Pereiti į pagrindinį turinį

2012-ieji Lietuvoje: 12 mėnesių, 12 svarbiausių įvykių

2013-01-03 23:59
2012-ieji Lietuvoje: 12 mėnesių, 12 svarbiausių įvykių
2012-ieji Lietuvoje: 12 mėnesių, 12 svarbiausių įvykių / Artūro Morozovo nuotr.

2012-ieji Lietuvoje buvo kupini įvairiausių įvykių. Pateikiame svarbiausiųjų apžvalgą.

Sausis

Sausio 26 d. užsiliepsnojo Kelmės rajone esantis Tytuvėnų vienuolynas ir bažnyčia. Ugnis suniokojo daug meno vertybių. Visiškai sudegė vienuolyno stogas. Padaryti nuostoliai siekia kelis milijonus litų. Nustatyta, kad gaisro priežastis buvo netvarkingas dūmtraukis.

Per metus sudegė dar keli architektūros paminklai, tarp jų – Kulautuvos medinė bažnyčia.

Vasaris

Vasario 15 d. tuometis vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis iš pareigų atleido Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorių Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą. Atleidimo motyvas – abu šie pareigūnai prarado teisę dirbti su slapta informacija po to, kai neperėjo testo melo detektoriumi. V.Gailius ir V.Giržadas įtarti informacijos apie 2011 m. lapkritį priimtus slaptus sprendimus dėl valstybės veiksmų prieš "Snoro" banką nutekinimu.

FNTT vadovų atleidimą parėmė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šis R.Palaičio žingsnis sukėlė įtampą tuometėje centro dešinės valdančiojoje koalicijoje. Vidaus reikalų ministras buvo priverstas atsistatydinti.

Vėliau V.Gailius ir V.Giržadas apskundė teismui sprendimus atleisti juos iš pareigų ir laimėjo bylas pirmos instancijos teisme. Tačiau Vidaus reikalų ministerija apskundė šiuos nuosprendžius aukštesnės instancijos teismui.

Kovas

Kovo 22 d. Seimas priėmė įstatymo pataisas, kurios atvertų kelią apkaltos būdu iš prezidento posto pašalintam Rolandui Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose. Prezidentė D.Grybauskaitė pasirašė šį įstatymą, nors ir išsakė abejonių, kad jis gali prieštarauti Konstitucijai.

Grupė Seimo narių apskundė įstatymą Konstituciniam Teismui. Jis be eilės ėmėsi šios bylos ir paskelbė, kad įstatymas prieštarauja Konstitucijai. R.Paksui neleista dalyvauti Seimo rinkimuose.

Balandis

Balandžio 25–27 d. Lietuvoje lankėsi Europos Parlamento delegacija, kuri tyrė pranešimus, kad šalyje 2003–2006 m. neva galėjo veikti slaptas amerikiečių Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas terorizmu įtariamiems asmenims laikyti. Baigdami vizitą jie teigė turintys papildomų klausimų prokurorams, o pastarieji tvirtino nustatę, kad Lietuvoje asmenys nebuvo neteisėtai kalinami.

Kiek vėliau tie klausimai buvo užduoti prokurorams, jie pranešė į juos atsakę. Tačiau byla dėl galimo neteisėto CŽV kalėjimų veikimo Lietuvos teritorijoje ir dėl galimo įtariamųjų terorizmu laikymo juose nebuvo atnaujinta.

Gegužė

Gegužės 17 d. rytą Kauno rajone, Garliavoje, panaudojus dideles policijos pajėgas Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukra, kurią tuomet globojo teta, Kauno teisėja Neringa Venckienė, perduota motinai. Taip pagaliau buvo įvykdytas jau prieš kelis mėnesius priimtas teismo sprendimas dėl mergaitės perdavimo.

N.Venckienė ir dar keli asmenys apkaltinti teismo sprendimo nevykdymu, pasipriešinimu pareigūnams, neteisėtu poveikiu mažametei. Birželį Seimas panaikino N.Venckienės neliečiamybę, netrukus po to ji pati atsistatydino iš Kauno teisėjo pareigų.

Rudenį N.Venckienė buvo išrinkta į naująjį Seimą, tad vėl įgijo neliečiamybę. Bet netrukus parlamentarai spręs dėl jos panaikinimo.

Lapkričio 30 d. Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas didelio atgarsio sulaukusioje vadinamojoje pedofilijos byloje visiškai išteisino mažametės tvirkinimu kaltintą dabar jau mirusį kaunietį Andrių Ūsą. Šis teismo sprendimas apskųstas aukštesnės instancijos teismui.

Birželis

Birželio 21 d. Seimas pritarė naujos Visagino atominės elektrinės statybai. Jau kovo 30 d. po daugiau nei metus trukusių derybų Vyriausybė ir Japonijos koncernas "Hitachi" parafavo koncesijos sutartį dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvoje.

