Šauktinių kariuomenę grąžinti siūloma, nes tik tokiu būdu galima greitai sukomplektuoti dalinius, be to, šauktiniai kainuoja pigiau nei profesionalai, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Sprendimas buvo toks, kad komplektuoti kariuomenę reikia šiemet ir kitąmet, tai yra skubiai užbaigti komplektavimą, o su profesionalais tai galime padaryti tik apie 2020-2021 metus. Tai pirma užduotis. Antra - šauktiniai dvigubai pigiau kainuoja - apie 9 tūkst. eurų per metus, kai profesionalai - apie 18 tūkst. eurų per metus“, - ketvirtadienį Lietuvos radijui sakė valstybės vadovė.
Premjeras Algirdas Butkevičius ketvirtadienį kalbėdamas Žinių radijuje tvirtino, kad kariuomenės vadas informavo, jog kai kurie Lietuvos kariuomenės batalionai užpildyti tik 14 proc., 35 proc., tik Algirdo batalionas užpildytas 75 procentais.
Anot prezidentės, po devynių mėnesių šauktiniai taps parengtu rezervu.
„O dabar aktyvaus ir galutinai paruošto rezervo, kaip ir minėjo kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas, turime tik apie 2,5 tūkstančio“, - sakė D.Grybauskaitė.
„Taigi, šie trys uždaviniai ir yra neatidėliotini ir juos galime spręsti tik laikinai, penkeriems metams atstačius šauktinių kariuomenę. Todėl mūsų penkerių metų laikotarpio kariuomenė taps mišria, kokia yra ir mūsų regione daugelyje valstybių“, - teigė ji.
Prezidentė atkreipė dėmesį, kad mišrią - šauktinių ir profesionalų - kariuomenę turi Suomija, Estija, Danija, Norvegija.
„Panašaus dydžio valstybės išlaiko mišrią kariuomenę, nes taip yra ir pigiau, ir išlaikomas sugebėjimas užtikrinti apginamumą“, - sakė D.Grybauskaitė.
Ji pažymėjo, kad šauktinių kariuomenės grąžinimui pritarė visi penki Valstybės gynimo tarybos nariai - prezidentė, premjeras, Seimo pirmininkė, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas.
A.Butkevičius savo ruožtu teigė, kad dėl šauktinių grąžinimo didinti krašto apsaugos finansavimo šiemet nenumatoma.
„Lėšos bus naudojamos tos pačios, kurios yra skirtos krato apsaugos sistemai, jų biudžetas padidintas“, - sakė jis.
Valstybės gynimo taryba antradienį pranešė, kad siūlo kasmet į devynių mėnesių trukmės mokymus būtų pakviečiama apie 3,5 tūkst. jaunuolių. Tokius planus dar turės patvirtinti Seimas.
Lietuvoje šauktinių atsisakyta 2008 metais.
Naujausi komentarai