Dalį kelių priežiūros perduoti savivaldybėms
Kaip spaudos konferencijoje sakė G. Nausėda, į Jonavą jis atvažiavo kaip į vieną iš regionų, nes nori matyti platesnį vaizdą, kokiomis nuotaikomis gyvena žmonės. Šalies vadovo vizitas Jonavoje prasidėjo gėlių padėjimu prie memorialo Jonavos krašto laisvės kovotojams Panerių gatvėje, vėliau prezidentas susitiko su M. Sinkevičiumi.
„Norėjome išgirsti kiek yra specifinių, tik šiam regionui būdingų problemų, o kiek jų bendrų, kurios pasikartoja daugelyje Lietuvos savivaldybių. Pavyzdžiui, kelių būklė, sveikatos apsaugos reforma, švietimas. Galėčiau pasakyti, kad kažko labai netikėto Jonavoje neišgirdome. Kelių būklė yra visur sudėtingas klausimas, tad pristatėme savo viziją. Keliams skiriame nepakankamai lėšų ir tai yra visiems žinomas faktas. Kol skirsime 540 milijonų, kai kelių pagerinimui reikia kokio milijardo, niekas iš esmės nesikeis. Jei neturime politinės valios skirti daugiau, Prezidentūra siūlo decentralizuoti savivaldybių žinioje miestelių teritorijose esančių kelių tvarkymą ir perduoti jį savivaldybėms, kartu perduodant ir tam skirtą krepšelį. Būtų maždaug apie 30 proc. papildomai prie to, ką dabar savivaldybės gauna. Žinoma, kad tai ne stebuklas, bet kalbame ne tik apie pinigus. Dabar daug dalykų, kuriuos tenka derinti su „VIA Lietuva“, yra nepateisinamų. Stovėjimo aikštelės, perėjos, kiti dalykai – derinimas užtrunka metų metus, projektai užstringa. Tad šitą tikrai galima atiduoti savivaldybėms ir niekas nuo to nenukentės. Atvirkščiai – klausimai spręstųsi daug greičiau“, – teigė G. Nausėda.
Nustatytas gimdymų skaičius – klaida
Tiek Jonavoje, tiek kituose miestuose iškilo rizika, kad bus uždaryti ligoninių akušerijos ginekologijos skyriai. Pagal Vyriausybės nustatytą kartelę, jei per metus gimdymų skaičius nesiekia 600, tokie skyriai ateities neturi. Jonavos ligoninėje per metus pagimdo daugiau nei 400 moterų.
Kaip sakė G. Nausėda, tiek jo, tiek Jonavos savivaldybės nuomonės sutampa, ypač vertinant demografinę situaciją šalyje: „Mechaninis 600 gimdymų įvedimas buvo klaida, jis niekuo nepagrįstas. Jei mes jo aklai laikysimės, šiuos skyrius reiktų uždaryti ir Marijampolėje, ir daugelyje kitų miestų ligoninių. Vargu, ar šiandien taip yra teisinga.“
G. Nausėda pažymėjo, kad prie šio klausimo teks grįžti, tačiau jau su nauja vyriausybe. G. Nausėda taip pat akcentavo, kad klausimų dėl sveikatos apsaugos kyla ir daugiau: „Tai – pasikartojantis galvos skausmas visur. Kaip sutvarkyti pavežėjimą, kad demografinei situacijai keičiantis ir kai kurių funkcijų atsisakant vietos ligoninėse galima būtų tą paslaugą gauti šalia.“
Pono Sinkevičiaus atveju viskas yra kiek kitaip.
