„Buvo, kad paprasčiausias šuo prie durų pririštas. Įsivaizduokit, naktis, tamsu, o eidamas nežinai, ką tas šuo darys, sava teritorija ir iš būdos puola. Gaunasi, jog neturi kur trauktis. Tašę užstačiau ir tiek“, – atsiminimus iš tarnybos pasakojo Šiaulių GMP slaugytoja Teresė Kalvaitienė.
Slaugytojams tenka dirbti pavojingomis sąlygomis, pas kai kuriuos pacientus greitoji vyksta tik su policijos ekipažo palyda.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Buvę ir vairuotojai apmušti, išbėga koks aktyvus labai tėvelis ir trenkia į veidą. Ne vieną kartą vairuotojui pradarius dureles puola, kodėl ilgai važiavo. Automobilius spardo“, – dalijosi Šiaulių GMP vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė.
Išdaužo ne tik mūsų automobilių brangią įrangą, bet ir priėmime tęsia savo orgijas, sumuša gydytoją, slaugytoją.
Nuo užgauliojimų ir smurto kenčia ne tik greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, tokia pati situacija ligonių priėmimo skyriuose. Medikų darbą trikdo neadekvatus žmonių elgesys, dažnai problemų kyla su nuo alkoholio apsvaigusiais pacientais.
„Išdaužo ne tik mūsų automobilių brangią įrangą, bet ir priėmime tęsia savo orgijas, sumuša gydytoją, slaugytoją“, – teigė E. Kukaitienė.
Medikų orumo apsauga
Joniškio ligoninės direktorius įsitikinęs, kad medikai turi būti prilyginami policijos pareigūnams ir tarnautojams. Tada pacientams grėstų baudos už mediko garbės ir orumo pažeminimą.
„Reikia saugoti garbę ir orumą žmonių, kurie save stato į rizikingas padėtis, užtikrindami visuomenei kritiškai svarbias sveikatos paslaugas. Tai žmonės, dirbantys skubios pagalbos skyriuje, greitosios medicinos pagalbos ekipažuose“, – tikino Joniškio ligoninės direktorius Martynas Gedminas.
Dabar su užgauliojimais susiduriantiems medikams siūloma garbę ir orumą ginti teisme. Tačiau dėl laiko stokos ir išlaidų medicinos darbuotojai civilinio ieškinio neteikia.
„Policija išnagrinėja ir dažniausiai užsibaigia tik pabarimu, pokalbiu, prisižadėjimu daugiau taip nekartoti. Iki kito karto, tada vėl tas pats“, – nusivylė E. Kukaitienė.
Seimo pirmininkė pripažįsta, kad problema aktuali. Anot Viktorijos Čmilytės-Nielsen, daugeliu atvejų medikų darbo sąlygos pavojingos. Jie sulaukia ir grasinimų, ir net fizinių veiksmų vykdydami savo tiesiogines pareigas.
Galimi pokyčiai
„Svarstytina galimybė šiek tiek plėsti administracinių nusižengimų kodekso straipsnį, kuris suteiktų didesnę apsaugą būtent medikams“, – pripažino Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.
Kas turėtų teikti šį siūlymą Seimui, kol kas neaišku. Tam būtina Seimo narių iniciatyva.
Turi figūruoti komunikaciniai gebėjimai, bendravimas, pagarba žmogui. Čia galbūt visa esmė.
„Aš ir pati planuočiau dalyvauti tokių pakeitimų inicijavime“, – tikino V. Čmilytė-Nielsen.
Užmojis kelia abejonių Šiaulių ligoninės direktoriui. Jo nuomone, gresianti bauda neturės įtakos agresyvių pacientų veiksmams.
„Tikrai tas nespręstų gilios visuomenės problemos. Turi figūruoti komunikaciniai gebėjimai, bendravimas, pagarba žmogui. Čia galbūt visa esmė“, – komentavo Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas.
O štai Joniškio ligoninės vadovas įsitikinęs, kad baudos padėtų suvaldyti įsiaudrinusius pacientus.
„Ateina žmogus, intoksikuotas alkoholiu, jis gali leisti sau bet kaip elgtis su medikais, užgaulioti. Bet kai ateina situacija, kai tampa nebevaldomi ir mes pasikviečiam policijos pareigūnus, kai tik ateina uniformuotas žmogus, staiga viskas pasikeičia. Tonas pasikeičia“, – dalijosi M. Gedminas.
Dabar administracinių nusižengimų kodekse baudos numatytos tik už valstybės tarnautojo, pareigūno, politiko, viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens bei statutinio valstybės tarnautojo, kario ir žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimą.
Naujausi komentarai