„Mano asmenine nuomone, į įstatymą reikia įrašyti viską, kas negali pakenkti. Šita formulė (fizinių bausmių draudimas) pakenkti negali niekam. Mes išties turime daugiau diskutuoti tarpusavyje, nes Seimo salėje ginčo neturėtų būti. Tai turėtų būti komitetų, frakcijų posėdžiuose ir požiūriai truputį skiriasi“, – antradienį žurnalistams Seime po „valstiečių“ frakcijos posėdžio sakė R.Karbauskis.
Jis pripažino, kad parlamentarų nuomonės dėl tokio draudimo skiriasi ir jo paties vadovaujamoje frakcijoje, tačiau sakė tikintis, kad ginčą pavyks išspręsti padedant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.
„Kai kuriose formuluotėse yra ginčas, ir jis, matyt, išliks iki momento, kol ateisim į Seimo salę. Aš tikiuosi, kad mes tą ginčą išspręsime, padedant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai“, – sakė R.Karbauskis.
Kartu jis ragino neturėti iliuzijų, kad situacija pasikeis su įstatymo priėmimu, tam būtina visos vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarka.
„Nereikia turėti iliuzijų, kad priėmus įstatymą staiga viskas pasikeis. Kol sistema nebus sutvarkyta, kol visi nejaus atsakomybės, kol pareigūnas, atvažiuojantis į įvykį, nežinos, kaip atpažinti smurtą, kol visa sistema neveiks taip, kaip turi veikti, jokie įstatymai nepadės“, – kalbėjo frakcijos seniūnas.
„Manau, kad gerai ta, jog nauja Vyriausybė, naujas ministras supranta, kad reikia tvarkyti sistemą, o mes Seime suprantame, kad reikia įstatymų, kurie duotų įrankius visiems tiems, kurie atsakingi už vaikų saugumą“, – pabrėžė R.Karbauskis.
Nereikia turėti iliuzijų, kad priėmus įstatymą staiga viskas pasikeis. Kol sistema nebus sutvarkyta, kol visi nejaus atsakomybės, kol pareigūnas, atvažiuojantis į įvykį, nežinos, kaip atpažinti smurtą, kol visa sistema neveiks taip, kaip turi veikti, jokie įstatymai nepadės.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad fizinių bausmių draudimą bus siūloma įrašyti į Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą.
„Aš pasisakau už tai, kad fizinės bausmės būtų draudžiamos. (...) Esu už tai, kad jos būtų sąvokų lygmenyje, ir taip turės būti“, – antradienį per Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdį Seime sakė ministras.
Pasak jo, tokia formuluotė bus įrašyta į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamą projektą, nors dabar skelbiamame projekte fizinės bausmės nėra įtrauktos į smurto sąvokų apibrėžimą.
L.Kukuraičio teigimu, tai esąs darbinis variantas, kituose straipsniuose fizinių bausmių draudimas atsispindi, tad turėtų būti įtrauktas į smurto apibrėžimą.
„Projektas, apie kurį kalbate, buvo parengtas gruodžio pabaigoje, yra įvardytos keturios smurto prieš vaikus formos, ir fizinės bausmės (kituose straipsniuose) yra įtrauktos kaip neleistina veikla, todėl aišku, kad reikia pridėti prie smurto apibrėžimo“, – sakė L.Kukuraitis, nors kalbėjo ir apie kompromiso paieškas, pripažindamas, kad parlamentarų pozicijos šiuo klausimu – išsiskyrusios.
Antradienį Seime vyko trys pasitarimai dėl vaiko mirtimi pasibaigusio smurto atvejo Kėdainiuose. Be svarstymo Liberalų sąjūdžio bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijose, neeilinį posėdį organizavo Seimo Žmogaus teisių komitetas. Jis aiškinosi, kodėl nebuvo užkirstas kelias smurtui prieš vaiką, laiku ir tinkamai neidentifikuotos grėsmės.
Vasario 14 dieną Seime planuojama surengti neeilinę sesiją, kad būtų priimtos su vaiko teisių apsauga susijusios įstatymų pataisos.
Seimo Savižudybių prevencijos komisija siūlo priimti įstatymo pataisas, kad visų formų – fizinis, emocinis, seksualinis – smurtas prieš vaiką, įskaitant fizines bausmes, būtų draudžiamas. Kaip smurtas būtų apibrėžiama ir nepriežiūra.
Sausio viduryje šis projektas buvo išimtas iš Seimo posėdžio darbotvarkės, teigiant, kad reikia sulaukti naujos redakcijos įstatymo, kur ir būtų nustatyta reikalinga vaiko teisių apsauga.
Dalis parlamentarų priešinasi siūlymui uždrausti vaikams taikyti fizines bausmes argumentuodami, kad tai būtų kišimasis į šeimos gyvenimą, neleisiantis tėvams savo nuožiūra auklėti vaikų.
Naujausi komentarai