Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės kasdieniai kritikos proveržiai ir kiti viražai įkyrėjo opozicijai, tad, sulaukę paramos, jie teigia mielai reikšiantys nepasitikėjimą ja. Politologai tvirtina, kad toks scenarijus galėtų įvykti tik baigus pirmininkauti ES.
Nutraukė kalbas
Darbo partijos pirmininkė ir Seimo vadovė L.Graužinienė, kasdien vis atrandanti progą įgelti Prezidentei, o pastaruoju metu vis mėginanti atidėti V.Uspaskicho neliečiamybės klausimą, rodos, bando paskutinius opozicijos kantrybės likučius. Ši užsimena, kad, sulaukus bent dalies pritarimo, Seimui galėtų būti siūloma rengti nepasitikėjimo procedūrą. Opoziciją ypač papiktino įvykiai ketvirtadienio plenariniame posėdyje, kai L.Graužinienė išjungė net dviejų konservatorių – opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus ir Rasos Juknevičienės – mikrofonus. R.Juknevičienės kalba buvo nutraukta, kai ji siūlė grąžinti į darbotvarkę komisijos dėl V.Uspaskicho teisinės neliečiamybės sudarymo klausimą, o A.Kubiliaus mikrofonas buvo išjungtas, kai jis paprašė Seimo pirmininkės pavaduotojui Algirdui Sysui perduoti vadovavimą posėdžiui.
Užuominų apie tai, kad gali būti bandoma nuversti L.Graužinienę, mestelėjo ir E.Masiulis. Tačiau procedūrai, anot jo, reikėtų užsitikrinti bent jau dalies socialdemokratų palaikymą, nes likę valdantieji, vadinamoji mažoji koalicija, tikėtina, ir toliau laikysis išvien.
Lauks socialdemokratų žodžio
"Iš tikrųjų akivaizdžiai matyti, kad L.Graužinienė nėra Seimo pirmininkė, o tik partijos vadovė. Tas jos vadovavimo stilius ir labai dažni bandymai peržengti savo įgaliojimus rodo, kad L.Graužinienė nepasiruošusi eiti Seimo pirmininko pareigų. Kalbėti apie nepasitikėjimą galima. Bet tik tuomet, kai būtų aiškus balsavimo rezultatas. Manau, jei L.Graužinienė ir toliau taip vadovaus, labai tikėtina, kad ir valdančiosios koalicijos partneriai ims svarstyti dėl jos tinkamumo eiti pareigas. Tada, manau, tikrai būtų galima kelti ir nepasitikėjimo klausimą, o kol kas ta situacija dar nėra pribrendusi", – sakė jis.
Kalbėdamas apie dabartinį socialdemokratų požiūrį į Seimo pirmininkės elgesį, E.Masiulis tai įvardijo kaip "nusistebėjimo fazę". Anot liberalo, socialdemokratai situaciją toleruoja "sukandę dantis, nes supranta, kad tai – jų išlikimo valdžioje kaina".
"Kalbant apie kitus, reikia įvardyti, kad pačioje koalicijoje yra mini koalicija – Darbo partija, Lenkų rinkimų akcija bei Tvarkos ir teisingumo partija dažnai laikosi vienoje krūvoje, kad socialdemokratams turėtų atsvarą. Tad tik jiems ir gali pirmiems trūkti kantrybė", – pripažino jis.
A.Kubilius dar dvejoja
Pats A.Kubilius buvo dar atsargesnis, nors L.Graužinienei kritikos negailėjo.
"Nors dar nesvarstėme nepasitikėjimo galimybės, vienasmenio piktnaudžiavimo Seimo pirmininko pozicija matome vis daugiau. Su didele nostalgija prisimename Česlovo Juršėno, Irenos Degutienės toleranciją, gebėjimą rasti sprendimus nesinaudojant pirmininkaujančio teise išjungti mikrofoną, – priminė A.Kubilius. – Net ir poną Vydą Gedvilą galima prisiminti.
