Jo teigimu, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), siūlydama sudaryti plačią koaliciją, bando nusikratyti atsakomybės. Su tuo nesutinka LVŽS narys Saulius Skvernelis, kuris atkreipia dėmesį, kad prieš antrąjį rinkimų turą konservatoriai koalicijos idėją palaikė.
Trūksta aiškumo
Anot Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nario A. Kubiliaus, per konsultacijas su LVŽS įgaliotais žmonėmis bus bandoma išsiaiškinti, kaip „valstiečiai“ planuoja realizuoti rinkėjų jiems patikėtą atsakomybę: „Kai kurie dalykai gana neaiškūs. Tos konsultacijos turbūt „valstiečiams“ padės suvokti, ką jie patys norėtų toliau daryti. Dabar to aiškumo dar tikrai trūksta.“
A. Kubiliaus aiškinimu, LVŽS plačios koalicijos, kurią sudarytų patys „valstiečiai“, konservatoriai, socialdemokratai, bet į kurią nebūtų priimi liberalai, idėja sunkiai suvokiama.
„Man sunkiai matomas bendras vaizdas, ką ta koalicija iš tikrųjų norėtų toliau padaryti ir pasiekti. Kaip tik antradienį vykstančiose konsultacijose bandome iš „valstiečių“ išgirsti aiškesnius planus, kokie yra jų, kaip laimėjusiųjų, tikslai, ko būtų siekiama Lietuvoje, kokius darbus planuotų padaryti. Yra iš tikrųjų daug klaustukų ir nežinomųjų“, – tikina A. Kubilius.
Jo teigimu TS-LKD sunkiai įsivaizduoja „valstiečių“ siūlomą koaliciją ir tokią idėją vertina neigiamai: „Susidaro vaizdas, kad pagrindinis tikslas – pasiekti, kad parlamente būtų kaip galima mažiau konstruktyvios opozicijos, kad nebūtų, kas galėtų prižiūrėti tokios valdžios darbą.“
Paklaustas, ar vis dėlto sudarius koaliciją, A. Kubilius bandytų siekti ministro pirmininko posto, politikas sako, kad tokie klausimai nėra aptariami, nes šiuo metu partijai svarbiau suprasti, kokių darbų ketina imtis LVŽS. „Deja, turiu pasakyti, kad yra sričių – Lietuvos iššūkiai, perspektyvos, patys svarbiausi darbai, – kurias mes matome skirtingai“, – neslepia A. Kubilius.
Jis priduria, kad išsiskiria ir pačios LVŽS narių viešojoje erdvėje deklaruojamos idėjos: „Valstiečių partija yra toks nežinomas dydis. [...] Matome gana daug prieštaravimų tarp to, ką tenka girdėti ir iš jų derybininkų, ir jų lyderio Ramūno Karbauskio. Visa tai palieka įspūdį, kad galbūt būtų geriau, jog „valstiečiai“ patys neieškotų, kaip perkelti atsakomybę ant kažkurių kitų partijų, bet patys tą savo gautą atsakomybę stengtųsi realizuoti.“
Draugiškos emocijos atslūgo
Anot S. Skvernelio, keista girdėti A. Kubilių minint, kad LVŽS ir TS-LKD nuostatos labai skirtingos. „Po pirmojo rinkimų turo buvo deklaruojama, kad tos programinės nuostatos, bendri tikslai labai artimi, kad kone galime pasirašinėti koalicijos sutartį. Paskelbus antro turo rezultatus jau atsiranda kažkokių abejonių. Tam ir skirtos konsultacijos, kad abejonės būtų išsklaidytos“, – sako S. Skvernelis.
Jis pabrėžia – bandymas kurti plačią koaliciją nėra atsakomybės perkėlimas, nes bet kokiu atveju koaliciją „valstiečiai“ suformuos. „Prisiimame atsakomybę. Prisiėmėme ją ir prieš rinkimus. Konservatorių pasakymas iki rinkimų „norėtume ir norėjome dirbti valstybei“ bei dabar pasakymas „jeigu tokia galimybė yra, nedirbsime, nes ne tokie galutiniai rinkimų rezultatai“, manau, yra emocijos. Jos rimsta“, – tvirtina S. Skvernelis.
Jis priduria – jei per konsultacijas tarp partijų bus aišku, kad partijos negali kartu dirbti, tai tiesiog bus tiksli žinia, kad kartu sudaryti koalicijos nereikėtų.
Jam antrina ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderis premjeras Algirdas Butkevičius. Jis primena, kad prieš antrąjį rinkimų turą konservatoriai kone viešai kalbėjo apie tai, jog rinkimus laimės. „Jie jau buvo susitaikę su tuo, kas bus jų ministru pirmininku ir net kai kuriais ministrais. Galiu pasakyti – po antro turo jiems buvo didžiulis šokas. Turbūt daugelis matė, kaip kalbėjo A. Kubilius ir Gabrielius Landsbergis. Skambėjo mintys, kad jie keliaus į opoziciją“, – sako A. Butkevičius.
Jo nuomone, tarp pirmojo ir antrojo turo, per televizijos ir radijo debatus buvo galima pastebėti sutvirtėjusią draugystę tarp TS-LKD ir LVŽS, tačiau dabar tos emocijos atslūgo.
Naujausi komentarai