Pereiti į pagrindinį turinį

N. Puteikis siūlo naikinti Konstitucinį Teismą ir daugiamandates apygardas rinkimuose

2014-04-14 11:15
Naglis Puteikis
Naglis Puteikis / A. Ufarto / Fotobanko nuotr.

Būtina atsisakyti partinių sąrašų rinkimuose, naikinti Konstitucinį Teismą, jo funkcijas perduodant Aukščiausiajam Teismui, tvirtina kandidatas į prezidentus Naglis Puteikis.

Pirmadienį spaudos konferencijoje pristatydamas savo rinkimų programą N.Puteikis kritikavo dabartinę šalies prezidentę, Vyriausiąją rinkimų komisiją, teismus.

N.Puteikis tikino, kad D.Grybauskaitės prieš penkerius metus išsakyta kritika, jog valstybę valdo partijų vadovai ir monopolijos, yra teisinga, tačiau rezultatų sprendžiant problemą nėra: partijos esą veikia kaip bendrovės, į sąrašus įrašydamos svarbiausius partijos rėmėjus.

Priežastis, anot jo – arba prezidentei tiesiog nepasisekė įgyvendinti pažadų, arba ji „tapo sudėtine nomenklatūros dalimi“.

Jis tikino radęs sprendimą bei žadėjo siekti, kad būtų pereita prie Seimo ir savivaldos rinkimų vienmandatėse apygardose.

„Ką gi daryti? Grįžti prie išbandytų metodų: Aukščiausioji taryba buvo išrinkta vienmandatėse apygardose (…). Jei norime sugrąžinti piliečių teises ir Konstitucijos veikimą, turėtumėme pirmiausia panaikinti sąrašinius rinkimus į Seimą ir savivaldybių tarybas ir sugrąžinti vienmandatinį principą“, - sakė jis.

N.Puteikis tvirtino, kad kai kurie teismai varžo gyventojų demokratines teises. Kaip pavyzdį jis pateikė sekmadienį Vyriausiojo administracinio teismo priimtą sprendimą kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimo, ar Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėjo teisę atmesti euro referendumo iniciatyvą. Jam taip pat kliuvo ir tai, kad pati VRK sprendimą priėmė remdamasi Konstitucinio teismo (KT) doktrinomis.

„Todėl prie vienmandatės rinkimų sistemos atkūrimo reikėtų pridėti ir Konstitucinio Teismo funkcijų perdavimą Aukščiausiajam Teismui. Nes šalys, kuriose Konstitucinio Teismo nėra, pavyzdžiui, Estija, ten gyventojų savijauta, laimės indeksas, netgi ekonomistų mėgstamas terminas BVP, yra aukštesni“, - dėstė N.Puteikis.

Paklaustas, kaip įgyvendintų pertvarkas tapęs prezidentu, nes minėtoms permainoms reikėtų Konstitucijos keitimo, N.Puteikis sakė, kad prezidentas vidaus politikoje turi didesnes galias, nei įprasta tvirtinti. Pavyzdžiui, jis gali pats siūlyti įstatymų pataisas, o jas Seimui atmetus, gali pasinaudoti moraliniu autoritetu bei kreiptis į tautą, kad ši inicijuotų referendumą svarbiu klausimu.

Prezidento rinkimai vyks gegužės 11 dieną, juose dėl šalies vadovo posto iš viso varžysis septyni kandidatai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų