Ginčai dėl euro dar nenutils Pereiti į pagrindinį turinį

Ginčai dėl euro dar nenutils

2014-07-18 12:57

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) ir partijos "Tvarka ir teisingumas" lyderiai, viešai pasisakę prieš euro įvedimą, turi ir partijos kolegų palaikymą, tad rudenį diskusijas apie tai vėl girdėsime Seime.

Ginčai dėl euro dar nenutils
Ginčai dėl euro dar nenutils / Margaritos Vorobjavaitės nuotr.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) ir partijos "Tvarka ir teisingumas" lyderiai, viešai pasisakę prieš euro įvedimą, turi ir partijos kolegų palaikymą, tad rudenį diskusijas apie tai vėl girdėsime Seime.

Susikivirčijo EP salėje

EP plenarinėje sesijoje už euro įvedimą Lietuvoje balsavo 545 europarlamentarai, prieš – 116, susilaikė 34.

Tarp balsavusiųjų prieš buvo ir vienas Lietuvos atstovas – partijos "Tvarka ir teisingumas" lyderis Rolandas Paksas. EP posėdžių salėje R.Paksas dėstė kolegoms, kad didžioji dauguma lietuvių nusiteikę prieš euro įvedimą ir jis atstovaująs jų pozicijai.

"Lietuvių tautai, per daugelį amžių sukūrusiai savo valstybę, jos teisinius pagrindus grindusiai statutais ir konstitucijomis, šimtmečiais atkakliai gynusiai savo laisvę ir nepriklausomybę, išsaugojusiai savo dvasią, raštą, gimtąją kalbą ir papročius, tai nėra tik paprastas formalumas. Tai dalies valstybingumo atsisakymas. Daugiau kaip pusė lietuvių per 2013 m. pavasarį atliktą apklausą buvo neigiamos nuomonės apie euro įvedimą Lietuvoje. Dauguma Lietuvos žmonių nenori euro, ir tai ignoruoti paprasčiausiai neturime teisės", – prieš balsavimą sakė R.Paksas.

Į R.Pakso pareiškimą netruko reaguoti europarlamentaras Antanas Guoga. "Norėčiau paklausti pono Pakso, kam jis iš tiesų dirba. Nemanau, kad jis bent patikrino vėliausius euro populiarumo reitingus. Jis nepagalvojo apie jaunus Lietuvos žmones, kurie yra mūsų ateitis ir kurie turės mokėti pensijas. Jis populistas. Tai pašalintas iš pareigų prezidentas, todėl ir kalba populistiškai. Man gėda girdėti jo pasakytą kalbą", – rėžė A.Guoga. Į tai R.Paksas vėlgi atsakė, kad jis atstovauja Lietuvos piliečiams, kurių neva absoliuti dauguma nepritaria euro įvedimui.

Reikia pastebėti, kad šių metų birželio pradžioje paskelbti "Eurobarometro" visuomenės apklausos duomenys parodė, kad palaikančiųjų euro įvedimą Lietuvoje skaičius per metus (nuo 2013 m. balandžio iki 2014 m. balandžio) išaugo nuo 41 proc. iki 46 proc. Nepritariančiųjų skaičius sumažėjo nuo 55 proc. iki 48 proc.
Valdemaras Tomaševskis balsuojant nedalyvavo, nes tuo metu buvo Vilniuje, tačiau naujienų agentūrai BNS patvirtino, kad būtų pasisakęs prieš. LLRA lyderis niekada neslėpė manantis, kad Lietuva dar nepasirengusi stoti į euro zoną.

Tikisi sklandaus proceso

Rudenį, ruošiantis euro įvedimui, Seimo sesijoje turės būti priimta daug įstatymų pataisų. Likusią vasaros dalį jas rengs ministerijos. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sako tikinti, kad rudenį visas įstatymų pataisas bus galima priimti labai greitai. Premjeras Algirdas Butkevičius taip pat mano, kad pasirengimo etapas vyksta laiku. Tačiau ar dviejų valdančiosios koalicijos partnerių – partijos "Tvarka ir teisingumas" bei LLRA – lyderių išsakytos pozicijos nereiškia, kad dar bus bandoma kaišioti pagalius į ratus ir bandyti gaišinti pasirengimą euro įvedimui?

