„Aš labiausiai norėčiau, kad mes neduotumėm savo priešininkams – tikriems priešininkams, ne oponentams Seime, bet tikriems Lietuvos priešam – papildomų kozirių, aš nenorėčiau suteikti tokios papildomos galimybės“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė G. Landsbergis.
Anksčiau jis susitiko su opozicine Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcija atsakyti į klausimus dėl Kaliningrado tranzito. Opozicijos atstovai po šio susitikimo pranešė rengsiantys G. Landsbergiui interpeliaciją.
Žurnalistų klausiamas, ar opozicijos interpeliacija yra vienas tų „papildomų kozirių“, G. Landsbergis atsakė neigiamai.
„Ne, interpeliacija neduoda, duoda skirtingi vertinimai ir negebėjimas atsakyti, koks yra Lietuvos interesas“, – teigė ministras.
Interpeliaciją tuo tarpu jis vadino įprasta statutine procedūra, kuomet ministras atsako į Seimo narių klausimus, tik tvirtino į visus klausimus jau atsakęs.
„Sunku man sugalvoti, kokį klausimą dar galėčiau atsakyti, man atrodo, tiek ir jūsų klausimus atsakiau, tiek iš šiandien, kiek laiko man skyrė (demokratų) frakcija, tuos klausimus atsakiau, – kalbėjo ministras. – Man atrodo, problema yra tai, kad ganėtinai sudėtinga opozicijai, ir Seimui, nes ir mūsų koalicijos kolegos (išsako priešingas nuomones), yra sudėtinga suformuluoti bendrą poziciją – koks yra lūkestis, ar tų sankcijų turi būti, ar jų neturi būti, ar mes turime vykdyti EK rekomendacija, ar turime nevykdyti EK rekomendacijų“.
„Jei Europos Komisija pati pasako, kad Lietuva, turėdama tą informaciją, viską padarė teisingai, kitaip tariant, patvirtino Vyriausybės poziciją, aš daugiau atsakyti neturiu ką. Aš suprantu, kad galima daryti politinius veiksmus, statutas tai leidžia“, – pridūrė G. Landsbergis.
Užsienio reikalų ministras taip pat laikosi pozicijos, jog išskirtinę Lietuvos situaciją dėl Kaliningrado tranzito pabrėžiantys politikai „kuria pavojingą precedentą“, nes šalies siekis yra, kad taisyklės būtų taikomos visoms Europos Sąjungos šalims vienodos.
„Ponas Skvernelis kuria labai pavojingą precedentą, jis kalba apie Lietuvos išskirtinę situaciją, kitaip tariant, jis prisiima valstybei tam tikrą prievolę, galbūt tranzito, galbūt tam tikro įsipareigojimo, kitaip tariant, jis iš karto pats kalba taip, ko Kremlius prašo. Jis (Kremlius) prašo koridoriaus, įsipareigojimų: „Lietuva privalo, negali būti kitos išeities, Lietuvos yra išskirtinė situacija“, ir ponas Skvernelis tą patvirtina“, – kalbėjo ministras.
Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
Pasak G. Landsbergio, visose konsultacijose su Europos Komisija (EK) Lietuva pabrėžė, kad jos situacija nėra ir neturi būti traktuojama kaip išskirtinė.
„Mūsų konsultacijose su EK buvo nuolat pabrėžiama, kad bet kokios taisyklės, nauji išaiškinimai negali būti skirti tik Lietuvai, teritorija tranzitu tarp Baltarusijos ir Kaliningrado per Lenkiją yra tokio pat ilgumo. Prekes lygiai taip pat galima vežt į Berlyną, iš Berlyno į Varšuvą ir į Kaliningradą, tos taisyklės turi galioti universaliai ir Lietuvos kažkoks išskirtinumas yra pavojingas, nes tuomet mes turime didžiulę nacionalinio saugumo problemą. Ir mes ją įvardijom EK nuo pat pradžių, tai negali būti Lietuvos koridorius, tai negali būti Lietuvos problema“, – pažymėjo G. Landsbergis.
Ponas Skvernelis kuria labai pavojingą precedentą, jis kalba apie Lietuvos išskirtinę situaciją, kitaip tariant, jis prisiima valstybei tam tikrą prievolę, galbūt tranzito, galbūt tam tikro įsipareigojimo.
S. Skvernelis teigė, kad Europos Sąjungoje tariantis dėl sankcijų Rusijai Lietuva turėjo kelti Kaliningrado tranzito klausimą, nes yra „specifinė valstybė“.
„Kiekviena valstybė žino, kokia jos specifika, kam labiau rūpi nafta, dujos, Lietuva turi specifiką, visa ES turi specifiką, kad Lietuva turi tokią išskirtinę problemą, Kaliningrado tranzitą. Bet kokiu atveju, kalbant apie sankcijų paketus, šitas klausimas turi būti keliamas, kad mes esame specifinė valstybė, turime tokį santykį, deja, dėl Kaliningrado su Rusija“, – sakė S. Skvernelis.
Demokratų frakcijoje anksčiau apsilankęs G. Landsbergis tvirtino, kad Kaliningrado tranzito klausimas Lietuvos buvo keliamas visais lygiais.
Opozicijos politikai trečiadienį pranešė, kad inicijuoja interpeliaciją užsienio reikalų ministrui G. Landsbergiui dėl Kaliningrado tranzito sankcionuotoms rusiškoms prekėms peripetijų. Ją planuojama pateikti prasidėjus rudens sesijai.
Užsienio reikalų ministro atsakomybės klausimą opozicija pradėjo kelti po to, kai Europos Komisija praėjusią savaitę pateikė naujas gaires, kuriomis leido Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Lietuvą šio eksklavo poreikiams.
Keli valdančiajam Liberalų sąjūdžiui priklausantys politikai pareiškė, kad EK išaiškinimu dėl Kaliningrado tranzito peržengė savo kompetencijos ribas.
Dalies Rusijos prekių tranzitą į Kaliningradą Lietuva anksčiau stabdė, įsigaliojus ES sankcijoms, paskelbtoms dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, ir nurodė tai dariusi remdamasi tranzitą draudusiu EK sankcijų išaiškinimu.
Tai sukėlė Rusijos pasipiktinimą, o Komisija pranešė ketinanti parengti naujas gaires.
Naujausi komentarai