„Vokietijos sprendimas stabdyti „Nord Stream 2“ sertifikavimą yra stiprus ir laiku priimtas atsakas į Rusijos karinę eskalaciją Ukrainoje. Kiekvienas Putino žingsnis Ukrainoje turi turėti kainą“, – tviteryje antradienį parašė ministras.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) pranešė stabdantis „Nord Stream 2“, skirtą rusiškoms gamtinėms dujoms į Vokietiją tiekti, reaguodamas į Maskvos sprendimą pripažinti du prokremliškus separatistinius Ukrainos regionus.
O. Scholzas pranešė paprašęs sustabdyti Vokietijos reguliavimo institucijos atliekamą dujotiekio peržiūros procesą.
„Tai skamba techniškai, bet tai būtinas administracinis žingsnis, todėl dujotiekis negali būti sertifikuojamas, o be šio sertifikavimo „Nord Stream 2“ negalės pradėti veikti“, – pareiškė jis.
Bendroje spaudos konferencijoje su ja dalyvavęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pavadino tai svarbia žinia regiono valstybėms ir Ukrainai.
„Dujos šiuo metu virsta geopolitiniu įrankiu“, – sakė ministras.
Toks įspūdis, kad Kaliningrado srityje ruošiamasi gyventi kurį laiką negaunant dujų iš žemyninės Rusijos.
Jo teigimu, Rusijos elgesį dujų rinkoje yra tapę sunku prognozuoti, ypač matant, kad Maskva jau kurį laiką kuria galimybes dujų tiekimą Karaliaučiaus srityje užtikrinti ne per pagrindinę šalies dalį einančiais vamzdžiais.
„Toks įspūdis, kad Kaliningrado srityje ruošiamasi gyventi kurį laiką negaunant dujų iš žemyninės Rusijos“, – kalbėjo A. Anušauskas.
„Mes nežinome, kokie jų planai, bet akivaizdu, kad pati Rusija ruošiasi visiems įmanomiems scenarijams, kaip užtikrinti Kaliningrado srities gyvybingumą, nors dujų tiekimas jai priklauso nuo pačios Rusijos“, – pridūrė jis.
Dujų kainos nepaveiks
Premjerė Ingrida Šimonytė tikina, kad Vokietijos sprendimas stabdyti dujotiekio „Nord Stream 2“ projekto su Rusija sertifikavimą, pats savaime neturės poveikio dujų kainomis. Pasak jos, dujų kaina priklausys nuo kitų veiksnių – bendros geopolitinės padėties ir papildomų manipuliacijų, kurių gali imtis Kremliaus režimas.
„Nord Stream 2“, net neegzistuodamas ir neveikdamas, turi poveikį dujų kainoms, nes visada vertinome „Nord Stream 2“ kaip geopolitinį projektą, ir niekas čia nepasikeitė. Tai, kad Vokietijos vyriausybė priėmė sprendimą sustabdyti sertifikavimą, negali pakeisti to fakto, kad dujotiekis nebuvo naudojamas dujų transportavimui“, – antradienį žurnalistams sakė I. Šimonytė.
ELTA primena, kad antradienį Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, jog stabdo dujotiekio „Nord Stream 2“ projektą su Rusija, reaguodamas į Maskvos paskelbtą dviejų Ukrainos regionų pripažinimą nepriklausomomis respublikomis.
O. Scholzas informavo paprašęs sustabdyti Vokietijos reguliavimo institucijos atliekamą dujotiekio sertifikavimo procesą.
„Kalbant technine kalba, tai yra būtinas administracinis žingsnis, todėl dujotiekis negali būti sertifikuojamas, o be šio sertifikavimo „Nord Stream 2“ negali pradėti veikti“, – sakė jis.
O. Scholzas antradienį perspėjo Rusiją, kad sprendimas stabdyti „Nord Stream 2“ dujotiekio projektą yra tik vienas „konkretus“ žingsnis ir gali būti taikomos tolesnės sankcijos.
Naujausi komentarai