L.Graužinienės veiksmai kertasi su Seimo statutu ir tradicijomis, kuriomis Seimas gyveno 20 metų. Mes tikrai netoleruosime tokio elgesio. Keistas ir jos prisiimtas mandatas visus mokyti ir visiems pamokslauti. Viskas prasidėjo nuo pamokslų Prezidentei, bet jau persikėlė ir į seniūnų sueigas, posėdžių salę, kur Seimo pirmininkas turi būti nešališkas, o ne atstovauti savo partijai."
Jis taip pat aiškino, kad net ir toks elgesys nėra "pakankamai rimtos klaidos, dėl kurių iškart galėtų būti priimtas sprendimas reikšti nepasitikėjimą", bet neatmetė, kad, susikaupus ir daugiau panašių nuomonių, "gali būti visaip". A.Kubilius taip pat tvirtino nematantis abipusio prezidentūros ir Seimo pirmininkės konflikto, tik "norą sukelti konfliktą iš vienos pusės".
Netinka ir valdantiesiems
Beje, socialdemokratai taip pat pripažįsta, kad L.Graužinienės pozicija Prezidentės atžvilgiu ir kitais klausimais ne viskas gera. Tai iš dalies dar praėjusį ketvirtadienį pripažino ir premjeras Algirdas Butkevičius. Tačiau frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė tikino, kad socialdemokratai lauks, kol Seimo pirmininkė "padarys išvadas".
"Pagal Statutą nepasitikėjimo procedūra turi savo sampratą, reikalingos aplinkybės. O jei šiaip tik pareikšti... Man atrodo, kad gerbiama Seimo pirmininkė jaučia kontekstą, girdi pastabas ir iš to padarys išvadas. Premjeras yra užsiminęs, kad reikia ne ieškoti kliūčių institucijoms bendradarbiauti, o siekti vieningos veiklos. Taip, dabar tai (Seimo pirmininkės pareiškimai – red. past.) nelengvina santykių, atsiranda psichologinių barjerų. V.Gedvilas ne taip atvirai reiškė tą poziciją, bet bendradarbiavimas buvo", – sakė I.Šiaulienė.
Kritika Prezidentei – dėl kritikos
L.Graužinienės kritika Prezidentei prasidėjo vos jai tapus Seimo pirmininke. Vienas pirmųjų pareiškimų nuskambėjo spalio pabaigoje dėl to, kad Dalia Grybauskaitė nedalyvavo ES valstybių parlamentinių komitetų konferencijoje, nors Prezidentė po kelių valandų jos dalyvius priėmė prezidentūroje.
"Labai jūsų atsiprašau, kad šalies Prezidentė D.Grybauskaitė neatvyko jūsų pasveikinti, nors ir žadėjo", – rėžė ji. Po dienos Žinių radijui ji tėškė: "Čia ne Lietuvos žmonių problema, kad kai kas negali perlipti per savo aroganciją ir tinkamai vykdyti valstybės vadovo pareigų – tai to žmogaus problema."
Praėjusį penktadienį L.Graužinienė vėl įgėlė Prezidentei ir net užsienio reikalų ministrui, kai pareiškė, kad jai keista, kodėl jie nebando gelbėti Ukrainos ir ES asociacijos sutarties bei nevyksta į Kijevą: "Manau, kad šią savaitę tiek Prezidentė, tiek užsienio reikalų ministras neturi žaisti kalėdinių akcijų, bet tikrai labai aktyviai dirbti Ukrainoje."
"Visada sakoma apie Darbo partijos bylą, kai neturima, ką pasakyti. Manau, kad viešųjų ryšių bendrovės, kurias samdosi Prezidentė šiomis dienomis, gali sugalvoti geresnį variantą. <...> Turbūt Prezidentė pradeda ruoštis rinkimų kampanijai, tik norėtųsi, kad ne iš mokesčių mokėtojų pinigų", – lapkričio 20 d. sakė L.Graužinienė.
Seimui nusprendus Prezidentės pasiūlytų įstatymų projektų dėl žurnalistinio šaltinio apsaugos nagrinėjimą nukelti į pavasario sesiją, L.Graužinienė juos pavadino "nekokybiškais". Taip pat juntamas jos pasipriešinimas ir dėl kitų šalies vadovės iniciatyvų vadinamosios VSD slaptos pažymos istorijoje.
Naujausi komentarai