Po JAV Senato paskelbtos ataskaitos premjeras Algirdas Butkevičius tikisi diskusijų Seime dėl spėjamo Jungtinių Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo, tuo metu ankstesniam parlamentiniam tyrimui vadovavęs konservatorius Arvydas Anušauskas įsitikinęs, kad jį atnaujinti nėra reikalo.
„Seime bus diskusija tokia ir aš tikiuosi, kad Seimas pratęs toliau šitą tyrimą, nes, kaip žinot, tuo metu, kada buvo gauta ta informacija ir vadovaujantis ta gauta informacija buvo atliktas tokio lygio tyrimas, ir jie toliau nebegalėjo tęst šito tyrimo. Bet aš manau, kad tikrai Seime bus diskusija ir priims sprendimą vienokį arba kitokį“, - žurnalistams trečiadienį sakė premjeras, paklaustas, ar nauja informacija gali būti pagrindas atnaujinti politinį tyrimą.
A.Anušauskas BNS teigė, kad antradienį paskelbtoje Jungtinių Valstijų ataskaitoje dėl CŽV veiklos yra objektyvių duomenų, kad kalėjimas Lietuvoje galėjo būti, tačiau parlamentinio tyrimo atnaujinti nėra reikalo.
„Parlamentinis tyrimas savo politinį vaidmenį savo laiku atliko. Lenkijoje, pavyzdžiui, tokio parlamentinio tyrimo nebuvo, bet buvo prokurorinis nuo 2008-ųjų, kuris tebesitęsia. Gal lenkų politikai norėtų daugiau kažką daryti šioje srityje - tai čia jų reikalas. O mes, aš manau, (savo darbą) padarėme ir tai ne mūsų tyrimo objektas, o prokuratūros“, - BNS sakė A.Anušauskas, kuris 2009-aisiais buvo tyrimą atlikusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas.
Jis pripažino, jog antradienį paskelbtoje JAV Senato Žvalgybos komiteto ataskaitos 500 puslapių santraukoje apie CŽV vykdytus kankinimus ir tardymus yra objektyvių duomenų, kad Lietuvoje CŽV kalėjimas galėjo veikti. Nors konkreti šalis ir neminima, JAV Senato ir Lietuvos parlamentinio tyrimo ataskaitos sugretinimas leidžia daryti pagrįstas prielaidas.
„Vistik, pasirodo, yra (įrodymų), nepaisant to, kad tai yra užšifruota. Manau, prokuratūra turės įvertinti tas aplinkybes, kurios paskelbtos keliuose ataskaitos puslapiuose - tai sutampa ir su mūsų parlamentinio tyrimo išvadomis, kad politikai nebūdavo informuojami apie tai, kas yra patvirtinta. Taip pat yra nurodyta, kad buvo už tas paslaugas n milijonų suma sumokėta. Lietuva nebuvo įvardinta, bet kadangi sutapimai labai dideli, galima kelti klausimus, kuriuos, aš manau, prokuratūra turi įvertinti ir pamėginti atsakyti į juos“, - sakė parlamentaras.
Jis tikino, kad aplinkybes, ar prokurorams tęsiant tyrimą dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje reikia kreiptis į JAV dėl papildomos informacijos, kuri yra įslaptinta ataskaitoje, turėtų įvertinti pati Generalinė prokuratūra.
„Didelė dalis minėtų pastraipų yra įslaptinta. Aš nežinau, ar JAV atsilieptų į Lietuvos generalinės prokuratūros prašymą. Bet kuriuo atveju, prokuratūra turi savo vaidmenį iki galo atlikti“, - sakė jis.
JAV žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą Lietuvoje, 2009-ųjų pabaigoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.
Po parlamentinio tyrimo atskirą tyrimą pradėjo prokuratūra, tačiau jį nutraukė, pareiškusi, jog negavo duomenų, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos CŽV kaliniams laikyti. Šių metų vasarį Generalinė prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl spėjimų, kad Lietuvoje įkurtame slaptame amerikiečių centre 2004-2006 metais galėjo būti kalinamas Saudo Arabijos pilietis. Vykdyti tyrimą prokurorus įpareigojo teismas.
Žmogaus teisių gynimo organizacija „Redress“ praeitą rudenį pareiškė, jog „labai tikėtina“, kad 2003 metais Pakistane sulaikytas Saudo Arabijos pilietis Mustafa al-Hawsawis (Mustafa Hausavis), kuriam dabar gresia mirties bausmė, buvo kalinamas Lietuvoje.
Buvę valstybės ir saugumo struktūrų vadovai neigia, kad Lietuvoje galėjo būti CŽV kalėjimas.
Ataskaita nepakenks JAV ir Lietuvos santykiams?
JAV Senato ataskaita apie Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų veiklą nepakenks dvišaliams Lietuvos ir Jungtinių Valstijų santykiams, teigia premjeras.
„Aš manau, kad tikrai nepakenks, mūsų santykiai yra geri ir tikimės, kad mes drauge tiek ekonominius, tiek diplomatinius santykius ir toliau išlaikysime“, - trečiadienį per spaudos konferenciją Vyriausybėje sakė Algirdas Butkevičius.
Jo teigimu, dvišaliai ekonominiai santykiai gerėja, o Lietuva tikisi gerų rezultatų derybose dėl ES ir JAV laisvos prekybos sutarties.
Naujausi komentarai