Todėl, leidžia suprasti politikas, valdančiųjų inicijuoto ir kontraversiškai vertinto vadinamojo krizės tyrimo kelti klausimai dėl 2009–2010 metų krizės metu valstybės skolinimosi iš komercinių bankų, o ne iš Tarptautinio valiutos fondo, yra pagrįsti. Tuo tarpu Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) atliekamas tyrimas dėl 6 mln. eurų vertės greitųjų koronaviruso testų pirkimo – ne.
„Lyginti reikia dalykus, kuriuos reikia lyginti. Lyginti galima sprendimus, pavyzdžiui, skolinimąsi. Pasiskolinti tris kartus brangiau – kas yra aiškiai pasakyta visuose tyrimuose, netgi pasiskolinti brangiau nei pasiskolino aplinkinės šalys, kaip Latvija – tai yra faktas. Kai mes šnekame apie klausimus su testų pirkimais... Mes galime iš karto pasakyti: jei būtų testai perkami mėnesiu vėliau, jie būtų gerokai pigesni. Bet prisimenant situaciją, kad ta pati opozicija rėkė, jog reikia įvesti nepaprastąją padėtį, kariuomenei atiduoti valdymą. Tai tuo momentu reikėjo testo, o ne po mėnesio“, – „Žinių radijui“ samprotavo valdančiųjų lyderis.
Politikas taip pat pabrėžė, kad teisėsaugos institucijų ir opozicijos keliami klausimai dėl skaidrumo stokos bei galimų pažeidimų perkant greituosius kreditus turi neigiamų pasekmių. Jo teigimu, nė viena valstybės institucija nebenori imtis atsakomybės priimant svarbius sprendimus.
Visos institucijos turi prisiimti sprendimo atsakomybę dėl vakcinų pirkimo. Kad vėl nebūtų istorijos, jog vakcinas kažkas per brangiai nusipirko.
„Šiandienai mes turime vieną labai gerą pavyzdį. Šiandien yra klausimas dėl vakcinos įsigijimo (...) Po šio įvykio, kai valdininkai, kurie atliko savo pareigas ir dirbo naktimis kartu su medikais, jie dabar apkaltinti ir jie sako, kad mes nepasirašysime po vakcinų pirkimu“, – sakė R. Karbauskis, akcentuodamas, kad dėl to į planuojamą vakcinų nuo koronaviruso pirkimą turėtų įsijungti ir Prezidentūra.
„Yra bandoma šnekėti, kad reikia sušaukti Valstybės gynybos tarybą ir visos institucijos turi prisiimti sprendimo atsakomybę dėl vakcinų pirkimo. Kad vėl nebūtų istorijos, jog vakcinas kažkas per brangiai nusipirko“, – teigė jis.
„Dabar tame procese, vakcinų pirkimo, turi dalyvauti ir Prezidentūra. Tai labai teisinga pozicija. Mes turime dar laiko, nėra strioko. Bet visos institucijos turi prisiimti atsakomybę. Po šių įvykių nė viena nebenori būti atsakinga“, – apibendrino „valstietis“.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienio vakarą pareiškė, kad Prezidentūra ignoruoja Vyriausybės iniciatyvą aptarti atsakomybės klausimus dėl vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo Valstybės gynimo tarnyboje (VGT).
Socialiniame fesisbuko tinkle ministras pabrėžė, kad prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui Darius Kuliešius, nesusipažinęs su Vyriausybės dokumentais, nusprendė, kad nėra pakankamo pagrindo įtraukti šį klausimą.
Kilus abejonių dėl prisiimamų rizikų Ministrų Kabinetas pastarosios savaitės trečiadienį nusprendė kreiptis į VGT, kad ši priimtų sprendimus, susijusius su planuojamu bendru Lietuvos ir ES valstybių koronaviruso vakcinos įsigijimu. Šis Vyriausybės sprendimas priimtas po to, kai kilo abejonių bendrove, iš kurios ketinta pirkti vakciną.
Premjeras S. Skvernelis po pastarąją savaitę vykusio Vyriausybės posėdžio teigė, kad kol kas neaišku, kaip Lietuva turėtų elgtis procesuose dėl vakcinos nuo COVID-19 infekcijos įsigijimo.
„Kiekvienas valstybės tarnautojas bijo priimti bet kokį sprendimą, bet kokią iniciatyvą rodyti, ypač kai yra didelis neapibrėžtumas. Vakcinos šiandien nėra, tai yra procesas, kur dalyvauja iš esmės viena įmonė kartu su kitomis ES valstybėmis. Yra nustatyta išankstinė kaina, yra nustatytas mažiausias kiekis, nėra 100 proc. garantijos, kad vakcina bus sėkminga ir kad tuo laikotarpiu neatsiras dar kelios vakcinos, kurios bus pigesnės, efektyvesnės“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio sakė S. Skvernelis.
Naujausi komentarai