Išskyrė Žeimių miestelį
Kalbėdamas apie specifines Jonavos problemas G. Nausėda išskyrė Žeimių miestelį ir biometano dujų gamybos planus. Anot šalies vadovo, reiktų žmonėms didesnio išaiškinimo, kas tai bus, galbūt bendruomenės lyderius galima net nuvežti į analogiškas gamyklas Europoje: „Niekada nieko nereikia „stumti“ per prievartą. Patį geriausią projektą gali numarinti, jei kiši jį per prievartą. Žmonės tada ima gintis, o kuo labiau spaudžiama, tuo labiau jie nori gintis. Gal geriau kartais paaiškinti, kokias pasekmes tai sukelia, ar tikrai yra tos pasekmės, kurių žmonės baiminasi, ar jos yra tiesiog išgalvotos, laužtos iš piršto? Ką galima padaryti bendruomenės labui, kad ji priimtų šį projektą? Tokiu keliu einant lengviau pasiekti rezultatą.“
Į klausimus atsakys teismas
Paklaustas, kaip vertina mero M. Sinkevičiaus situaciją dėl pareikštų kaltinimų bei bendrą situaciją dėl galimo piktnaudžiavimo daugelyje Lietuvos savivaldybių, G. Nausėda teigė, jog „čekučių“ problema per Lietuvą nuaidėjo garsiai: „Ne paslaptis, kad vienas iš mano patarėjų – Povilas Mačiulis – pasitraukė iš Prezidentūros. Visada laikausi principo, kad jei žmogus jaučiasi nekaltas, ir vis dėlto didėja tam tikras politinis spaudimas – jis gali priimti sprendimą atsistatydinti. Pono Sinkevičiaus atveju viskas yra kiek kitaip: aš atvažiuoju pas merą, kuris šiandien yra nekaltas, kol neįrodyta kitaip. Kuomet bus teismo procesas, bus įvertinta atsakomybė. Jis yra meras, jis atstovauja žmonių interesams ir ne paslaptis, kad mums einant per miestą nemažai žmonių priėjo prie mero, išreiškė savo paramą jam, bent jau moralinę. Tai rodo, kad meras yra mėgstamas Jonavos žmonių. Žinoma, kad tas šleifas turi pasibaigti, jis turi būti įvertintas ir tada, manau, pačiam merui bus lengviau.“
Kalbėdamas apie Jonavą G. Nausėda sakė, kad bendras vaizdas yra geras: „Bendravau su žmonėmis – įvairaus amžiaus, įvairios socialinės padėties. Man susidarė įspūdis, kad žmonės savo mieste jaučiasi gerai, sulaukia dėmesio. Viešosios erdvės tikrai gražios, miestas gražėja, jis tvarkingas, meras pasakojo apie žiedinės sankryžos planus. Judėjimas vyksta. Kai kur, kur atvykstu – viskas apsnūdę. O Jonavoje to nėra, žmonės tą mato, supranta. Toks mano įspūdis.“
Svarbus akcentas – bendruomenės
Kalbėdamas bendrai apie Lietuvos regionus G. Nausėda akcentavo ir bendruomenių svarbą, jų indėlį. Prezidentūra jau ne pirmus metus rengia iniciatyvų konkursą „Lietuvos galia“, kur savo veiklą pristato įvairios Lietuvos bendruomenės.
„Tiesą sakant, regionuose vyksta net daugiau dalykų, nei kad Vilniuje. Jame dažnai ir žmonių susvetimėjimas būna didesnis, nei mažame miestelyje, kuriame visi vienas kitą pažįsta. Mes su „Lietuvos galia“ neišradome jokio dviračio, nes judėjimai, į kuriuos atkreipėme dėmesį, egzistavo ir iki „Lietuvos galios“. Mes nekėlėme sau tikslo siūlyti naujas iniciatyvas. Manome, kad geriausia iniciatyva yra ta, kuri kyla iš pačių žmonių. Bet mums atrodė svarbu sukurti platformą, kur žmonės keliais klavišo paspaudimais galėtų ateiti ir pamatyti, ką daro kitos bendruomenės. Aš manyčiau, kad žmonių vienas kito peties jausmas ypatingai svarbus dabar, kai gyvename neramiu laiku, kai vyksta tokie dalykai Ukrainoje, kai pasikėsinama į aukščiausių pareigūnų gyvybę Slovakijoje. Bendruomenių veikla suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir psichologinės ramybės. Tai man atrodo tikrai svarbu“, – sakė G. Nausėda.
Kalbėta ir apie „Achemą“
Kaip „Jonavos žinioms“ sakė meras M. Sinkevičius, buvo labai produktyvi ir naudinga diena: „Palietėme labai daug įvairių klausimų – nuo kelių ir gatvių būklės iki sveikatos apsaugos, švietimo, krašto gynybos. Su Prezidentu aptarėme mūsų ir valstybės pastangas pritraukti naujų investicijų į regionus.“
Pasak M. Sinkevičiaus, prezidentui žinoma informacija apie galimus pagrindinės akcininkės ketinimus parduoti koncerno „Achemos grupė“ akcijas. Šalies vadovas patvirtino, kad kol kas tai – tik neoficiali informacija ir kartu patikino, kad šis klausimas aktualus ne tik dėl nacionalinio saugumo – nemažiau svarbu yra išsaugoti ir sukurti naujas darbo vietas, užtikrinti būtinas investicijas ir veiklos tęstinumą
„Dėkoju LR Prezidentui už parodytą dėmesį Jonavos rajonui ir kartu – nuolatinę paramą ir pagalbą savivaldai, kurią jaučiame visos kadencijos metu. Ačiū jonaviečiams, kad taip gausiai dalyvavote renginiuose ir susitikimuose“, – sakė M. Sinkevičius.
Naujausi komentarai