Už darbotvarkę, kurioje buvo klausimas „Komisijos apsisprendimas dėl papildomos informacijos gavimo pagal tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ atliekamą tyrimą“, balsavo trys komisijos nariai, šeši buvo prieš.
Atmestas ir liberalo Vitalijaus Gailiaus siūlymas pasidomėti G. Palucko šiuo metu turimu verslu Brazilijoje ir Turkijoje.
Prieš balsavo visi valdančiųjų atstovai ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Artūras Zuokas.
„Antikorupcijos komisija gali pradėti savo tyrimą, kadangi manau, kad Lietuva neturi prabangos turėti premjerą, kuris gali būti pažeidžiamas dėl įvairių priežasčių ir tyrime minėtų“, – prieš balsavimą sakė Antikorupcijos komisijos pirmininkas konservatorius Arvydas Anušauskas.
Jis buvo parengęs klausimyną institucijoms.
Seimo vicepirmininkas, „Nemuno aušros“ frakcijos narys Raimondas Šukys tvirtino, kad nėra prasmės dubliuoti tyrimų, kuriuos atlieka kitos institucijos.
A. Zuokas ragino komisijos narius išlaikyti nešališkumą.
„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad mes netaptume šita komisija kaip politinio susidorojimo ar tam tikrų viešųjų ryšių akcijų dalyviu“, – sakė A. Zuokas.
Neeilinis Antikorupcijos komisijos posėdis surengtas reaguojant į Tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ atliktą tyrimą.
Sekmadienį „Laisvės TV“ ir Tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ paskelbė tyrimą, kuriame keliami klausimai dėl daugiau nei dešimtmečio senumo G. Palucko verslo, gautų paskolų ir ryšių su verslininku Darijumi Vilčinsku.
Tyrimas rodo, kad 2013 metais G. Paluckas įsigijo neseniai įsteigtą bendrovę „Sagerta“ ir jai vadovavo. Ši vystė ežerų dugnų topografijos projektą „MyLakeMap“. Verslas nebuvo sėkmingas, po kelerių metų jis bankrutavo, tačiau 2013–2017 metais įmonei suteikta 180 tūkst. eurų paskolų, kurios nebuvo grąžintos.
Teigiama, kad paskolas teikė įmonė „Uni Trading“, tačiau kam ji priklausė ir kas ją valdė, nustatyti nepavyko. To tvirtino nežiną nei G. Paluckas, nei D. Vilčinskas, nors pastarasis atstovavo „Uni Trading“ interesams.
Tiek D. Vilčinskas, tiek vėliau G. Paluckas tvirtino, kad minėta įmonė nuo pirmųjų dienų buvo „Sagertos“ akcininkė, bet dėl žmogiškosios klaidos tai nebuvo registruota Registrų centre.
Tyrime taip pat keliami klausimai dėl G. Palucko 2012 metais iš D. Vilčinsko vadovaujamos įmonės „Verslo investicijų projektų centras“ įsigyto brangaus būsto Vilniuje, dėl galimo interesų konflikto sostinės savivaldybei sprendžiant visuomenės reikmėms iš su D. Vilčinsku susijusios įmonės „VIPC Vilnius“ išpirkti sudegusius Profsąjungų rūmus. Dabar jų vietoje statoma Nacionalinė koncertų salė.
Anot tyrimo, raštu pateiktuose komentaruose G. Paluckas ne sykį akcentavo neturėjęs bendrų verslų su D. Vilčinsku. Pats verslininkas sako, kad žinomas politikas yra jo šeimos draugas.
Po šio tyrimo Generalinė prokuratūra pranešė pavedusi Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atlikti aplinkybių patikslinimą dėl ministro pirmininko anksčiau vystytų verslų ir ryšių su verslo atstovais.
Kaip rašė BNS, anksčiau ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl galimo kreditinio sukčiavimo, kai pranešta apie premjerui iš dalies priklausančiai įmonei „Garnis“ suteiktą lengvatinę paskolą iš nacionalinio plėtros banko ILTE.
Seimo opozicijos teigimu, G. Paluckas toliau negali eiti premjero pareigų, nes ant jo „krenta galimų korupcinių sandorių bei ryšių šešėlis“. Konservatorių ir liberalų teigimu, nedeklaruotos paskolos, interesai ir ryšiai gali kelti riziką nacionaliniam saugumui.
(be temos)