„Jeigu jau esame daugiausia pasaulyje turinti Rusijos ir Baltarusijos opozicijos žmonių šalis, mes turime užtikrinti geriausią pasaulyje apsaugą Baltarusijos ir Rusijos opozicijai“, – ketvirtadienį LRT sakė patarėjas.
„Tai reiškia, kad ne kažkieno vieno pastangų tam reikia, tam reikia ištisų programos ir čia turi būti skiriamas rimtas dėmesys“, – pridūrė jis.
Jo teigimu, Rusijos elgesys su opozicija pradėjo griežtėti su Aleksejaus Navalno byla, pernai – tik stiprėjo.
„Organizacijos, kurios dar buvo veikiančios, buvo paskelbtos ekstremistinėmis. Žmonės traukiami atsakomybėn vien dėl priklausymo tokioms organizacijoms ir taip – jie yra prieglobstį radę Lietuvoje“, – kalbėjo K. Budrys.
Čia esantys žmonės yra taikiniai Rusijos ir Baltarusijos tarnyboms.
Jis pabrėžė, kad tiek Vladimiro Putino, tiek Aliaksandro Lukašenkos režimai prieš opoziciją užsienyje organizuoja įvairias operacijas, tarp jų – ir žudymus.
„Čia esantys žmonės yra taikiniai Rusijos ir Baltarusijos tarnyboms. Prasidėjus kariniams veiksmams tas vertinimas pasikeitė, nes tos rizikos dar labiau padidėjo dėl to, kad režimai jaučiasi nesaugūs (...) Ir veiksmai tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje prieš opozicionierius yra dar griežtesni, tai reiškia, kad ir Lietuvoje esantiems žmonėms grėsmės yra dar stipresnės“, – teigė prezidento patarėjas.
Jo teigimu, ne visos priemonės, siekiant apsaugoti Rusijos ir Baltarusijos opozicionierius, esančius Lietuvoje, šiuo metu yra pakankamos.
Valstybės saugumo departamentas trečiadienį paskelbė, kad Rusijos ir Baltarusijos žvalgyba taikosi į Lietuvoje veikiančius šių šalių opozicijos aktyvistus – juos seka, klausosi pokalbių, organizuoja provokacijas.
Pabėgėlių į ES iš Rusijos gali daugėti
Pabėgėlių į Europos Sąjungos valstybes iš Rusijos dėl jos pradėto karo Ukrainoje gali daugėti, teigia prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais K. Budrys.
„Nestabilumas šalyje – ekonomikos poveikis ir panašiai, kitas dalykas – karas grįžta ir į Rusiją, tai reiškia, kad jų vyrai, vaikinai turi keliauti ten ir kariauti, nepaisant nuolatinių paneigimų, kad šauktiniai nedalyvauja kariniuose veiksmuose, dabar jau to paslėpti nebeįmanoma“, – ketvirtadienį LRT teigė patarėjas.
D. Labučio / ELTOS nuotr.
„Tai sėja tam tikrą paniką tarp šeimų, tarp jaunų žmonių. Jie ketina palikti Rusija, tas procesas tik įsivažiuos“, – pridūrė jis.
Jo teigimu, tokią tendenciją rodo kitų šalių pavyzdžiai.
Tai sėja tam tikrą paniką tarp šeimų, tarp jaunų žmonių. Jie ketina palikti Rusija, tas procesas tik įsivažiuos.
„Kad tokia tendencija bus, tą matome iš kitų valstybių – iš Suomijos pavyzdžio, kur yra užsipildę traukiniai ir iš Sankt Peterburgo vyksta žmonės į Helsinkį“, – kalbėjo K. Budrys.
Vis dėlto, anot patarėjo, šiuo metu daugiausia išvyksta vizas turintys žmonės, o vėliau jie turės prašytis politinio prieglobsčio.
„Čia yra apribojimas, kad šiuo metu gauti vizas Rusijos piliečiams sudėtinga, normalia tvarka neįmanoma, reiškia, kad išvyksta tie, kurie jau anksčiau buvo gavę vizas arba tie, kurie naujai atvyks, turės prašytis prieglobsčio“, – teigė prezidento patarėjas.
„Gali atsirasti prieglobsčio prašytojų, kurie nenori būti režimo dalis arba pasitraukė dėl ekonominių priežasčių ir mes turėsime tai vertinti individualiai“, – pridūrė jis.
Jo teigimu, žmonės pasitraukti „į saugesnius Vakarus“ taip pat gali norėti ir iš Baltarusijos.
Gali būti ir KGB agentų
Prezidento patarėjo teigimu, žmonės iš Rusijos ir Baltarusijos bėga ne tik dėl šalyje esančio ekonominio nestabilumo, tačiau ir siekdami išvengti dalyvavimo kariniuose veiksmuose.
„Yra kelios priežastys, kodėl apsisprendžia žmonės jau dabar važiuoti iš Rusijos į Europos Sąjungą, į Vakarus, tai viena – dėl nestabilumo šalies viduje, ekonominio poveikio ir panašiai. Kitas dalykas yra tai, kad karas grįžta ir į Rusiją. Tai reiškia, kad vyrai, vaikinai turi keliauti ten ir kariauti, nepaisant nuolatinio paneigimo, kad šauktiniai nedalyvauja kariniuose veiksmuose“, – teigė K. Budrys, kartu pridurdamas, kad ir Baltarusija stoja į šalių, iš kurių žmonės gali norėti pabėgti į Vakarus, gretas.
Vis tik jis atkreipia dėmesį, kad tarp pabėgėlių gali būti ir Baltarusijos valstybės saugumo komiteto (KGB) agentų, skleidžiančių Baltarusijos režimui palankų naratyvą. Be to, pabrėžia jis, toks naratyvas gali būti ir iš Rusijos pusės.
„Beveik neišvengiama ir garantuota, kad taip ir bus, nes tai ir vyksta. Iš Baltarusijos po surežisuotų rinkimų 2020 metais su opozicijos priedanga į Lietuvą yra patekęs ne vienas ir ne du KGB, tai Baltarusijos slaptosios prieigos tarnybos agentai, kur įsifiltravę į pozicijos gretas teikia informaciją, kuria intrigas ir to rezultatas buvo tos informacinės operacijos iš Baltarusijos pusės. Rusijos atveju yra lygiai tas pats, tai gali būti išnaudota“, – teigė prezidento patarėjas.
Vis tik, anot jo, tai neturėtų būti priežastis nesuteikti pabėgėliams prieglobsčio.
„Bet tai neturėtų būti priežastis mums išvis to atsisakyti ar blokuoti, reikia skirti tam didesnį dėmesį ar daugiau resursų, kad kontržvalgyba išsiaiškintų, kas čia pas bus prašosi prieglobsčio“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad trečiadienį Remigijus Šimašius teigė, kad jo vadovaujama Vilniaus miesto savivaldybė ruošiasi priimti ne tik karo pabėgėlius iš Ukrainos, tačiau ir pabėgėlius iš karą sukėlusios Rusijos bei Baltarusijos.
Dėl vasario 24 d. Rusijos pradėto karo iš Ukrainos, Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūros skaičiavimu, galimai pabėgo apie 2,1–2,2 mln. žmonių.