Tačiau spalį kartu su parlamento rinkimais surengtas patariamasis referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybų. Referendumas įvyko, jame dalyvavo kiek daugiau nei pusė visų šalyje įregistruotų rinkėjų. Du trečdaliai dalyvavusių pasisakė prieš branduolinę energetiką. Nauja valdžia dar žada spręsti, ką daryti su Visagino atominės elektrinės projektu ir susitarimais su "Hitachi".

Liepa

Liepos 4 d. švedų aktyvistai iš Lietuvos nelegaliai lėktuvu įskrido į Baltarusijos oro erdvę ir mažyčiais parašiutais nuleido šimtus žaislinių meškiukų su šūkiais už žodžio laisvę ir žmogaus teises. Tada autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdoma Baltarusija išsiuntė visus švedų diplomatus ir pagrasino padariniais Lietuvai. Iš Lietuvos prokurorų baltarusiai pareikalavo turimos informacijos apie šį įvykį. Informacija, pasak prokurorų, buvo išsiųsta. Tačiau neskelbiama, kokia ji.

Rugpjūtis

Londone baigėsi dvi savaites vykusios olimpinės žaidynės – pačios sėkmingiausios Lietuvos sporto istorijoje. Tikra žaidynių pažiba tapo plaukikė Rūta Meilutytė, iškovojusi aukso medalį Londono olimpiniame baseine. Dar vieną aukso medalį pelnė penkiakovininkė Laura Asadauskaitė. Be to, dar pelnyti vienas sidabro ir du bronzos medaliai.

Rugsėjis

Rugsėjo 28 d. Statistikos departamentas pranešė galutinius 2011 m. pavasarį įvykusio gyventojų surašymo rezultatus. Paskelbta, kad tuomet Lietuvoje dar gyveno kiek daugiau nei 3 mln. žmonių. Tačiau nuo 2012-ųjų balandžio jų liko jau mažiau kaip 3 mln. Spėjama, kad dabar jų tėra apie 2,95 mln.

Spalis

Vyko naujojo Seimo rinkimai. Daugiausia vietų – 38 – iškovojo socialdemokratai, antri liko konservatoriai – gavo 33 vietas, Darbo partija – 29, Tvarkos ir teisingumo partija – 11, Liberalų sąjūdis – 10, Lenkų rinkimų akcija – 8, "Drąsos kelias" – 7.

Socialdemokratų, Darbo bei Tvarkos ir teisingumo partijos pasirašė susitarimą dėl valdančiosios koalicijos formavimo. Vėliau prie jos prisidėjo Lenkų rinkimų akcija.

Lapkritis

Lapkričio 16 d. į pirmą posėdį susirinko naujasis Seimas, parlamento pirmininku išrinktas Darbo partijos atstovas Vydas Gedvilas.

Lapkričio 26 d. Prezidentė D.Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo premjeru paskyrė socialdemokratų lyderį Algirdą Butkevičių. Seimas pritarė jo vadovaujamos šešioliktosios Vyriausybės programai.

Vienas pirmųjų išbandymų valdančiajai daugumai buvo kitų metų biudžeto priėmimas ir balsavimas dėl trijų Darbo partijos atstovų teisinės neliečiamybės panaikinimo. Ir biudžetas buvo priimtas, ir neliečiamybė panaikinta sėkmingai.

Gruodis

Gruodžio 5 d. sulaikytos beveik trys dešimtys piktnaudžiavimu tarnyba ir kyšininkavimu įtariamų Vilniaus teritorinės muitinės Medininkų kelio posto pareigūnų. Po šių įvykių prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos padidėjus vilkikų eilėms Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pasiuntė Lietuvos ambasadai notą.


Žurnalistų pasirinkimas

Svarbiausias 2012-ųjų įvykis Lietuvoje buvo Seimo rinkimai. Taip mano Lietuvos žiniasklaidos priemonių redaktoriai ir žinomi apžvalgininkai.

Naujienų agentūros BNS apklausoje tarp svarbiausių įvykių taip pat dažnai minėtas sėkmingas Lietuvos sportininkų pasirodymas Londono olimpinėse žaidynėse, visų pirma – sensacingas Rūtos Meilutytės triumfas. Į svarbiausių įvykių trejetuką pateko ir Garliavos skandalo atomazga – mergaitės perdavimas motinai ir išteisinamasis nuosprendis velioniui A.Ūsui.

Žurnalistų nuomone, didelės reikšmės buvo ir su Seimo rinkimais vykęs patariamasis referendumas dėl naujos atominės elektrinės, nors jo rezultatų įgyvendinimas iki šiol nevisiškai aiškus.

Tarp kitų Lietuvos įvykių po kelis kartus minėtas FNTT vadovų atleidimo skandalas ir pažanga įgyvendinant suskystintųjų gamtinių dujų terminalo projektą.

Analogiškoje apklausoje prieš metus kaip svarbiausias 2011 m. įvykis Lietuvoje buvo įvardytas "Snoro" banko nacionalizavimas ir jo bankroto inicijavimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų