Pereiti į pagrindinį turinį

Klausimas dėl valstybės vadovo statuso V. Landsbergiui nukeliamas: valdantieji telks paramą

Seime antradienį planuotas svarstyti siūlymas dėl valstybės vadovo statuso Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui išimtas iš darbotvarkės.

Klausimas dėl valstybės vadovo statuso V. Landsbergiui nukeliamas: valdantieji telks paramą
Klausimas dėl valstybės vadovo statuso V. Landsbergiui nukeliamas: valdantieji telks paramą / I. Gelūno / BNS nuotr.

Seimo vicepirmininkas, Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas BNS patvirtino, kad klausimas išimtas pačių teikėjų iniciatyva.

Seimo pirmasis vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma teigė, kad klausimas išimtas, nes dar norima projektui sutelkti paramos ir iš opozicijos atstovų.

„Šiam momentui tokio sutarimo nėra, opozicija priešiškai nusiteikusi dėl tokio projekto, nenorėjom tokiomis aplinkybėmis svarstyti, kad vien valdančiosios koalicijos kelių balsų persvara jis būtų apsvarstytas ir jam būtų pritarta. Mėginsim siekti didesnio sutarimo ir pritarimo, dėl to jis nusikelia tolimesnei ateičiai“, – BNS sakė J. Razma.

Šiam momentui tokio sutarimo nėra, opozicija priešiškai nusiteikusi dėl tokio projekto.

Projektą inicijavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Juo būtų konstatuojama, kad „1990–1992 metais veikusios Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, kaip aukščiausiasis Lietuvos Respublikos pareigūnas, buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.

V. Čmilytė-Nielsen: siūlymas bus svarstomas rudens sesijoje

Seimo pirmininkė teigia, kad sprendimas iš antradienio Seimo darbotvarkės išbraukti siūlymą Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui suteikti valstybės vadovo statusą priimtas dėl to, kad šiuo metu reikia susikoncentruoti į didžiausią rezonansą keliančius klausimus, susijusius su COVID-19 pandemija. Vis tik, parlamento vadovės teigimu, šis klausimas į rudens Seimo sesijos darbotvarkę dar sugrįš.

„Šis klausimas yra labai svarbus, norėtųsi, kad jis būtų darbotvarkėje tada, kai bus mažiau rezonansinių klausimų. Koreguodami darbotvarkę išėmėme ir kelis kitus klausimus, tiesiog norėdami susikoncentruoti į tai, kas dabar kelia didžiausią rezonansą, o tai yra ir išmokų klausimas, ir testavimo klausimas, ir daugelis kitų, kurie šiandien bus“, – Seime antradienį teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Šis klausimas yra labai svarbus, norėtųsi, kad jis būtų darbotvarkėje tada, kai bus mažiau rezonansinių klausimų.

Vis tik, Seimo pirmininkės teigimu, rudens sesijoje klausimas dėl valstybės vadovo statuso suteikimo V. Landsbergiui – sugrįš.

„Aš manau, kad rudens sesijoje jis tikrai bus darbotvarkėje, bet konkrečios dienos dabar neįvardinsiu“, – sakė pralemento vadovė.

Į Seimo salę projektas dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso turėjo grįžti po svarstymo Teisės ir teisėtvarkos komitete. Už jį balsavo keturi valdantieji komiteto nariai, prieš buvo du opozicijos atstovai ir susilaikė taip pat vienas parlamentaras iš opozicijos.

Projektui pritariantys valdantieji teigia, kad reikia konstatuoti, jog 1990 metais atkūrus nepriklausomybę iki prezidento rinkimų Lietuva turėjo vadovą, opozicija kritikuoja jį kaip bandymą perrašyti istoriją.

Seimo teisininkai buvo pateikę išvadą, kad siūlymas Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui suteikti valstybės vadovo statusą gali prieštarauti Konstitucijai. Teisininkai remiasi ankstesniais Konstitucinio Teismo nutarimais.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas anksčiau tokiai Teisės departamento išvadai nepritarė.

Seime jau bandyta suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų