Pereiti į pagrindinį turinį

Ekspertai apie naują Seimą: jie tokia ne ekonomistų, o buhalterių valdžia

2024-10-29 13:36

Pirmadienį šešių partijų lyderiai rinkosi pas Prezidentą. Aptarė rinkimų rezultatus ir koalicijos formavimą. Prasitarė ir apie pirmuosius darbus, kurių imsis Seime, nuo pensijų kaupimo iki kelių asfaltavimo.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / R. Riabovo/BNS, freepik nuotr.

LNK žurnalistės kalbintas ekonomistas tikino, kad esminių ekonomikos ir politikos pokyčių neišvysime.

Po rinkimų nakties pailsėti nėra kada nei žurnalistams, nei partijų lyderiams.

Išaušus vidurdieniui šešių partijų vadovai jau iš arba pakeliui pas Prezidentą. Aptarti rinkimų rezultatus, kas Seime užims poziciją ir opoziciją.

Remigijui Žemaitaičiui, panašu, rūpi tik vienas dalykas...

„Nebeturiu tikslo būti Seime, nes Gabrieliaus nebėra. Mano didžiausia gyvenime meilė pabėgo“, – sakė Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

Kam liūdesys, kam nuostaba. Socialdemokratų triumfas, panašu, netikėtas ir pačiam šalies vadovui.

Dėl koalicijos prezidentas nuomonės neperša, bet reikalus skubina. Jau anksčiau sakė, svarbu greitai sudaryti valdančiąją daugumą ir Vyriausybę. Laikas tiksi, reikės priimti kitų metų biudžetą.

„Manau, kitą savaitę dėl koalicijos turėtume jau būti apsisprendę“, – kalbėjo socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

Kol valdžia dėliojasi, aiškėja ir kas pirmas, ką nuveiks.

„Norėčiau palinkėti, kad nauja valdančioji dauguma atneštų ramybę, pusiausvyrą, neskubėtų su sprendimais“, – linkėjo R. Žemaitaitis.

Pagrindinį darbą partijų lyderiai įvardija valstybės biudžeto projektą. Tik čia dilema: pinigų dalybas keisti iš esmės, ar jau nebesikišti.

„Apsispręsti, ar dabar bandyti iš esmės keisti pagal tuos prioritetus, ar kažką minimaliai pakeitus užsibrėžti tikslą, kad po pusmečio, jau sudėliojus valstybės programą, būtų jį galima peržiūrėti“, – šnekėjo demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.

Daugiau pinigų ne žmonėms, o keliams norėtų matyti naujoji valdžia. Mat kitais metais 11 proc. krentantis finansavimas – iki 784 milijonų eurų dabar jų netenkina.

„Keliai yra viena iš tų sudėtinių dalių, nes jeigu nėra patogaus susisiekimo su rajono centru ir miestu, tai žmonėms po įvairių reformų, tokių pusiau skustų, luptų, pasiekti gydymo įstaigas praktiškai tampa neįmanoma“, – tęsė S. Skvernelis.

„Jie sieks įprastine tradicija užsiimti sektorių rėmimu ir jiems priimtinų sektorių, tokių kaip kelių tiesimas“, – teigė ekonomistas Algirdas Bartkus.

Pokyčiai ir švietime. Tik vienos partijos užsiimtų nemokamų būrelių plėtra, kitos – pagrindiniu ugdymu.

Žada užbaigti kasmetinę rudens nežinomybę, ar vaikui bus vietos mokykloje.

„Kada iš tikro vyrauja įtampa, kada grasinama uždaryti aibes mokyklų, tai tą reikia sutvarkyti“, – tikino „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Norima sutvarkyti ir kaupiančiųjų antroje pensijų pakopoje sistemą. Ar bus leista kaip estams išeiti ir atsiimti dalį pinigų, ar kaupti teks iki gyvenimo pabaigos?

„Tikrai turėtume ir šitą klausimą spręsti, nes žmonės labai laukia, o po Konstitucinio Teismo sprendimo jau gal pusmetis praėjo“, – antrino V. Blinkevičiūtė.

„Manau, kad šito jie nerealizuos, turime krūvą istorinių precedentų. Socdemai galų gale atsistodavo į pensijų fondų pusę. Komercinės struktūros turi poveikio kanalus šitoje partijoje“, – teigė A. Bartkus.

Kirba idėjų ir dėl mokesčių didinimo. Tiksliau, kaip surinkti daugiau pajamų dar labiau neišgąsdinus investuotojų.

R. Karbauskis sako, pagal ekonomikos augimą prieš ketverius metus buvome pirmoje vietoje, bet dabar jau nebe.

I. Šimonytė atkerta, kad tokia gera situacija dar niekada nebuvo.

„Vyriausybė baigia kadenciją tuo metu, kai Lietuvos ekonominė situacija pati geriausia, kokia kada nors buvusi“, –  sakė Ministrė Pirmininkė.

„Investicijos mažėja. Galim matyti, kad jos gerokai didesnės Latvijoje ir Estijoje. Mes su savo Kinijos politika, taip pavadinčiau kabutėse, esam padarę taip, kad į Lietuvą mažėja investicijų“, – tvirtino R. Karbauskis.

Ekonomistas mano, esminių pokyčių ekonomikoje ir politikoje neišvysime. Nauja valdžia darys tik mažas korekcijas, nes trūks pinigų.

„Jie tokia ne ekonomistų, o buhalterių valdžia. Jie netiki niekuo – nei Kalėdų Seniu, nei geromis fėjomis. Jie žiūri tik, kiek turi pinigų kišenėje, ir ką jie turi finansuoti už tuos pinigus“, – aiškino A. Bartkus.

Kitąmet valstybės išlaidos 5 milijardais viršys pajamas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų