„Man atrodo, kad visi dalyviai, kurie čia atvyko, turėtų papasakoti savo šeimoms apie europietiškas vertybes, kurias mes čia pamatėme, galbūt pabandyti pakeisti požiūrį į jas. Aš nesakau, kad iš karto tai pasikeis, bet reikia bandyti pakeisti, kad būtų lojaliau žiūrima“, – BNS sakė šešiolikmetis Ivanas.
Savaitės viešnagę Lietuvoje baigiantys ukrainiečių 14–17 metų moksleiviai pirmadienį susitiko su prezidente Dalia Grybauskaite. Ji po susitikimo Prezidentūros išplatintame pranešime pabrėžė, kad Lietuva tvirtai remia Ukrainos žmonių ryžtą gyventi taikioje, europietiškoje ir skaidrioje valstybėje.
„Mums patiko, kad žmonės čia nekelia savęs aukščiau kitų, patiko paprastumas, žmogiškumas. Mums, moksleiviams, savo šalyje būtų buvę sudėtingiau padaryti, kad pabendrautume su prezidentu viename kabinete ir pavalgytume kartu picos“, – po susitikimo su Lietuvos vadove sakė Ivanas.
Devyniolika Ukrainos moksleivių į Lietuvą atvyko pagal vystomojo bendradarbiavimo projektą „Parama nuo konflikto nukentėjusiems Rytų Ukrainos regionams švietimo srityje: Kelyje į pokyčius“.
Moksleiviai atrinkti iš Stanyčno-Luhanskės ir Zolotovsko mokyklų, kurios smarkiai nukentėjusios per apšaudymus, susiduria su priešiška Rusijos propaganda. Daugeliui vaikų tai pirmoji kelionė į užsienį. Keletas jų yra persikėlę iš okupuotų Ukrainos teritorijų, o jų šeimos gyvena ypač sunkioje finansinėje padėtyje.
Viešnagės Lietuvoje metu jaunieji ukrainiečiai bendravo su bendraamžiais iš Žemynos ir M.Biržiškos gimnazijų, susitiko su Lietuvos moksleivių sąjungos atstovais, lankėsi Seime, Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, dalyvavo lyderystės ir pilietiškumo mokymuose, kultūrinėse ir pažintinėse dirbtuvėse, įvairiose ekskursijose Vilniuje ir Trakuose. Prezidentūroje veikiančiame Valstybės pažinimo cente jiems surengta speciali edukacinė programa.
Anot D.Grybauskaitės, padėti Ukrainai yra Lietuvos pareiga.
„Ukrainos vaikai susidūrė su karo baisumais ir skaudžiomis netektimis. Jų tėvai, broliai kaunasi už laisvę ir teisę patiems kurti savo šalies ateitį. Mūsų pareiga padėti ir palaikyti Ukrainą. Lietuva tvirtai remia Ukrainos žmonių ryžtą gyventi taikioje, europietiškoje ir skaidrioje valstybėje“, – sakė prezidentė.
Pasak moksleivių grupei vadovaujančio projekto koordinatoriaus Antono Jeriomenkos, karą matę vaikai – itin suinteresuoti pokyčiais.
„Šie moksleiviai, kurie matė, kas yra karas, mūsų manymu, bus labiausiai motyvuoti pokyčiais savo šalyje. Labai svarbu dirbti būtent su jais. Mes buvome nustebę, kad, viena vertus, jie mato tokius baisius šalia vykstančius dalykus, bet, kita vertus, jie labai motyvuoti veikti“, – BNS Prezidentūroje sakė A.Jeriomenka.
Dar dvi jaunuolių iš Rytų Ukrainos regionų grupės į Lietuvą turėtų atvykti rudenį, taip pat planuojama čia atvežti dvi mokytojų grupes iš Donecko ir Luhansko sričių.