Pereiti į pagrindinį turinį

Ekspertai apie M. Navickienės istoriją: tai smūgis tiek Vyriausybei, tiek pačiai politikei

2024-06-13 11:00

Atsistatydinimu pasibaigęs skandalas, į kurį įsivėlė socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monika Navickienė, yra smūgis tiek Vyriausybei, tiek pačiai politikei, mano ekspertai. Jų teigimu, premjerė Ingrida Šimonytė Ministrų kabinete neteko vienos artimiausių bendražygių, savo ruožtu M. Navickienė – statuso bei politinio kapitalo, kurį pastaraisiais metais buvo susikrovusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių (TS-LKD) partijoje.

Monika Navickienė (kairėje) Ingrida Šimonytė ir Gintarė Skaistė
Monika Navickienė (kairėje) Ingrida Šimonytė ir Gintarė Skaistė / P. Peleckio / BNS nuotr.

Vilniaus politikos analizės instituto asocijuotasis analitikas Matas Baltrukevičius mano, jog M. Navickienės sprendimas trauktis iš posto buvo pavėluotas. Anot politologo, jeigu konservatorė būtų nenuslėpusi tam tikrų detalių dėl ryšių su „Foxpay“ savininke Ieva Trinkūnaite bei jos sugyventiniu Vilhelmu Germanu, dėl bendrų kelionių į Dubajų, sprendimas atsistatydinti atrodytų gerokai kitaip.

„Buvo naivu ministrei tikėtis, kad tuo viskas pasibaigs – kad žiniasklaida nekapstys giliau. Ta pradinė gynybinė reakcija ji nebuvo teisinga ir pačiai ministrei net būtų buvę naudinga truputėlį atviriau kalbėti, koks buvo tas santykis (su I. Trinkūnaite ir V. Germanu – ELTA). Tada iš karto sektų sprendimas – taip, šie žmonės atsidūrė neigiamoje projektorių šviesoje, taip, deja, turėjau ryšių, suprantu visą atsakomybę, traukiuosi. Tai būtų vienoks kontekstas“, – Eltai sakė M. Baltrukevičius.

„Kitoks kontekstas, kai galiausiai sprendimas yra toks pats, bet šiek tiek jau išprievartautas tos papildomos informacijos, kurią žiniasklaida iškapstė“, – pažymėjo jis.

Kitoks kontekstas, kai galiausiai sprendimas yra toks pats, bet šiek tiek jau išprievartautas tos papildomos informacijos, kurią žiniasklaida iškapstė.

Politologas akcentuoja – M. Navickienės praradimas Vyriausybei yra didelis smūgis. M. Baltrukevičius pastebi, jog politikė buvo ne tik artima premjerei I. Šimonytei, bet ir turėjo įtakos konservatorių gretose.

„Dabar ši situacija tampa komplikuota. Vėlgi, matysime, kokie bus tolimesni veiksmai. Pati ministrė kalba, kad norėtų likti partijoje ir politikoje. Čia, turbūt, galiausiai jai pačiai bus duota laiko nuspręsti, ar ji nori dalyvauti Seimo rinkimuose. Jeigu norės – partija, vėlgi, vertins, ką daryti, ar leisti jai kandidatuoti. Aišku, pozicija nebūtų tokia aukšta, kokios kitu atveji ji galėtų tikėtis“, – pastebėjo Vilniaus politikos analizės instituto asocijuotasis analitikas.

Tuo metu prezidentui Gitanui Nausėdai, M. Baltrukevičiaus manymu, krizė Vyriausybėje klostosi palankia vaga.

„Prezidentas norėjo daugiau pokyčių Ministrų kabinete – tą jam pavyks padaryti. Tai vienas įdomus faktorius, kuris palengvins jo pozicijas, nes jis labai norėjo turbūt ir simboliškai parodyti savo galią (...) – dabar galės tą padaryti“, – sakė analitikas, referuodamas į būsimą Vyriausybės įgaliojimų grąžinimą šalies vadovui.

Visgi, anot politologo, prezidentas veikiausiai šioje vietoje netaps dar griežtesnis Vyriausybės atžvilgiu.

„Manau, kad prezidentui nereikia pačiam dar labiau komplikuoti šios situacijos, kuri ir taip Vyriausybėje yra gana komplikuota. Jam dabar viskas labai patogiai sukrenta į rankas – jis tikrai turės galimybę dalyvauti skiriant du ministrus“, – omenyje turėdamas socialinės apsaugos ir darbo bei švietimo, mokslo ir sporto ministrus kalbėjo M. Baltrukevičius.

„Nemanau, kad G. Nausėda staiga pareikalaus, kad iš viso būtų penki nauji ministrai. Aišku, kad Vyriausybei dabar ir taip yra sudėtinga. I. Šimonytė yra emocingas žmogus ir mažiausiai prezidentui reikia tokios situacijos, kad I. Šimonytė pradėtų kalbėti apie atsistatydinimą arba kitų tokio lygio reakcijų“, – apibendrino jis.

I. Šimonytė yra emocingas žmogus ir mažiausiai prezidentui reikia tokios situacijos, kad I. Šimonytė pradėtų kalbėti apie atsistatydinimą arba kitų tokio lygio reakcijų.