Ministras pirmininkas tiki, kad valdančiosios daugumos atstovų pareikštos nuomonės neturės įtakos tolesniam euro įvedimo procesui. Koalicijos politinė taryba, premjero teigimu, pritaria euro įvedimui. "Spektaklių visur būna, taip pat ir mūsų parlamente. Tačiau Lietuvoje euras bus jau 2015 m. sausio 1 d. Į politikavimus per daug dėmesio nekreipiu. Visi vieningai balsuoja už euro integravimo Lietuvoje įstatymą", – per Vyriausybės valandą Seime kalbėjo A.Butkevičius.

Dar papolitikuos

Partijos "Tvarka ir teisingumas" narys Andrius Mazuronis neslepia priešiškumo partijos lyderio išsakytoms mintims ir pats yra už euro įvedimą kiek įmanoma greičiau. R.Pakso citatą, kad euras simbolizuoja tautiškumo atsisakymą, A.Mazuronis vadina anekdotu. Be to, jis primena, kad Seime partijos "Tvarka ir teisingumas" frakcijos nariai vieningai balsavo už Euro įvedimo Lietuvoje įstatymą.

Partijos frakcijos Seime seniūnas Petras Gražulis pripažįsta remiantis lyderio poziciją. "Buvome pasiūlę nutarimą surengti referendumą, kadangi Konstitucijoje numatyta, jog svarbiausius klausimus tauta sprendžia referendumu. Bet valdančioji dauguma nusprendė, kad tautos valia nesvarbi. Manau, kad turime gerbti žmones ir Konstituciją. Dėl to remiu R.Paksą manydamas, kad reikia atsiklausti tautos", – savo požiūrį dėstė P.Gražulis.

Vis dėlto jis nemano, kad rudenį Seimui priimant visą pluoštą įstatymų pataisų "Tvarkos ir teisingumo" frakcija darys kliuvinių. "Techniniams klausimams kliūčių nedarysime, nors savo poziciją išsakysime dar kartą. Politiškai jau yra apsispręsta, traukinys nuvažiavo", – sakė P.Gražulis.

Svarbu, ką sako lyderis

LLRA atstovas, frakcijos seniūnų sueigos narys Jaroslavas Narkevičius patvirtino, kad visiškai pritaria V.Tomaševskio nuomonei. "Pirmininko pozicija yra partijos pozicija. Apskritai euro įvedimą palaikome, tik nepritariame dėl laiko. Įvedimo laikotarpis mums kelia daug klausimų", – komentavo J.Narkevičius.

Kaip LLRA frakcija balsuos Seimo rudens sesijoje, J.Narkevičius teigė dar nežinąs. Tai, pasak jo, bus svarstoma tik pateikus įstatymų projektus.

LLRA frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė nebuvo linkusi dėstyti savo požiūrio ir prašė kreiptis į V.Tomaševskį. Vėliau pasakiusi, kad komentarą galbūt pateiks po Seimo plenarinio posėdžio, šiam pasibaigus telefonu nebeatsiliepė.

Galutinis sprendimas – kitą savaitę

EP balsavimas dėl euro įvedimo yra patariamasis. Galutinį sprendimą dėl Lietuvos stojimo į euro zoną kitą trečiadienį priims ES šalių ministrai.

Daugiausia balsavusiųjų prieš Lietuvos stojimą į euro zoną buvo atstovai iš Prancūzijos (23), Jungtinės Karalystės (22), Italijos (20), Vokietijos (9), Ispanijos (8).

Finansų ministro Rimanto Šadžiaus vertinimu, 545 EP narių balsai iš daugiau kaip 700 yra didžiulė persvara. Ministro teigimu, tai paskutinė rekomendacija, kurios trūko, kad ES bendrųjų reikalų ministrai priimtų galutinius sprendimus dėl Lietuvos stojimo į euro zoną ir apsispręstų dėl kurso keitimo.

Ketvirtadienį šalies komerciniai bankai su Lietuvos banku ketvirtadienį pasirašė memorandumą, kuriuo įsipareigojo intensyviausiu valiutos keitimo laikotarpiu klientus padaliniuose aptarnauti ilgiau, sudaryti palankias sąlygas įnešti grynuosius litus į banko sąskaitą, taikyti kitas priemones, kad gyventojai ir verslininkai galėtų kuo sklandžiau pasikeisti pinigus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra