Būsimo Ministrų kabineto programoje daug numatomi progresyvesni mokesčiai, biurokratizmo mažinimas, atlyginimų kėlimas viešojo sektoriaus darbuotojams, spartesnis pensijų didinimas, tinkamas krašto apsaugos ir kelių finansavimas, visokeriopas Ukrainos rėmimas.
Dokumente būsimasis Ministrų kabinetas kaip pagrindinius iššūkius įvardija Rusijos agresiją ir sudėtingą geopolitinę situaciją, gilėjančią klimato krizę, neprognozuojamą dirbtinio intelekto plėtrą, nevaržomai augančią didžiųjų pasaulinių bendrovių įtaką, pasaulyje plintančių ligų grėsmę.
Iš viso programą sudaro 18 skyrių ir 64 puslapiai – dokumentas beveik perpus trumpesnis nei konservatorių ir liberalų Vyriausybės programa. Ją sudarė 12 skyrių ir 123 puslapiai teksto.
„Daugiau, gausiau ir įvairiau“
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūnas Mindaugas Lingė BNS teigė, kad vienintelis programoje aiškiai matomas siūlymas didinti valstybės biudžetą – aukštesnių pajamų didesnis apmokestinimas.
„Panašų siūlymą mūsų Vyriausybė buvo pateikusi ir jis, mūsų skaičiavimai, būtų generavęs apie 70 mln. eurų. Tai tikrai nėra ta suma, kuri leistų padengti visa tai, ką norima kompensuoti daugiau, gausiau ir įvairiau“, – kalbėjo konservatorius.
Anot jo, daug siūlymų nepildytų, o kaip tik tuštintų valstybės biudžetą, ypač – siūlomos lengvatos.
„Gal kokios aštuonios, devynios lengvatos, kurios, supraskime, būtų papildomos netektys iš biudžeto. Dar viena skylė, kuri ne tik nedidina, bet ir mažintų pajamas. O tokios lengvatos, kurios didintų pajamas, jos nėra išplėtotos, apie jas nekalbama“, – dėstė M. Lingė.
„Manau, kad ši dalis yra ganėtinai lengvabūdiškai pasižiūrėta, jaučiasi toliau rinkiminis prieskonis, kad atrodo, kad užtenka tik tiek, kad galima žadėti plačią gerovę“, – teigė jis.
Gynybos ir užsienio politikos skyrius skaitė su atokvėpiu
Konservatorius programoje pasigedo ir ambicijos.
„Ambicija yra aiškūs įsipareigojimai, ką kokiu metu mes ketiname pasiekti ir padaryti. Mūsų Vyriausybės programa tuo išsiskyrė, kad labai buvome prisirišę prie įvairiausių rodiklių, ką, kokiu metu, kokio tikslo siekiame, kuriais metais“, – kalbėjo jis.
Anot M. Lingės, vieni iš nedaugelio konkrečių įsipareigojimų – gynybos finansavimo grindys, kurios turėtų siekti 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto, taip pat siekis, kad Vokietijos brigada Lietuvoje būtų dislokuota iki 2027 metų.
„Tai sprendimai, kurie yra jau priimti, gerai, kad jie išlieka, bet tai nėra šios šios formuojamos Vyriausybės nuopelnas, jų ambicija“, – sakė M. Lingė.
Konservatoriaus teigimu, būtent užsienio ir gynybos politikos sritys yra tos programoje, apie kurias galima skaityti „su lengvesniu atokvėpiu“.
„Nekvestionuoju, kad kiti paminėti darbai nėra prasmingi ar svarbūs, bet esminis momentas – programa nedemonstruoja atsakingo požiūrio į tų tikslų pasiekiamumą, nes į tai reikia atsakyti tvariais pajamų šaltiniai, kurie yra silpnoji programos vieta“, – kalbėjo M. Lingė.
Manau, kad ši dalis yra ganėtinai lengvabūdiškai pasižiūrėta, jaučiasi toliau rinkiminis prieskonis, kad atrodo, kad užtenka tik tiek, kad galima žadėti plačią gerovę.
