„Wagner“, kurią pripažinom kaip teroristinę organizaciją, buvimas keičia situaciją, man atrodo, kad sprendimas bręsta Seime, ir sprendimai bus rugsėjo dešimtą. Aišku, reikės vykdomosios valdžios iniciatyvos, pagal tarptautinių sankcijų įstatymą“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas konservatorius Laurynas Kasčiūnas.
Seimo NSGK trečiadienį aptarė siūlymą Baltarusijos piliečiams taikomus ribojimus prilyginti šiuo metu taikomiems rusams.
Posėdyje dalyvavęs vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas teigė, kad ministerija mato tam poreikį, bet iš esmės tai yra politinio apsisprendimo klausimas.
„Wagner“, kurią pripažinom kaip teroristinę organizaciją, buvimas keičia situaciją, man atrodo, kad sprendimas bręsta Seime, ir sprendimai bus rugsėjo dešimtą.
„Tai ir politinio apsisprendimo klausimas, poreikis suvienodinti yra politinių diskusijų objektas, mes matytume poreikį suvienodinti“, – po komiteto posėdžio sakė V. Dmitrijevas.
Viceministras taip pat teigė, kad ir šiuo metu į Lietuvą atvykti norintys baltarusiai tikrinami griežčiau ir tai lemia didesnį neįleistų Baltarusijos piliečių skaičių.
Klausiamas, ar Vidaus reikalų ministerija ketina rengti tokias pataisas, viceministras teigė, kad jas parengtų, gavusi Vyriausybės nurodymą, ir priminė, kad ankstesnį įstatymo variantą rengė Užsienio reikalų ministerija.
Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis po komiteto posėdžio teigė, kad su „Wagner“ grupuotės atsiradimu Baltarusijoje „atsivėrė diskusijų langas“ dėl sankcijų šios šalies piliečiams griežtinimo, tačiau sprendimas negali būti priimtas automatiškai.
„Manau, kad atsivėrė diskusijų langas, nes teroristinė grupuotė atsirado Baltarusijoje, tai keičia situaciją nei buvo iki to momento, kada buvo prezidento siūlymas atmestas“, – sakė S. Skvernelis.
Jis taip pat teigė, kad prieš sprendimus reikia įvertinti, kaip Lietuva mato Baltarusijos režimą, jos visuomenę ir kad šis vertinimas skiriasi nuo Rusijos.
„Norėtųsi platesnio matymo, nes dabar pasakyti automatiškai, kad tik prilyginam, manau, kad to nepakanka“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas komitete Dainius Gaižauskas sakė, kad diskusijos šiuo klausimu būtinai reikia, nes, anot jo, pats Ministrų kabinetas neturi vieningos nuomonės, priminęs iniciatyvą leisti į Lietuvą lengviau atvykti Baltarusijos IT specialistams, o po po – ėmusis griežtinimų.
„Diskusijos reikia tikrai, daug chaoso, daug neapibrėžtumo, ir tos diskusijos tikrai reikia, kad situacija pasikeitusi – visi supranta. Nereikia kirsti visko iš peties, bet aš pritarčiau tai diskusijai“, – teigė D. Gaižauskas.
Seimas yra priėmęs įstatymą dėl ribojamų priemonių Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, tačiau pastariesiems ribojimų įvesta mažiau.
Iki kitų metų gegužės 3-iosios rusams ir baltarusiams ribojama galimybė gauti Lietuvos vizas, elektroninio rezidento statusą, tačiau Rusijos piliečiams dar papildomai apsunkinta galimybė atvykti į Lietuvą, įsigyti nekilnojamojo turto, taip pat laikinai nepriimami jų prašymai dėl leidimo gyventi Lietuvoje.
Prezidentas Gitanas Nausėda laikėsi pozicijos, kad Baltarusijos piliečiams turėtų būti taikomos tokios pačios sankcijos kaip rusams, tačiau Seimas atmetė tokį jo veto dėl laisvesnių sąlygų baltarusiams.
Seimo NSGK vadovas L. Kasčiūnas tikisi, jog palaikymo tokiai iniciatyvai Seime atsiras po to, kai Baltarusijoje pradėjo veikti Rusijos samdinių grupuotė „Wagner“.
Naujausi komentarai