Užsienio reikalų ministerijos parengtame plane taip pat numatyta galimybė atlikti visuotinį lietuvių kilmės asmenų pasaulyje surašymą, siekiant surinkti kuo tikslesnius statistikos duomenis apie diasporos dydį, geografiją, amžių, išsilavinimą.
Ministrų kabineto pasitarime palaimintas 2025–2027 metais numatytų veiklų planas yra Lietuvos diasporos politikos strateginių gairių „Globali Lietuva“ 2022–2030 metams dalis.
„Tikslas – kaip įmanoma labiau koordinuoti Lietuvos diasporos politiką ir veiksmingą jos įgyvendinimą“, – Vyriausybės pasitarime sakė viceministras Simonas Šatūnas.
Anot jo, plane apie 36 proc. plane numatytų veiksmų skirta tautinės tapatybės puoselėjimui, 33 proc. – diasporos įsitraukimui į Lietuvos gyvenimą, apie 22 proc. – grįžimui į Lietuvą ir komunikacijai.
Plane numatyta per artimiausius trejus metus didinti lituanistinio švietimo įstaigose besimokančių vaikų ir jaunuolių skaičių, remti šias įstaigas finansiškai, organizuoti lituanistinio švietimo viešinimo ir populiarinimo kampanijas bei renginius.
Be to, ketinama organizuoti ir remti diasporos vaikų bei jaunimo stovyklas šalies savivaldybėse, remti išeivių organizacijų veiklą.
Taip pat numatyta užsienyje gyvenantiems lietuviams skirti premijas už etninės kultūros ir nematerialiojo kultūros paveldo puoselėjimą bei sklaidą, užsienio lietuvių meno kolektyvui skirti „Aukso paukštės“ apdovanojimą.
Planuojama rengti Lietuvos valstybės archyvų darbuotojų ekspedicijas į diasporos archyvus, finansuoti Lietuvai reikšmingo užsienyje esančio kultūros paveldo paiešką, sklaidą, priežiūrą, grąžinimą.
Numatoma remti Lietuvos nevyriausybinių organizacijų programas, skirtas skatinti diasporos pilietiškumą, patriotizmą, istorinę atmintį, informuoti diasporą apie nacionalinio saugumo ir gynybos politiką, galimybes prisidėti prie valstybės gynybos ir pilietinio pasipriešinimo, steigti naujus Lietuvos šaulių sąjungos padalinius užsienyje.
Viliamasi, kad plano priemonės leis padidinti užsienyje gyvenančių lietuvių indėlį pritraukiant į Lietuvą investicijas, skatinant turizmą.
Plane numatytas dėmesys ir sportui, kitąmet organizuojamos Pasaulio lietuvių sporto žaidynės.
Į plano įgyvendinimą įsitraukusios beveik visos ministerijos, 60 savivaldybių, valstybės institucijos – iš viso 96 institucijos.
Vyriausybės pasitarime pritarus veiksmų planui, jis pradės veikti užsienio reikalų ministrui pasirašius įsakymą.
Naujausi komentarai