Pereiti į pagrindinį turinį

Politikų žaidimai po stalu dėl VIP lėšų

2016-12-22 14:19

„Klausyk, turiu čia tokį reikaliuką, gal po darbo susitinkam reikia, kad padėtum...“ Panašu, kad tokie susitarimai tarp Seimo narių ir sveikatos apsaugos ministrų vyksta ne vienerius metus. Tokias išvadas galima daryti po praėjusią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komitete pateiktos Valstybės kontrolės audito ataskaitos dėl Valstybės investicijų lėšų.

Politikų žaidimai po stalu dėl VIP lėšų
Politikų žaidimai po stalu dėl VIP lėšų / lsveikata.lt archyvo nuotr.

Net vienuolika projektų, surinkusių po nulį balų, gavo finansavimą. Komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė sako, kad kitąmet prie šio klausimo bus grįžta dar kartą ir tuomet bus paviešintos ir gydymo įstaigos ir seimo nariai, kurie įtakojo tokius sprendimus. Belieka palinkėti gražių švenčių...

Sakysite, jog taip negali būti, juk yra daug kontroliuojančių institucijų. Tačiau, pasak Valstybės kontrolės 6-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotojos Romualdos Masiulionienės, vertinant 2015 metų VIP lėšų skirstymą įtarimų sukėlė 11 projektų, kuriuos pagal numatytus kriterijus Investicijų komisija buvo įvertinusi nuliu balų, tačiau finansavimas jiems vis tiek buvo skirtas. Kiti gi projektai, kurie gavo penkis ar gerokai daugiau balų, liko už borto.

Įtarimų sukėlė 11 projektų, kuriuos pagal numatytus kriterijus Investicijų komisija buvo įvertinusi nuliu balų, tačiau finansavimas jiems vis tiek buvo skirtas.

„Projektus, kam skirti finansavimą, atrenka ministerijos. Kodėl nuliu įvertinti projektai buvo finansuoti, kokios priežastys lėmė tokius sprendimus, auditoriai negali atsakyti, nes pateikti paaiškinimai nėra pakankami, kad galėtume padaryti išvadas. Dėl šių projektų kalbėjomės ir su prokuratūra. Tiesa, net ir įtardami korupciją jų stabdyti negalime, tiksliau, neverta, nes investuotos lėšos – per didelės. Informacija perduota ir Specialiųjų tyrimų tarnybai, kuri šiuos atvejus tiria“, – teigė R. Masiulionienė.

Savo ruožtu SAM ekonomikos departamento vadovė Jolanta Iždonienė teigė, jog kaltinimai ministerijos darbuotojams esą jie netinkamai skristo lėšas yra visiškai nepagrįsti. „Ministerijos specialistai kaltinami, kad įtraukinėja projektus su nuline balo verte. Bet gal išsamiau susipažinę su situacija, kaip mes atrenkame juos, kaip įvertiname ir kaip jie vėliau gauna VIP lėšas, pakeisite požiūrį? Klausiate kodėl projektai, įvertinti nuliu, gavo finansavimą? Ogi dėl Seimo narių siūlymų. Tačiau ministerijos specialistai su tuo neturi nieko bendro“, – teigė J. Iždonienė.


Komentarai

Vyko neoficialūs susitarimai. Klausimas, ar tai nėra nusikalstamos veikos piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė:

– Kokios tokių sprendimų priežastys, galiu pacituoti tik auditorių išvadas, kodėl projektai įvertinti nuliu balų gavo finansavimą. Kaip nurodė ministerija, Investicinių projektų komisija nesiūlė skirti finansavimo šiems projektams. Lėšos jiems buvo numatytos vėliau, po Seimo narių siūlymų skirti finansavimą konkretiems projektams.

Tiek pati, tiek ir komiteto biuras patikrino protokolus – oficialiai tokių siūlymų nebuvo, kaip ir nebuvo registruotų ir Seimo narių siūlymų. Vadinasi, vyko neoficialūs susitarimai. Klausimas, ar tai nėra nusikalstamos veikos piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis:

– Informacija tokia, kad Seimo nariai ministerijai rašydavo raštu, kad vieni ar kiti projektai būtų įtraukiami į VIP'ą. Reikia pripažinti, kad iki 2009 metų taip negalėjo vykti, nes visi pasiūlymai buvo svarstomi Seime plenarinių posėdžių metu. Vadovaujant Andriui Kubiliui buvo pakeistas biudžeto sandaros formavimo įstatymas ir leista ministrams skirstyti tuos pinigus.

Matyt, Seimo nariai naudodamiesi padėtimi teikdavo pasiūlymus. Buvo keletas projektų, kurie įvertinti nuliu. Vadinasi, Seimo nariai ministrą įtikino ir jis išimties tvarka skyrė finansavimą.

Pinigų sistemoje yra pakankamai, bėda tik, kad jie naudojami neracionaliai.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Irena Degutienė:

– Ta pati istorija kartojasi jau daug metų. Dar kai dirbau Seimo Ekonomikos komitete, vertinant audito ataskaitas būtent Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos tarp kitų pirmaudavo pagal neskaidriai finansuojamus VIP projektus. Tai tik įrodo, kad pinigų sistemoje yra pakankamai, bėda tik, kad jie naudojami neracionaliai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų