– Seimo pirmininke, su kokiomis mintimis sutinkate Naujuosius metus? Ko norite iš 2025 metų?
– Norėtųsi, kad prasidėtų jau tas konkretus ir realus darbas, kuris duotų konkrečius rezultatus. Rinkimai baigėsi, rinkiminės retorikos taip pat turi pasibaigti. Dabar reikia įgyvendinti tai, kas patvirtinta Seime. Yra patvirtinta Vyriausybės programa, kurią turbūt stebės visi politologai, politikai, oponentai, žurnalistai, ir ją reikia įgyvendinti, nes keturi metai greitai prabėgs. Tada reikės už ją atsiskaityti visai valdančiajai daugumai.
– R. Žemaitaitis nenusileis dėl Seimo vicepirmininko pozicijos. Jūs garsėjate tuo, kad irgi dažniausiai nenusileidžiate nuo savo pozicijų. Jūs sakote, kad neteiksite ir toliau į Seimo vicepirmininkus?
– Aš nesakau, kad neteiksiu. Aš sakau, kad neteiksiu iki tol, kol nebus išspręstos susidariusios ir naujai paaiškėjusios teisinės problemos. Kai jos vienaip ar kitaip išsispręs, manau, bus priimtas sprendimas. Iki to laiko koalicinė taryba turėtų, ko gero, detaliau apsispręsti, galbūt raštu susirašyti, kokiomis aplinkybėmis ir kas būtų, jeigu būtų. Tikrai turėjome tas formalias koalicines tarybas, bet atrodė, kad viską bus galima sutarti bendru sutarimu. Tačiau dabar aš pasiūliau, o kolegos sutiko turėti reglamentą – labai aiškius darbotvarkės protokolus, kad galėtume po to pasižiūrėti, ką mes nutarėme ir kokius sprendimus priėmėme.
– Gintautas Paluckas sako, kad išspręs šią problemą ir koalicija negrius. Jeigu reikės, tars ir griežtesnį žodį. Kuriam iš jūsų tars griežtesnį žodį? Kurio jis pusėje?
– Aš tikrai nenoriu sakyti, kad vienoje ar kitoje pusėje. Griežtas žodis gal nieko tokio, svarbu, kad diržo nepaimtų, nes čia smurtas artimoje aplinkoje. Tikiuosi, kad premjeras apsieis ir be šito.
BNS nuotr.
– Neaišku, ar A. Širinskienė po švenčių bus su R. Žemaitaičiu. Jums jos žmogiškai negaila? Matėte, ji net viešai graudinosi, pirmą kartą taip.
– Žinant kolegę Agnę ir jos tvirtą bei ramų būdą, situacija, kurioje politikė verkia prie Seimo tradicinės sienelės, rodo, kad situacija yra nenormali. Aš nekalbu apie epitetus, kuriais buvo kolegė su šypsena įvardijama. Nemanau, kad Seimo nariai vienas kitą turi braškėmis ar serbentais vadinti.
– Čia galbūt meiliai taip jis?
– Turime suprasti, kad tai, ką tu gali meiliai sakyti savo šeimoje, artimoje aplinkoje, yra viena. Tai yra politika, tai yra Seimo narys, atstovaujantis valdančiąją koaliciją.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kodėl jūs ėjote į šią koaliciją? Kodėl jums eiti į koaliciją su R. Žemaitaičiu vertybiškai tiko, bet, pavyzdžiui, teikti jį savo pavaduotoju vertybiškai netinka?
– Aš tikrai laikausi tos pozicijos, pirmiausia, išgirsti tuo metu būsimą, dabar esamą ministrą pirmininką ir jo norą turėti tvirtą daugumą Seime. Jeigu tu renkiesi partnerius, kurie galbūt dar nėra patikrinti valdžios, geriau pasirinkti tuos, kurių yra tvirta, didelė frakcija, turėti tvirtą daugumą priiminėjant sprendimus Seime. Tokiomis sąlygomis, kokiomis dirbo Ingridos Šimonytės Vyriausybė, ir man beveik iš keturių metų kokius 2,5 ar tris metus teko dirbti neturint 71, ministrui pirmininkui tenka labai didelis krūvis, bet tai yra įmanoma. Biudžetai mūsų buvo priimami 87 balsais, nors neturėjome 71 balso. Ministras pirmininkas nori turėti tvirtą daugumą.
Ar šita koalicija tikrai gali sėkmingai dirbti?
Antras dalykas – aš tikrai nenorėčiau kalbėti ir tos pozicijos kol kas taip pat laikausi, kad vieno žmogaus problema, pagal to vieno žmogaus problemą yra apdalinama visa frakcija. Mes nekalbėjome ir dabar aš tikrai nesilaikau tos pozicijos, kad pas kolegas Tėvynės sąjungos partijoje atsirado GRU šnipas. Mes dabar turėtume vadinti, kad jie visi yra tokie agentai? Tikrai ne. Tai yra vieno žmogaus problema. Šiuo atveju Remigijus Žemaitaitis turi teisinių problemų, bet likusiems 19 frakcijos narių aš tikrai jokių etikečių nekabinu. Mes kalbame apie koaliciją ne su Remigijumi Žemaitaičiu kaip asmeniu, bet kaip politinės partijos lyderiu, kuris atvedė į Seimą 20 žmonių frakciją. 19 Seimo narių, galbūt net šiek tiek mažiau, neturi jokių teisinių problemų. Kažkas pats bankrutuoja, bet čia tokie yra civiliniai santykiai.
Ar šita koalicija tikrai gali sėkmingai dirbti? Aš manau, kad vis dar gali, nes balsų skaičius yra tikrai pakankamas. „Nemuno Aušros“ frakcijoje yra žmonių, kurie turi praėję tą išbandymą valdžia. Dirbę valstybės institucijose, savivaldose, Seimo nariai, buvę ankstesnėse kadencijose. Dabar yra paprastas dalykas – parodykime darbais, kad mes kažką galime padaryti, ir baikime tas retorines emocijas. Rinkimines emocijas, kurios tikrai jokios pridėtinės vertės žmonėms neturi. Galbūt išskyrus tai, kad įdomu pažiūrėti įsijungus kokį nors žinių kanalą ar laidą, kaip jie bando aiškintis santykius, bet pridėtinės vertės tai nekuria.
(be temos)
(be temos)
(be temos)