, darbui tai nepakenks, tačiau, be abejo, Liberalų sąjūdžiui kaip politinei partijai tai nebus pats lengviausias laikas,  nebus pati lengviausia kova ateinanti“, – sakė parlamentaras.

A. Vyšniauskas teigė, kad greičiausiai koalicijoje bus „diskusijų ir aptarimų, kaip vertinti šitą situaciją“, jis vylėsi, kad savo poziciją išsakys ir patys koalicijos partneriai.

„Manau, kad dabartiniam darbui Seime pagrindinis kriterijus ir įtaką darantis faktorius yra būsimi rinkimai, ir faktas, kad šita situacija keičia rinkimų dinamiką: tiek Liberalų sąjūdžiui, tiek Darbo partijai tikrai nebus lengva. Gali būti įtakos kažkokioms darbinėms aplinkybėms ar kažkam – aš to tikrai neslėpsiu, tačiau, kad reikėtų dabar kažkaip sėsti, specifiškai apmąstyti, kažką aiškintis – ką čia aiškinsiesi? Visi žino, kad Liberalų sąjūdis turi šitą problemą, ateinančią nuo 2015 metų“, – kalbėjo konservatorius.

„Jie buvo išrinkti, žmonės už juos balsavo, yra valdančioji koalicija. Valdančiajai koalicijai nuo pat kadencijos pradžios šita problema niekada nekenkė, nes mes kalbame apie reformas, apie darbas, apie kitus dalykus, bet faktas, kad yra labai nemaloni situacija“, – sakė jis.

V. Mitalas: nuosprendis liberalams – reputacinė žala

Apeliaciniam teismui politinės korupcijos byloje priėmus apkaltinamąjį nuosprendį valdančiajam Liberalų sąjūdžiui, koalicijos partnerių Laisvės partijos atstovas teigia, kad tai – reputacinė žala liberalams, o tolesnių veiksmų teigia kol kas negalintis komentuoti.

„Liūdna, kad tie prieštaringi teismų sprendimai tokie Lietuvoje atsitinka ir kad teisingumas trunka labai ilgai – septyneri metai nuo istorijos ir dar, matyt, su apskundimais gali ir toliau tęstis, – BNS trečiadienį sakė V. Mitalas. – Kolegos turės spręsti savo partijoje kilusius iššūkius, nes vis tik reputacinė žala didžiulė ir tai turbūt dar kartelį kirs per pasitikėjimą politinei sistemai vis tiktai, kada yra pripažįstama, jog, šiuo atveju, net dvi partijos yra kaltos.“

Paklaustas, ar mato poreikį aptarti šį klausimą koalicijoje, jis teigė nenorintis komentuoti kitų partijų problemų ir lauks, kaip situaciją vertina patys liberalai.

„Pamatysime, kaip tą vertina pats Liberalų sąjūdis. Jeigu jie matys poreikį kažkaip atskirai pristatyti koalicijos partneriams situaciją ir tada viską įvertinsime“, – kalbėjo Seimo narys.

„Reputacines problemas, kažkokius veiksmus iš to kylančius, tai tikrai dar yra anksti komentuoti“, – pridūrė V. Mitalas.

Prezidentūra nekomentuoja sprendimo „MG Baltic“ byloje

Trečiadienį Apeliaciniam teismui paskelbus nutartį vadinamojoje „MG Baltic“ byloje ir nuteisus visus anksčiau išteisintus kaltinamuosius, Prezidentūra susilaiko nuo komentarų apie šį sprendimą.

Kaip teigiama Eltai raštu perduotame komentare, šalies vadovas gerbia teisėjų nepriklausomumą ir įgaliojimus priimti sprendimus.

„Prezidentas skiria apygardų ir apylinkių teisėjus, kartu su Seimu formuoja visų Lietuvos teismų teisėjų korpusą. Prezidentas nuosekliai siekia, kad teismai Lietuvoje turėtų visas sąlygas vykdyti teisingumą. Tuo pačiu Prezidentas gerbia teisėjų nepriklausomumą ir konstitucinį teismų įgaliojimą priimti sprendimus Lietuvos Respublikos vardu. Todėl Prezidentas nekomentuoja teismų sprendimų konkrečiose bylose“, – nurodoma komentare, kurį Eltai raštu perdavė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų