Europos Parlamente (EP) priėmus santykių su Rusija ataskaitą, Europos vadovai turės papildomą svertą griežčiau kalbėti su šia šalimi, sako dokumento rengėjas Gabrielius Landsbergis.
„Jeigu jie (Europos vadovai) ieškos susitelkimo griežtesniam tekstui prieš Rusiją, sankcijų pratęsimo, jie visą laiką turės papildomą svertą sakydami, kad didelis skaičius parlamento narių pritarė ataskaitai. Tai bus didesnis politinis svoris“, - penktadienį žurnalistams po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite sakė G.Landsbergis.
Ataskaitoje, dėl kurios kitą savaitę bus balsuojama Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, Rusija atvirai įvardijama kaip karo Ukrainoje kurstytoja, o Europa raginama atsisakyti bendradarbiavimo su Rusija, kol ši nevykdys tarptautiniais susitarimais prisiimtų įsipareigojimų.
G.Landsbergio parengtoje ataskaitoje dar kartą smerkiama Rusijos vykdomas „nepaskelbtas karas“ prieš Ukrainą, Krymo aneksija, taip pat ankstesni kariniai veiksmai prieš Gruzijos teritorinį vientisumą Pietų Osetijoje ir Abchazijoje, nurodoma ir Rusijos atsakomybė dėl kitų įšaldytų konfliktų Padniestrėje bei Kalnų Karabache.
Konservatorius tikisi, kad jo ataskaita plenarinėje sesijoje bus priimta, nes dėl jos balsuojant EP Užsienio reikalų komitete dokumentą palaikė daugumos parlamento frakcijų atstovai.
„53 komiteto nariai balsavo už mano pateiktą projektą ir tik dešimt prieš. Tai reiškia, kad pavyko sutelkti pagrindines grupes: balsavo socdemai, balsavo liberalai, balsavo konservatoriai ir reformistai, taip pat žalieji. Balsavo prieš tik kelios radikalios grupės“, - sakė G.Landsbergis.
„Dažniausiai tokia pati nuotaika persikelia ir į plenarinę salę. Tai mes to panašiai ir tikimės“, - pridūrė jis.
Dokumente įvertinama, kad Rusija savo veiksmais pamynė daugybę tarptautinių susitarimų ir tai „ilgam laikui pakenkė savo santykiams su Europos Sąjunga (ES) bei sukėlė pavojų pamatiniams Europos saugumo principams“. Remiantis šiais argumentais, dokumente ES šalys raginamos peržiūrėti bet kokį karinį, ekonominį ar politinį bendradarbiavimą su Rusija, išlaikyti vieningą poziciją dėl didesnės šios valstybės izoliacijos jai ir toliau ignoruojant susitarimus, stiprinti bendradarbiavimą su NATO, taip pat aktyviau kovoti su propaganda ir Kremliaus politiką remiančių darinių formavimuisi ES bei Rytų Partnerystės valstybėse.