Prieš savaitę iš Valstybės saugumo departamento medžiagą gavusi Generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė nusprendusi pradėti ikiteisminį tyrimą dėl įslaptintos Užsienio reikalų ministerijos informacijos atskleidimo žiniasklaidoje.
"Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo tarnybos paslapties atskleidimo ir galimo piktnaudžiavimo", - BNS ketvirtadienį sakė prokuratūros atstovė spaudai Rita Stundienė.
Pagal Baudžiamąjį kodeksą, už piktnaudžiavimą gali būti baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Už tarnybos paslapties atskleidimą gresia bauda, laisvės apribojimas arba areštas.
Ikiteisminį tyrimą atlikti ketvirtadienį pavesta atlikti Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybai, o tyrimą organizuoja Generalinės prokuratūros baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai.
Nusikaltimo požymių įžvelgęs Valstybės saugumo departamentas gruodžio 31 dieną prokuratūrai persiuntė Užsienio reikalų ministerijos atlikto patikrinimo medžiagą. Šis patikrinimas pradėtas, pernai spalį portalui alfa.lt paskelbus, jog jis susipažinęs su įslaptintomis išvadomis apie ambasadorių pokalbių internete paviešinimą.
VSD teigia gruodžio 17 dieną gavusi URM raštą apie ministerijos komisijos sprendimą, jog portalo straipsnyje pateikta įslaptinta informacija yra atskleista neteisėtai.
"Valstybės saugumo departamentas manydamas, kad URM pateiktoje informacijoje ir išvadose galima įžvelgti nusikaltimo požymių, 2013 metų gruodžio 31 dieną patikrinimo medžiagą persiuntė Generalinei prokuratūrai", - BNS informavo departamento atstovas spaudai Vytautas Makauskas.
Ministras Linas Linkevičius BNS trečiadienį sakė, kad ministerija savo tyrimą baigė pernai.
"Dar pernai buvo kreiptasi į Valstybės saugumo departamentą, kaip ir priklauso pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą. Atlikome ir savo tyrimą. Neturime jokios naujos informacijos. Toliau viskas vyko pagal kompetenciją institucijų, kurios ir šiuo metu tiria", - sakė ministras.
Naujienų portalas alfa.lt spalio mėnesį paskelbė, kad yra susipažinęs su įslaptintu generalinės inspekcijos tyrimu. Portalas rašė, kad generalinės inspekcijos, kuriai vadovauja buvęs aukštas VSD pareigūnas Virgilijus Petkevičius, išvadoje teigiama, jog diplomatų pokalbių paviešinimas yra "Rusijos žvalgybos aktyviosios priemonės", susijusios su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungai ir ypač Rytų partnerystės viršūnių susitikimu Vilniuje.
L.Linkevičius trečiadienį gandais pavadino naujus žiniasklaidos pranešimus, jog VSD disponavo ambasadorių pokalbių telefonu originaliais įrašais, o apie tai prezidentės patarėja informavusi ministerijos diplomatą.
"Tai gandai, mes to nekomentuosime, tegul komentuoja, tie, kurie skleidžia arba tiria", - BNS sakė ministras.
Interneto svetainėje "YouTube" vasarą buvo pasirodę slapta įrašyti Lietuvos diplomatų pokalbiai telefonu. URM tąkart pokalbių paviešinimą pavadino informacine provokacija. Po šio skandalo pareigų neteko ambasadorius Vengrijoje Renatas Juška ir ambasadorius Azerbaidžane Artūras Žurauskas.
Dėl pokalbių paviešinimo ikiteisminį tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras.
Naujausi komentarai