Kilni misija
Lietuvoje šią savaitę lankosi trečioji dvidešimties 12–17 metų paauglių grupė iš karo apimtų Rytų Ukrainos regionų. Moksleivių grupė iš Donecko regiono dalyvauja Lietuvos ir Švedijos finansuojamame projekte „Parama nuo konflikto nukentėjusiems Rytų Ukrainos regionams švietimo srityje: kelyje į pokyčius“. Moksleiviams buvo surengti emocinių-socialinių įgūdžių ir kompetencijų praktiniai užsiėmimai, jie susitiko su savo bendraamžiais iš lietuviškų mokyklų, lankėsi Seime ir Ukrainos ambasadoje Lietuvoje, leido laiką su lietuvių šeimomis. Šeimos ukrainiečiams parengė skirtingas programas – vieni surengė po keletą judrių užsiėmimų judriems sportiškiems vaikinams, kiti nuvežė vaikus į Druskininkus, nemaža dalis vaikų galėjo apžiūrėti sostinės senamiestį važinėdami riedžiais. Likusi dienos dalis buvo skirta betarpiškam bendravimui su bendramžiais.
Apskritai Lietuva daug prisideda padėdama Ukrainai modernizuoti savo švietimo sistemą. Ne kartą Ukrainoje lankėsi specialistai iš Lietuvos, kurie ukrainiečiams patarė, kokių veiksmingų priemonių imtis, o atvykę ukrainiečiai sėmėsi patirties iš lietuvių. Lietuvos patirties ir paramos svarbą ne kartą akcentavo patys ukrainiečiai.
Susitikęs su vaikais Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vylėsi, kad jau artimiausiu metu vaikai galės gyventi ir mokytis ramioje ir jiems palankioje aplinkoje. Kalbėdamas apie projekto svarbą „Kauno dienai“, ministras tvirtino, kad labai svarbu, jog šiame projekte didžiausias dėmesys skiriamas vaikams. „Lietuvai svarbu parodyti, kad sunkiu metu ji palaiko Ukrainą. Svarbu, kad tai pajustų žmonės. Geriausiai tokius dalykus jaučia vaikai – jie yra savotiški tarpininkai ir ambasadoriai, skleidžiantys gerą nuotaiką ir į savo šalį parvažiuosiantys su žinia, kaip galima gyventi“, – kalbėjo L. Linkevičius.
Ministras itin džiaugėsi, kad šiame projekte Lietuva dalyvauja kartu su svarbia partnere Švedija. „Plėtojant tokius projektus, labai svarbu turėti rimtus partnerius, kurie giliai supranta tokio projekto tikslą. Džiaugiuosi, kad mūsų idėjas palaiko Švedija“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas. Ministras pažymėjo, kad Lietuva deda daug pastangų siekdama visokeriopai padėti Ukrainai, ragindama partnerius prisidėti prie paramos Ukrainai teikimo.
Svarbūs mainai
Šiek tiek daugiau nei mėnesį Lietuvoje besidarbuojanti Švedijos ambasadorė Maria Christina Lundqvist specialiai iš naujo suplanavo savo dienotvarkę, kad galėtų bent keliolika minučių pabendrauti su šiais jaunuoliais. „Labai džiaugiuosi dalyvaudama šiame susitikime. Dar vos mėnuo, kai aš darbuojuosi Lietuvoje, tačiau šis projektas sulaukia didelio dėmesio ir paramos ne tik ambasadoje, tačiau ir pačioje Švedijoje“, – teigė ambasadorė. Ji atkreipė dėmesį, kad būtina vaikams parodyti, jog mes juos palaikome ir esame pasirengę padėti. „Vaikai supranta, kokiu sudėtingu laiku gyvena, o mes suprantame, su kokiais sunkumais jie susiduria, todėl turime jiems parodyti, kad jie nėra vieni“, – kalbėjo M.Ch. Lundqvist.
Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje Volodymyro Jacenkivskio teigimu, labai svarbu, kad apie tai, kaip gyvename, galime ne tik šnekėti, tačiau ir parodyti. „Vaikai yra mūsų ateitis. Šioje grupėje esantys vaikai itin talentingi ir jau dabar aš džiaugiuosi matydamas, kokia ateitis laukia Ukrainos: šie vaikai – būsimi Ukrainos lyderiai“, – kalbėjo V. Jacenkivskis.
Ambasadorius tikino, kad projektas „Parama nuo konflikto nukentėjusiems Rytų Ukrainos regionams švietimo srityje: kelyje į pokyčius“ nėra vienpusis judėjimas, kai atvykę vaikai sulaukia tik rūpesčio iš Lietuvos, kartu vyksta kultūriniai mainai. „Aš tikiu, kad visos pažintys, užsimezgusios šio trumpo vizito metu, rutuliosis toliau ir peraugs į glaudų ryšį ir tarp žmonių, ir tarp šalių. Aš noriu, kad šie vaikai ne tik žinotų, kas yra Lietuva, tačiau kartu suprastų, kad Ukrainos ir Lietuvos istorijoje labai daug įvykių, kurie susipynę tarpusavyje ir svarbūs tiek vienai, tiek kitai šaliai“, – kalbėjo V.Jacenkivskis.
Džiaugiasi priėmimu
Į Lietuvą atvykę vaikai iš Ukrainos neslėpė džiaugsmo ne tik dėl to, kad gavo progą savaitę praleisti ne mokyklos suole, tačiau ir tuo, kiek naudingo ir svarbaus jie sužinojo viešnagės metu. „Jaučiamės labai pakylėtai. Esame apimti euforijos“, – „Kauno dienai“ tvirtino 14–15 metų merginos, nepagailėjusios nė vieno gražaus žodžio apie lietuvius ir sutikimą mūsų šalyje. „Mes norime sužinoti vis daugiau ir daugiau, kuo dažniau bendrauti su žmonėmis ir susirasti draugų. Pastebėjome, kad lietuviai, bendraudami su mumis, labai stengiasi mus suprasti, mums padėti. Apskritai nesitikėjome, kad būsime priimti su tokia meile ir šiluma. Smagu, kad atvykęs į kitą šalį gali jausti palaikymą ir joje surasti bendraminčių“, – sakė kalbinti vaikai iš Ukrainos.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centro atstovė Jolanta Markevičienė pasakojo, kad apsikeisdami nuomonėmis po vizito Lietuvoje visi be išimties vaikai kalbėjo, kad tai buvo geriausia jų gyvenimo savaitė, kuri juos įkvėpė keistis pačius ir tikėjimo, kad Ukrainoje taip pat gali įvykti pokyčiai. „Vienas iš projekto pranašumų, kad į svečių programą aktyviai įsitraukė jų bendraamžiai Lietuvoje. Dalyviai susidraugavo, kartu leido laisvą laiką, aprodė jiems Vilnių“, – pasakojo J. Markevičienė.
Projektas finansuojamas Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos ir Švedijos instituto lėšomis. Projektą įgyvendina Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kartu su už švietimą atsakingomis Kijevo, Luhansko ir Donecko sričių institucijomis.
Naujausi komentarai