Anot jo, kadangi programos tvirtinimas Seime yra ir paskutinis Vyriausybės formavimo etapas, konservatoriai jos nepalaikys.
„Mes aiškiai buvome pasisakę, kad mums yra nesuprantama, kai į koaliciją įtraukiama partnerė, kurios lyderis yra Konstitucijos Teismo pripažintas sulaužęs priesaiką“, – sakė M. Lingė.
Dar vienas „Nemuno aušros“ legitimizavimas
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad Vyriausybės programa – dar vienas „Nemuno aušros“ legitimizavimo žingsnis.
„Ši partija buvo aktyvus programos ruošimo dalyvis, ir nesvarbu, ar ji turės ministrų, ar ne, ar jie bus susiję, ar ne. Esmė – „Nemuno aušros“ lyderio veikla yra normalizuojama su kiekvienu šios koalicijos žingsniu, Vyriausybės programa – vienas iš jų“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Jos nuomone, programoje yra iniciatyvų, kurios gali tapti „stabdžiu mūsų ekonomikos augimo pagreičiui“.
„Šiandien mes turime sveikiausią ekonomiką, palyginus su kaimyninėmis šalimis. Tai reikia saugoti ir naudotis mūsų konkurencingumu“, – teigė liberalų lyderė.
Anot jos, mokesčių didinimas, pašalpų didinimas, pažadai didinti išlaidas bene kiekvienai sričiai yra sunkiai įgyvendinami arba, jei juos bus imtasi realizuoti, pakenks ekonomikos konkurencingumui.
„Mes esame prieš papildomą verslo ir dirbančių individualiai apmokestinimą, visada to laikėmės. Esame labai skeptiški dėl naujų lengvatų, tai reikia daryti labai labai atsargiai“, – dėstė V. Čmilytė-Nielsen.
Pasak jos, liberalai pritartų tik būtiniems sprendimams, pavyzdžiui, kalbant apie gynybą, o kitas programoje numatytas iniciatyvas ketina vertinti labai „įdėmiai ir kritiškai“.
Programa viltinga, bet neliko drąsių pažadų
Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė BNS teigė, kad iš pirmo žvilgsnio, jai programa atrodo „pakankamai viltinga“.
„Esminis klausimas, ar tikrai rinkimų metu duoti drąsūs pažadai bus įgyvendinti ir, žinoma, labai svarbu kada“, – sakė ji.
A. Norkienė teigė, kad ją džiugina, jog Vyriausybės programoje atsirado ir „valstiečių“ keltos idėjos dėl šeimos ir regionų politikos stiprinimo, konkretūs pasiūlymai – indeksuoti vaiko pinigus, mažinti mokesčius vaikus auginančioms šeimoms.
„Mes tą irgi buvome įsirašę į rinkimų programą, džiugu, kad yra programoje, bet ko pasigendu, konkrečios paramos įsigyti būstą jaunoms šeimoms“, – kalbėjo „valstiečių“ frakcijos seniūnė.
Anot jos, būsimajam Ministrų kabinetui reikės taisyti ir kadenciją baigiančios Vyriausybės klaidas sveikatos, švietimo srityse.
„Taip pat pasigendu tų drąsių pažadų, kuriuos girdėjome, programoje jie yra sušvelninti. Bent aš neradau to skambaus šūkio nacionalizuoti „Ignitis“ akcijas, vietoje valstybinio banko steigimo liko siūlymas plėsti valstybinio plėtros funkcijas, nebekalbame apie konkurenciją bankų sektoriuje“, – dėstė A. Norkienė.
Jos teigimu, „valstiečiai“ dar spręs, ar palaikyti Vyriausybės programą balsavime Seime.
Vyriausybės programos projektą Seimui planuojama pateikti ketvirtadienį. Gruodžio 12 dieną numatoma ją patvirtinti. Tai padarius prisieks ir pareigas pradės eiti socialdemokrato G. Palucko vadovaujamas Ministrų kabinetas.
Naujausi komentarai