Jei Seimas šioms kontroversiškai viešoje erdvėje vertinamoms pataisoms pritartų, būtų panaikintas draudimas įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams Lietuvoje gaminti ir parduoti maisto produktus, žaislus ir kitas prekes, skirtas vaikams ir paaugliams, kurių dizainas imituoja alkoholinius gėrimus ar jų tarą.
Pasak A. Nedzinsko, projektu siekiama panaikinti perteklinius draudimus dėl „vaikiško“ šampano ir leisti tėvams apsispręsti dėl vaikų vartojamų nealkoholinių gėrimų.
Jo vertinimu, nėra pakankamai pagrįstas teiginys, kad tokie gėrimai, kaip „vaikiškas“ šampanas, ugdo jaunimo įprotį vartoti alkoholį.
„Nealkoholinis vynas, šampanas ar alus yra beveik identiški gėrimai vizualine prasme, tačiau Lietuvoje šiuos gėrimus vaikai gali įsigyti be jokių ribojimų. Nėra jokių amžiaus cenzo draudimų įsigyti nealkoholinio šampano ar alaus bei vyno, kurie imituoja alkoholinius gėrimus ar jų tarą. Todėl, remiantis lygiateisiškumo principu, siūloma panaikinti ribojimus parduoti gėrimus, imituojančius alkoholinius gėrimus ar jų tarą, kurie yra skirti vaikams“, – dokumento aiškinamajame rašte sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys A. Nedzinskas.
Jo teigimu, dėl galiojančio draudimo nukenčia Lietuvos verslas ir ūkis, kadangi gyventojai keliauja į kaimynines Europos Sąjungos (ES) šalis, pavyzdžiui: Lenkiją ar Latviją, kur draudimo įsigyti tokių gėrimų nėra.
„Lietuvos ūkis, deja, negali gaminti šių gėrimų nei vidaus rinkai, nei eksportui“, – pastebi A. Nedzinskas.
Jo duomenimis, beveik visose ES šalyse „vaikiško“ šampano nei gamyba, nei prekyba nėra draudžiama.
A. Nedzinskas norėtų, kad jo inicijuotos įstatymo pataisos įsigaliotų 2025 m. balandžio 1 d.
ELTA primena, kad 2019 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, draudžiančios gaminti ir parduoti „vaikišką“ šampaną, žaislus ir kitas prekes, imituojančias alkoholinius gėrimus ar jų tarą.
Šiomis 2019 metų birželio 6 d. Seimo priimtomis įstatymo pataisomis politikai siekė stiprinti vaikų sveikatą, formuoti sveikos gyvensenos kultūrą, mažinti alkoholinių gėrimų vartojimo įpročius. Tuomet projektą inicijavę Seimo „valstiečiai“ teigė, kad vaikiškomis aplikacijomis apipavidalintas šampanas ar punšas, ugdo jaunimo įprotį vartoti alkoholį.
(be temos)