Pereiti į pagrindinį turinį

Apkaltos nori, bet jos nebus?

2013-11-16 18:30

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė slaptos Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagos nutekinimo istorijoje vėl metė šešėlį ant Dalios Grybauskaitės ir užsiminė net apie galimą apkaltą. Prezidentė neigia netgi teorinę paslapties atskleidimo galimybę, o jos apkalta abejoja net ir valdantieji.

Apkaltos nori, bet jos nebus?
Apkaltos nori, bet jos nebus? / Š. Mažeikos / BFL nuotr.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė slaptos Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagos nutekinimo istorijoje vėl metė šešėlį ant Dalios Grybauskaitės ir užsiminė net apie galimą apkaltą. Prezidentė neigia netgi teorinę paslapties atskleidimo galimybę, o jos apkalta abejoja net ir valdantieji.

Puolimas stiprėja

L.Graužinienė, pastaruoju metu kone kasdien žerianti kritiką D.Grybauskaitei, vakar pareiškė Prezidentės veiksmuose matanti "autokratinės valstybės valdymo metodų", o trečiadienio vakarą netgi užsiminė apie galimą apkaltą jai.

"Aš labai norėčiau, kad Prezidentė būtų demokratinės valstybės Prezidentė. Pastaruoju metu mes matome, kad prezidentinis valdymas turi požymių ar bent siekiama, kad toks būtų, – tai autokratinės valstybės valdymo metodai. Tai aš vertinu labai blogai, mes esame demokratinė valstybė ir turi būti demokratinis valdymo modelis. Negalime artėti prie Baltarusijos", – interviu "Laisvosios bangos" radijui vakar sakė L.Graužinienė.

Užvakar LRT žurnalisto Edmundo Jakilaičio laidoje paklausta, ar tikisi, jog bus nubaustas dėl informacijos nutekinimo kaltas žmogus, ji sakė, kad tai bus sprendžiama arba teisme, arba Seime.

"Jeigu bus pripažinta, kad tai buvo riboto naudojimo informacija, už tai taip pat yra taikoma baudžiamoji atsakomybė. Kokia ta informacija buvo, spręs prie VSD sudaryta komisija. Bet jeigu jie nustatys, kad buvo ne tas grifas uždėtas, atsakyti turės tas, kuris jį uždėjo. Atsakomybė turi būti ir per ikiteisminį tyrimą tai bus išaiškinta. Byla keliaus į teismą arba į Seimą", – apie galimą apkaltos procesą prabilo ji.

Tą patį aiškino ir buvęs Darbo partijos (leiboristų) vadovas bei buvęs Seimo vicepirmininkas Vytautas Gapšys.

"Reikėtų įvertinti viską teisiškai, bet, remiantis Seimo kuluaruose sklandančia informacija, gali būti, kad tai buvo tyčia organizuotas dalykas. <...> Tad jei tai pasitvirtintų, tai būtų rimtas teisės aktų pažeidimas, pagal kurį ir reikėtų vertinti, ar nebūtų ir apkaltos proceso", – dėstė V.Gapšys.

Galimybes paneigė

Pati D.Grybauskaitė vakar tvirtino, kad VSD pažymos iš prezidentūros niekas nutekinti negalėjo, nes ji šią instituciją pasiekė po to, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija apie ją.
"Pirmiausia, nutekinti pažymos iš prezidentūros niekas negalėjo, nes pažyma – oficiali, registruota, su parašais – prezidentūrą pasiekė tiktai lapkričio 4 d.", – žurnalistams sakė šalies vadovė. BNS informaciją paskelbė spalio 31 d.

Prezidentės teigimu, pagal procedūrą, kol pažymos nepamato ji, niekas kitas jos gauti negali. Ji pripažino tik tai, kad apie pažymoje esančią informaciją jai žodžiu buvo pranešta anksčiau.
D.Grybauskaitė taip pat teigė, kad VSD apie grėsmes valstybei turėtų informuoti viešai, ir nurodė būtinybę peržiūrėti VSD veiklą reglamentuojančius teisės aktus.

Beje, paklausta, ką mano apie vis aštrėjančią kritiką iš Seimo tribūnos, ji sakė nekomentuojanti nei premjero, nei Seimo pirmininkės kalbų. Tačiau abstrakčiai pakomentuoti sutiko.
"Manyčiau, mes žinome ir matoma, kad Darbo partija yra teisiamųjų suole. Kai kurie desperatiški šios partijos atstovų veiksmai, be jokios abejonės, veikiami to, kad tas procesas vyksta gana greitai ir jis numatomas jau šio mėnesio gale", – taškus sudėliojo D.Grybauskaitė.

Apkalta – nelabai realu

Beje, Rolando Pakso apkaltai vadovavęs dabartinis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas tvirtino, jog net vadovaujantis teorine prielaida, kad informacija galėjo būti nutekinta iš prezidentūros, nebūtinai būtų inicijuojama apkalta. Nes prieš tai turėtų būti sudaryta speciali tyrimo komisija dėl medžiagos nutekinimo, kurios tyrimas turėtų atskleisti, kad tai padarė pati Prezidentė.

"Viskas vyktų panašiai, kaip ir interpeliacijų ministrams atveju, tik ten į užduodamus klausimus tenka atsakyti iš Seimo tribūnos, o čia klausimai būtų užduodami ir atsakymai pateikiami raštu. Šiam procesui, aišku, būtų sudaryta speciali apkaltos komisija <...>, bet jei net paaiškėtų, kad teoriškai medžiaga nutekinta iš Prezidentės aplinkos, ne pačios Prezidentės, apkalta nebūtinai būtų inicijuojama", – pripažino J.Sabatauskas.

Įtarimai nepareikšti

Specialiųjų tyrimų tarnyba Generalinės prokuratūros pavedimu atlieka ikiteisminį tyrimą dėl valstybės paslapties atskleidimo ir piktnaudžiavimo. Tyrimas pradėtas, kai BNS spalio 31 d. pranešė apie VSD perspėjimą valstybės vadovams ir dviem Seimo komitetams, jog Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas ir artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie Prezidentę D.Grybauskaitę.

Generalinė prokuratūra šią savaitę pranešė, kad per ikiteisminį tyrimą dėl valstybės paslapties atskleidimo nustatyta, kaip įslaptinta informacija pateko į žiniasklaidos priemones ir kas iš valstybės tarnautojų tame dalyvavo, tačiau oficialiai įtarimų dar niekam nepareiškė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų