Lietuvos pasiūlytas kandidatas į EK Andrius Kubilius gaus už gynybą ir kosmosą atsakingo eurokomisaro portfelį.
„Jis sieks plėtoti Europos gynybos sąjungą ir didinti mūsų investicijas bei pramonės pajėgumus“, – per spaudos konferenciją sakė U. von der Leyen.
Gynybos komisaro postas iš pradžių buvo vadinamas labai svarbiu Europos Sąjungos (ES) ambicijoms persiginkluoti, bet vis dar esama didelių abejonių dėl to, kokias realias galias turės šis pareigūnas.
Spaudos konferenciją Strasbūre U. von der Leyen pradėjo nuo būsimos Komisijos prioritetų. Svarbiausios temos – gerovė, saugumas ir demokratija, sakė EK vadovė.
Europos Komisija turės labiau tarpusavyje susijusią struktūrą, sakė U. von der Leyen.
Ji pabrėžė, kad subūrė „kompetentingų ir motyvuotų moterų ir vyrų komandą, kuri yra pasirengusi dirbti kartu“.
Jis sieks plėtoti Europos gynybos sąjungą ir didinti mūsų investicijas bei pramonės pajėgumus.
Šeši vicepirmininkai
Pirmininkė paskyrė šešis vykdomuosius vicepirmininkus, tarp jų – buvusi Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas (Kaja Kalas), turinti tapti naująja bloko užsienio politikos vadove.
Tarp vicepirmininkų – ir paskutinę minutę Prancūzijos iškeltas kandidatas Stephane'as Sejourne (Stefanas Sežurnė). Būsimoje EK jis bus atsakingas už pramonės strategiją.
Jam bus pavesta vadovauti politikai, susijusiai su poreikiu pertvarkyti Europos pramonę, kad ji taptų konkurencingesnė, o tai yra pagrindinis ateinančių metų prioritetas.
Paryžiui teko ieškoti naujo kandidato, kai dabartinis vidaus rinkos komisaras Thierry Bretonas (Tjeri Bretonas) pirmadienį atsistatydino po nesutarimų su U. von der Leyen.
Italas Raffaele Fitto (Rafaelė Fitas) eis už sanglaudą ir reformas atsakingo vykdomojo pirmininkės pavaduotojo pareigas. Jis bus atsakingas už sritį, susijusią su sanglaudos politika, regionine plėtra ir miestais.
Italų premjerė Giorgia Meloni (Džordža Meloni) antradienį teigė, kad R. Fitto paskyrimas būsimosios EK vykdomuoju vicepirmininku įrodo Romos įtaką ES.
Ispanijos atstovei Teresai Riberai pavesta prižiūrėti bloko ekonominį perėjimą prie neutralumo anglies dioksido atžvilgiu.
Suomė Henna Virkkunen (Hena Virkunen) bus vykdomoji vicepirmininkė, atsakinga už technologijų suverenumą, saugumą ir demokratiją.
Už žmones, įgūdžius ir pasirengimą atsakingos vykdomosios vicepirmininkės pareigas patikėtos rumunei Roxanai Minzatu (Roksanai Mynzatu). Ji bus atsakinga už švietimą ir kultūrą, kokybiškas darbo vietas ir socialines teises.
Latviui ir lenkui – ekonomika ir biudžetas
Latvis Valdis Dombrovskis bus už ekonomiką ir našumą atsakingas EK narys. Jam taip pat pavesta atsakomybė už įgyvendinimą ir supaprastinimą.
Lenkijos kandidatui Piotrui Serafinui, kaip ir tikėtasi, atiteko svarbus biudžeto eurokomisaro portfelis. Jis bus tiesiogiai pavaldus U. von der Leyen. Tai turėtų dar labiau padidinti Lenkijos svorį ES ir suteikti Varšuvai išskirtinę padėtį įnirtingose derybose dėl kito ES biudžeto.
