„Jo kalbos nuvažiavus į Baltarusiją neturi nieko bendro su žodžio laisve, su nuomonės raiška ir pliuralizmu“, – penktadienį Žinių radijui sakė ji.
„Tai yra šmeižtas, tai yra sąmoningas teikimas įrankių priešiškoms jėgoms. Ne šiaip priešiškoms, o mūsų valstybei priešiškoms, kurios vėliau aktyviai tokius naratyvus naudoja. Tai yra kenkimas, be jokios abejonės“, – pabrėžė politikė.
Pasak V. Čmilytės-Nielsen, E. Vaitkaus elgesys Baltarusijoje nebuvo atsitiktinis veiksmas, o sąmoninga veikla.
Jos teigimu, Lietuva privalo reaguoti į tokius atvejus.
„Labai svarbu, kad demokratija, vadovaudamasi, gerbdama ir saugodama žodžio laisvę neleistų prisidengti žodžio laisve, kuomet vykdomi visiškai kitokie, kenkėjiški veiksmai“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen,
„Tikėtina, kad tęsiantis karui prieš Ukrainą ir mėginant hibridinėmis priemonėmis destabilizuoti situaciją Lietuvoje, kaimyninėse valstybėse, priešiškos šalys – Rusija, Baltarusija – imsis įvairiausių informacinių atakų. Mes turime gebėti apsisaugoti nuo jų, turime būtų atsparūs“, – pridūrė ji.
Kaip rašė BNS, gegužės viduryje Baltarusijoje apsilankęs E. Vaitkus pareiškė Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą esant išrinktu neteisėtai, taip pat teigė, kad Lietuva eina lietuvių ir valstybingumo naikinimo keliu.
Tai yra šmeižtas, tai yra sąmoningas teikimas įrankių priešiškoms jėgoms.
Šias jo mintis publikavo Baltarusijos naujienų agentūra „Belta“, įvairūs naujienų portalai. Anot jų, E. Vaitkus susitiko su partijos „BelajaRus“ vadovu, surengė spaudos konferenciją.
Po šios kelionės policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvą.
Pats E. Vaitkus apie savo vizitą Minske atsisakė kalbėti su Lietuvos žurnalistais, kol jie nepasirašė su jo advokatu sutarties dėl informacijos skleidimo sąlygų. Advokatas Mažvydas Misiūnas BNS teigė, kad E. Vaitkaus kelionės tikslas buvo grąžinti „normalų bendradarbiavimą“, dialogą tarp abiejų valstybių ir jų žmonių.
Valstybės gynimo taryba ketvirtadienį rekomendavo prezidentui už apdovanotojo vardo žeminimą iš E. Vaitkaus atimti Gedimino ordiną Karininko kryžių, gautą prieš kiek daugiau nei 20 metų.
(be temos)