Ministrų kabinetas pirmadienį pritarė Seime svarstomoms pataisoms, kurios per parlamento rinkimus leistų balsuoti internetu.
Projektą inicijavo valdantieji „socialdarbiečiai“, argumentuodami, kad dėl COVID-19 pandemijos keliamos grėsmės reikia įteisinti alternatyvų balsavimo būdą. Gavus Vyriausybės išvadą, projektas bus toliau svarstomas Seime.
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigia, kad internetinio balsavimo neįmanoma įdiegti artimiausiems rinkimams spalį į Seimą, o parlamentarams siūlo svarstant projektą įvertinti galimybes tokią balsavimo tvarką leisti ir savivaldybių, prezidento, Europos Parlamento rinkimuose bei referendumuose.
„Balsavimas internetu turi būti saugus ir patikimas, kad niekam nekiltų abejonių dėl rinkimų rezultatų. Todėl kuriant ir diegiant šią sistemą, būtina konsultuotis su kibernetinio saugumo ekspertais, tinkamai patikrinti, testuoti šį būdą. Iki rinkimų likus maždaug trims mėnesiams, neįmanoma sukurti ir išbandyti tokią sistemą“, – sako teisingumo ministras E. Jankevičius.
Iki rinkimų likus maždaug trims mėnesiams, neįmanoma sukurti ir išbandyti tokią sistemą.
Kaip teigiama Teisingumo ministerijos pranešime, informacinės sistemos pirkimo, sukūrimo ir testavimo procedūros galėtų užtrukti nuo 18 iki 24 mėnesių.
Seimo svarstomas projektas leistų balsuoti internetu tris dienas – nuo rinkimų savaitės antradienio 9 val. iki ketvirtadienio 22 valandos.
Taip pat numatyta, kad rinkimų dieną asmuo gali persigalvoti ir ateiti balsuoti į rinkimų apylinkę. Be to, internetu taip pat būtų galima balsuoti ne kartą – galiotų naujausia pareikšta valia.
Premjeras Saulius Skvernelis ir „socialdarbiečių“ koalicijos partnerių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra sakęs, kad internetinis balsavimas per šiuos rinkimus neįmanomas.
Įdiegti elektroninį balsavimą užsienio lietuviams siūlo ir šalies vadovas Gitanas Nausėdas. Šią idėją jis išsakė praėjusią savaitę skaitydamas metinį pranešimą Seime.
Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.
Seime ir anksčiau keliskart teikti projektai dėl balsavimo internetu įteisinimo, bet jie nebuvo priimami.
Internetinio balsavimo šalininkai sako, kad jis leistų padidinti rinkėjų aktyvumą, priešininkai teigia, kad neįmanoma užtikrinti balsavimo slaptumo, saugumo.
Naujausi komentarai