Skandalas turės įtakos M. Navickienės statusui partijoje

Savo ruožtu Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis sako, kad ministrės atsistatydinimu pasibaigusi savaitę besirutuliojusi istorija rodo, kad valdžioje esantys politikai ilginiui pamiršta ribas, kurias peržengti jiems nevalia.

„Politikai ima manyti, kad jų veiksmai nekritikuotini arba silpnai kritikuotini. Jie užmiršta tas ribas, kurių negalima peržengti“, – Eltai teigė L. Bielinis, pažymėdamas, kad bent jau kelis metus M. Navickienei ši istorija bus dažnai primenama.

„Akivaizdu, kad politiniai konkurentai neužmirš to. Tai tikrai bus primenama įvairiais būdais ir apie tai bus kalbama, nes konkurentai norės parodyti konservatorių silpnybes“, – sakė profesorius.

Todėl, tęsė jis, susvyruoti gali ir M. Navickienės statusas partijoje. Iki šiol politikė buvo laikoma viena iš pagrindinių partijos lyderių. Ji buvo minima tarp pagrindinių pretendenčių į konservatorių kandidatus prezidento rinkimuose. Taip pat traktuota, kaip viena realiausių narių užimti TS-LKD pirmininko vietą Gabrieliui Landsbergiui baigus kadenciją. Dabar, svarstė L. Bielinis, politikei gali tekti pakovoti tiesiog dėl vietos artėjančių Seimo rinkimų sąraše.

„Jai reikės rimtai pakovoti ir įrodyti savo tinkamumą. O toliau, reikia suprasti, kad įvykių rutina yra didžiulė, o padaryta klaida nėra neatleistina. Tai žmogiška klaida dėl atsipalaidavimo ir per didelio pasitikėjimo savimi“, – sakė profesorius.

Prezidentas G. Nausėda ketvirtadienį pasirašė dekretą dėl socialinės apsaugos ir darbo ministrės atsistatydinimo.

Kaip pranešė Prezidentūra, šalies vadovas pavedė finansų ministrei Gintarei Skaistei nuo 2024 m. birželio 14 d. eiti socialinės apsaugos ir darbo ministro bei švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas, kol bus į šiuos postus bus paskirti nauji ministrai.

Ketvirtadienio rytą premjerė I. Šimonytė pranešė, kad tenkino M. Navickienės prašymą trauktis iš posto. Savo ruožtu po susitikimo su ministre pirmininke šalies vadovas tikino, kad gavęs oficialų teikimą dėl ministrės atleidimo nedelsiant jį pasirašys.

ELTA primena, kad socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė nusprendė palikti postą tęsiantis skandalui dėl jos ir politikės sutuoktinio Mindaugo Navicko ryšių su įmone „Foxpay“, jos savininke Ieva Trinkūnaite ir verslininkės sugyventiniu, anksčiau už finansinius nusikaltimus kalėjusiu Vilhelmu Germanu.

Finansinių technologijų įmonė „Foxpay“ buvo atsidūrusi vyriausybinės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos akiratyje. Trečiadienį pranešta, kad pastaroji neleido „Foxpay“ savininkei I. Trinkūnaitei įsigyti įmonės „LITLAB“, kurios pagrindinis akcininkas – ministrės sutuoktinis M. Navickas. Komisijos vertinimu, investuotoja I. Trinkūnaitė neatitinka nacionalinės svarbos objektų apsaugos įstatyme keliamų reikalavimų.

M. Navickas „Foxpay“ valdyboje dirbo nuo 2022 m., nuo 2023 m. pabaigos iki 2024 m. pradžios buvo šios įmonės direktoriumi. Visgi, Lietuvos bankui pradėjus tyrimus, M. Navickas pasitraukė iš „Foxpay“ valdybos.

Tiesa, naujienų portalas 15min.lt skelbė, jog už sukčiavimą teistas I. Trinkūnaitės sugyventinis V. Germanas kurį laiką dirbo M. Navicko valdomoje „LITLAB“. Taip pat pranešta, jog ministrės sutuoktinis su V. Germanu priiminėjo sprendimus I. Trinkūnaitės įsteigtoje įmonių grupėje „iSun“. M. Navickas yra vadovavęs ir kitoms su I. Trinkūnaite ir V. Germanu susijusioms įmonėms.

Ministrė M. Navickienė yra teigusi, jog I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Anot politikės, su ja politikė bendrauja retai, o apie I. Trinkūnaitės sugyventinio V. Germano praeitį su teisėsauga nieko nežinojo.

Trečiadienį 15min.lt pranešė, kad pernai ministrė kartu su I. Trinkūnaite ir jos sugyventiniu V. Germanu privačiu lėktuvu skrido į Dubajų.

Lietuvos bankas atlieka patikrinimą dėl finansinių technologijų įmonės „Foxpay“. Savo ruožtu generalinė prokurorė Nida Grunskienė pavedė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atlikti faktinių aplinkybių patikslinimą dėl viešojoje erdvėje kilusių klausimų apie įmonės veiklą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų