Šiam tikslui Sveikatos apsaugos ministerijai prašoma skirti daugiau nei 700 tūkstančių eurų.
Emocinė savijauta nerūpi
„Seimas išdrįso pasakyti, kad savižudybės yra didelė bėda valstybėje ir kad imamės tai spręsti įkurdami parlamentinę kontrolės komisiją, kuri būtent taip ir vadinasi Savižudybių prevencijos komisija. Iš pradžių buvo visokių idėjų, kad gal neminėkime to žodžio ir vadinkime vilties komisija. Bet specialistai aiškiai pasako, kad turi drąsiai ištarti žodį „savižudybė“ ir nebijoti apie tai kalbėti“, – sako Seimo Savižudybių prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas.
Susirinkusi komisija patvirtino kelis svarbiausius veiklos prioritetus. Visų pirma, mažinti psichinės sveikatos ligų stigmą. Antra, skubi emocinė, psichologinė pagalba. Trečia, užtikrinti specializuotą pagalbą po mėginimo pakelti prieš save ranką.
Specialistai aiškiai pasako, kad turi drąsiai ištarti žodį „savižudybė“ ir nebijoti apie tai kalbėti.
„Kai po mėginimo nusižudyti žmonės patenka į ligoninės priimamąjį, jiems sutvarstomas riešas, išplaunamas skrandis, tačiau emocine jų savijauta nėra pasirūpinama. Todėl skubią pagalbą teikiančiose ligoninėse žmonėms po mėginimo žudytis turėtų būti suteikiama ir emocinė pagalba. O asmenims, kurie neteko nusižudžiusio artimojo, sieksime sudaryti galimybes gauti specializuotą emocinę pagalbą“, – sako M. Majauskas.
Mokys atpažinti riziką
Be emocinės, psichologinės ar psichiatrinės pagalbos užtikrinimo, komisijos nariai sieks tobulinti sveikatos apsaugos specialistų, socialinių darbuotojų, mokytojų, specialiųjų tarnybų pareigūnų, dvasininkų gebėjimus atpažinti savižudybės riziką ir tinkamai į ją reaguoti.
„Remiantis įrodymais grįsta praktika, šiuo metu yra pritaikoma tarptautinė programa, pagal kurią bus parengta šešiolika vadinamųjų lektorių. Jie apmokys du tūkstančius žmonių Vilniaus mieste, kaip atpažinti savižudybės riziką ir tinkamai į ją reaguoti“, – pasakoja M. Majauskas.
Darbą pradėjusi Savižudybių prevencijos komisija Vyriausybės prašo Sveikatos apsaugos ministerijai skirti daugiau nei 700 tūkstančių eurų. Šios lėšos būtų skirtos daugiau nei 7 tūkst. specialistų apmokyti 15 didžiausia savižudybės rizika pasižyminčių savivaldybių.
Kai po mėginimo nusižudyti žmonės patenka į ligoninės priimamąjį, jiems sutvarstomas riešas, išplaunamas skrandis, tačiau emocine jų savijauta nėra pasirūpinama.
Mokymams, kaip atpažinti savižudybės ženklus ir tinkamai į juos reaguoti, pasirinktos savivaldybės, kuriose savižudybių skaičius didesnis nei 50 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Pavyzdžiui, Varėnos rajone per metus nusižudo apie 18–19 žmonių, Kupiškio rajone – 10–11 žmonių. Todėl Varėnos rajone planuojama parengti 632 specialistus, Kupiškio rajone – 227, o štai Šakių rajone, kuriame savižudybių įvyksta mažiau negu Kupiškyje, rekomenduojama parengti net 917 specialistų, Pasvalio rajone – 858.
„Įvertinkite, kiek kainuoja viena išgelbėta gyvybė. Man atrodo, kad už septynis šimtus tūkstančių eurų apmokyti septynis tūkstančius specialistų yra nedaug. Seniai tai reikėjo padaryti. Vilniuje prieš metus pasirašėme savižudybių prevencijos memorandumą. Šių metų pradžioje, kuomet dar buvau miesto tarybos narys, patvirtinome strategiją ir numatėme aiškų priemonių planą. Jo dalis ir buvo šie mokymai – tai yra parengti lektorius, kurie vėliau kaip apaštalai keliautų po Lietuvą, skleistų šviesiąją žinią ir padėtų žmonėms atpažinti savižudybės riziką bei išgelbėti gyvybes“, – sako M. Majauskas.
Stinga žmogiškųjų resursų
Įvertinkite, kiek kainuoja viena išgelbėta gyvybė. Man atrodo, kad už septynis šimtus tūkstančių eurų apmokyti septynis tūkstančius specialistų yra nedaug.
„Man atrodo, kad gerai mokyti žmones atpažinti savižudybės rizikos ženklus ir žinoti, kaip elgtis tokioje situacijoje, – sako Tarptautinės savižudybių prevencijos asociacijos narys, psichologas psichoterapeutas, socialinių mokslų daktaras Paulius Skruibis. – Tačiau jeigu įsivaizduosime, kad to užtenka, bus didelė klaida. Pavyzdžiui, Kupiškyje su kolegomis esame inicijavę savanorišką savižudybių prevencijos projektą ir apmokėme seniūnijų darbuotojus, medikus, policijos pareigūnus atpažinti rizikos veiksnius.
Labai greitai pasirodė, kad sveikatos apsaugos sistemos žmogiškųjų resursų – tai yra psichologų, psichiatrų – jau nebepakanka priimant besikreipiančiųjų srautą. Sutinku, kad vadinamųjų vartininkų mokymai yra svarbu, bet, manau, jog tikrai negalima įsivaizduoti, kad to užtenka. Reikia kalbėti ir apie sveikatos apsaugos sistemą, kuri būtų pasiruošusi priimti besikreipiančius žmones ir galėtų suteikti efektyvią pagalbą taikant įvairias kitas priemones“.
Tarp kita ko
Savižudybių prevencijos komisija taip pat siūlo skubos tvarka keisti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą. Pasak M. Majausko, siekiant mažinti vaikų savižudybių rizikos veiksnius, reikia mažinti smurto atvejus prieš vaikus. Tam svarbu neatidėliojant įstatymu aiškiai apibrėžti smurto prieš vaikus sąvoką ir formas.
Kviečiu išplėsti smurto sąvoką ir aiškiai įrašyti kelis dalykus. Tai yra, kad nepriežiūra taip pat yra smurtas.
„Kviečiu išplėsti smurto sąvoką ir aiškiai įrašyti kelis dalykus. Tai yra, kad nepriežiūra taip pat yra smurtas. Antra, kad veikimas, kuris turi ne tik aiškiai pamatuojamą žalą, irgi gali būti smurtas. Pavyzdžiui, emocinis smurtas, kurį ne iš karto pamatuosi, arba kitokio pobūdžio smurtas, kuomet vaikas yra laikomas po šalto vandens srove ir panašiai“, – sako Savižudybių prevencijos komisijos pirmininkas M. Majauskas.
Komisijos nariai vienbalsiai pritarė minėtam įstatymo projektui, kad būtų plečiama smurto sąvoka, apibrėžiant emocinį smurtą ir nepriežiūrą. Kartu aiškiai įvardinama, jog fizinės bausmės vaikams yra negalimos.
Komentaras
Suicido reiškinį tyrinėjanti Vilniaus universiteto profesorė Danutė Gailienė:
– Kalbų esame girdėję visokių. Ne naujiena, kad rinkimų metu politikai pasirenka tokias jautrias temas, paskui jas deklaruoja ir galiausiai nieko iš to nebūna. Kadangi šioje srityje dirbame daug metų, tokių bangavimų esame matę daug. Mane labai nudžiugino, kai sužinojau, jog Seime įsteigta Savižudybių prevencijos komisija. Tai būtų rimtas ir sistemingas darbas. Tačiau, kadangi dabar esame apipilti pažadų gausa, dar nelabai galime rodyti nepamatuotą entuziazmą.
Jei jus paveikė perskaityta informacija, šiais kontaktais galite kreiptis pagalbos:
Skubi pagalba | 112 |
Pagalba galvojantiems apie savižudybę arba ieškantiems pagalbos artimajam Svetainėje pateikiama informacija yra trumpa, atsižvelgiant į konkrečius kiekvienos tikslinės grupės poreikius |
www.tuesi.lt |
Pagalba ir aktuali informacija nusižudžiusiųjų artimiesiems Nemokamos savitarpio pagalbos grupės įvairiuose miestuose |
www.artimiems.lt |
Patikima informacija apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą | www.pagalbasau.lt |
Psichologinių krizių pagalbos centras Psichologinių krizių valdymo paslaugos teikiamos asmenų grupėms įvykus kriziniam įvykiui, kai ūmiai pasireiškia psichologinė krizė |
1815 (I–V 9.00–19.00 val., VI 9.00–15.00 val.) https://www.hi.lt/psichologiniu-kriziu-pagalbos-centras-tel-1815/ |
Krizių įveikimo centras (individualios psichologo konsultacijos gyvai, per Skype ar Messenger) Mūsų savanoriai psichologai, psichoterapeutai šešias dienas per savaitę budėjimų metu teikia skubią psichologinę pagalbą sudėtingas gyvenimo situacijas išgyvenantiems žmonėms |
+370 640 51555 Antakalnio g. 97–47, Vilnius (I–V 16.00–20.00 val., VI 12.00–16.00 val., švenčių dienomis ir sekmadieniais nedirba) |
Asmens sveikatos priežiūros specialistams ir sveikatos mokslų studentams prieinamos nemokamos, konfidencialios ir operatyvios emocinės ir psichologinės pagalbos tinklas |
+370 606 07205 Susidūrus su registracijos anketos gedimais |
Jaunimo linija Emocinė parama jaunimui, budi savanoriai konsultantai |
+370 800 28888 (visą parą kasdien) Pokalbiai internetu |
Vaikų linija Emocinė parama vaikams, budi savanoriai konsultantai, profesionalai |
116 111 (I–VII 11.00–23.00 val.) Pokalbiai internetu |
Linija „Doverija" Emocinė parama paaugliams ir jaunimui rusų k., budi savanoriai konsultantai |
+370 800 77277 I–VII (kasdien) 16.00–19.00 val.
|
Vilties linija Emocinė parama suaugusiesiems, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai |
116 123 (visą parą kasdien) Pokalbiai internetu |
Pagalbos moterims linija Emocinė parama moterims, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai |
+370 800 66366 (visą parą kasdien) Atsako per 24 val. |
Mamos linija Mamoms, kurios ieško emocinės pagalbos anonimiškai |
Telefonas laikinai nepasiekiamas į laiškus atsakoma (I-IV 10.00–20.00 V iki 18.00) |
Ankstukų pagalbos linija Nemokama psichologinė pagalba |
+370 612 03 800 (I–VII 00:00–24:00) |
Vyrų linija Emocinė parama vyrams, telefonu konsultuoja specialistai |
+370 670 00027 (I–V 10.00–14.00 val.) Rašyti laišką |
Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas" |
+370 604 11119 (I–VII,18.00–22.00 val.) Atsako per 72 val. |
Tėvų linija Emocinė parama tėvams, pagalbą teikia psichologai |
+370 800 90012 (I–V 9.00–13.00 val. ir 17.00–21.00 val.) Konsultacija suteikiama per 7 darbo dienas |
Sidabrinė linija Prireikus pagalbos, jaučiant poreikį būti išklausytam, ar tiesiog norint susirasti bendramintį nuolatiniam bendravimui telefonu, nedvejodami skambinkite nemokamu telefonu |
+370 800 80020 (I–V 8–22 val., VI–VII 11–19 val.) |
Skambučiai šiais numeriais yra nemokami. Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės.
Naujausi komentarai