Vengras Oliveris Varhelyi (Oliveris Varhelijus) rūpinsis sveikata ir gyvūnų gerove, Čekijos atstovas Jozefas Sikela paskirtas tarptautinių partnerysčių eurokomisaru, o Maltos atstovui Glennui Micallefui (Glenui Mikalefui), jauniausiam kandidatui į Komisijos narius, kaip ir buvo tikėtasi, atiteko kartų sąžiningumo, jaunimo, kultūros ir sporto sritis.
Nyderlandų atstovas Wopke Hoekstra (Vopkė Hukstra) bus klimato eurokomisaras, o kroatė Dubravka Šuica taps naujai sukurto Viduržemio jūros regiono portfelio savininke.
Portugalijos atstovė Maria Luís Albuquerque (Marija Luis Albukerkė) paskirta finansinių paslaugų eurokomisare.
Slovakijos atstovas Marošas Šefčovičius naujojoje EK gaus svarbų naują prekybos ir ekonominio saugumo portfelį. Jis bus atsakingas už muitų politiką, taip pat jam paskirtas institucinių ryšių ir skaidrumo eurokomisaro portfelis.
Austras Magnusas Bruenneris (Magnusas Briuneris) eis vidaus reikalų ir migracijos eurokomisaro pareigas, kurios Vienai yra labai svarbios.
Marta Kos iš Slovėnijos turėtų būti už plėtrą atsakinga eurokomisarė ir besirūpinanti klausimais, susijusiais su rytine Europos kaimynyste. Ji dirbs su parama Ukrainai, tęs darbus, susijusius su šalies atstatymu, taip pat rems šalis kandidates į ES, kad jos pasirengtų stojimo procesui.
Žuvininkystės ir vandenynų klausimais rūpinsis kiprietis Kostas Kadis (Costas Kadis).
Belgijos užsienio reikalų ministrė Hadja Lahbib (Hadža Lahbib) bus už pasirengimą ir krizių valdymą atsakinga Komisijos narė. Tai dar vienas naujas portfelis, susijęs su atsparumo, civilinės saugos ir humanitarinės pagalbos klausimais.
Švedė Jessika Roswall (Jesika Rosval) paskirta už aplinką, hidrologinį atsparumą ir konkurencingą žiedinę ekonomiką atsakinga EK nare.
Už energetiką ir būstą atsakingu Komisijos nariu bus Danijos atstovas Danas Jorgensenas, o bulgarė Ekaterina Zacharijeva rūpinsis mokslo tyrimų ir inovacijų klausimais.
Už demokratiją, teisingumą ir teisinę valstybę bus atsakingas Komisijos narys Michaelas McGrathas (Maiklas Makgratas) iš Airijos.
Graikas Apostolas Dzidzikostas (Apostolos Tzitzikostas) bus už tvarųjį transportą ir turizmą atsakingas eurokomisaras.
Žemės ūkio ir maisto reikalų klausimais rūpinsis Liuksemburgo atstovas Christophe'as Hansenas (Kristofas Hansenas).
Pastangos dėl lyčių lygybės
U. von der Leyen ragino Europos Sąjungos šalis siūlyti daugiau moterų į galingą bloko instituciją, bet dauguma jų ignoravo prašymą pateikti po vieną kandidatą vyrą ir vieną moterį.
EK pirmininkė teigė, kad intensyviai dirbo su valstybėmis narėmis dėl lyčių pusiausvyros, tačiau jai pavyko pasiekti, kad Komisijoje dirbtų 40 proc. moterų ir 60 proc. vyrų.
Nors ji pažymėjo, kad tai vis dėlto yra pagerėjimas, ji pridūrė, kad „kad ir kiek daug pasiekėme, dar reikia labai daug nuveikti“.
Kiekviena iš 27 ES valstybių narių turi po vieną eurokomisarą. U. von der Leyen, vokietė, užima savo šalies vietą.
Visi kandidatai dar turės būti patvirtinti Europos Parlamento, o tikėtina naujos sudėties EK darbo pradžia – gruodį.
U. von der Leyen nesileido į diskusijas dėl naujosios EK sudarymo laiko, sakydama, kad „visa Europa nori, kad naujoji Komisija darbą pradėtų kuo greičiau“.
(be temos)
(be temos)