Austrija pranešė Lietuvai paleidusi Sausio 13-osios byloje įtariamą Rusijos pilietį Michailą Golovatovą dėl duomenų stokos. Generalinės prokuratūros atstovai teigia Austrijai pateikę net gi daugiau informacijos, nei prašyta. „Sunku pasakyti, ar tai politinis sprendimas. Tačiau yra požymių, kad galimai ne be politikų pagalbos tokie sprendimai buvo priimti“, – šeštadienį sakė generalinio prokuroro pavaduotojas Andrius Nevera, rašo 15min.lt.
Generalinė prokuratūra mano, kad informacijos iš Austrijos perdavimo tempai ir laikas rodo, kad Austrija ketino kuo skubiau atsikratyti ją užgriuvusių problemų dėl M.Golovatovo sulaikymo“ – pabrėžė A.Nevera. – Pagal tai, kokio pobūdžio raštai iš jų yra atėję, ir tai, kokią informaciją mes jiems pateikėme, sprendimai turėjo būti kitokie.“
Austrijos sprendimą galėjo lemti nenoras pyktis su Rusija
Austrijos sprendimą skubiai paleisti Sausio 13 -osios byloje įtariamą buvusį KGB pareigūną Michailą Golovatovą galėjo lemti nenoras pyktis su Rusija, šeštadienį pareiškė Europos Parlamento narė konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
“Austrijos pusei, matyt, sunku paaiškinti, kad KGB pulkininką saugo nematoma, bet toli siekianti ranka iš Europos Sąjungos (ES) užribio ir baimė susipykti su strateginiu partneriu energetikoje, nuo kurio priklauso Austrijos kaip rusiškų dujų paskirstymo centro Europos Sąjungoje ambicijos”, - pranešime spaudai sakė politikė.
Europarlamentarė stebėjosi, kad paprastai sprendimus dėl įtariamųjų perdavimo kitai ES šaliai narei Austrijos institucijos priima per daug ilgesnį laikotarpį - nuo 10 iki 40 dienų, tuo tarpu M.Golovatovas buvo sulaikytas vos parą.
“Austrijos neapgalvoto veiksmo pasekoje prarasta galimybė žymiai pasistūmėti į priekį šioje Lietuvos žmonėms ir Europos Sąjungos pamatinėms vertybėms ypač svarbioje byloje”, - teigia R.Morkūnaitė Mikulėnienė.
“Šiais metais minint Sausio 13 -osios įvykių 20 -ąsias metines, žuvusiųjų artimiesiems, nukentėjusiesiems ir visiems Lietuvos nepriklausomybės rėmėjams buvo suduotas skaudus smūgis, netikėtas, nes Austrija ir Lietuva priklauso tai pačiai teisės viršenybės, solidarumo ir teisingumo principus deklaruojančiai Europos Sąjungai”, - sakė konservatorė.
Prokuratūra: M.Golovatovo paleidimas - grubus ES teisės pažeidimas
Generalinė prokuratūra asmens, įtariamo dalyvavusio 1991 m. sausio mėnesio įvykių byloje, paleidimą Austrijos Respublikoje vertina kaip grubų Europos Sąjungos teisės aktų pažeidimą, rašoma pranešime spaudai.
Pektadienį Generalinė prokuratūra gavo informaciją, kad liepos 14 d. Austrijoje, Vienos oro uoste, pagal Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros išduotą Europos arešto orderį buvo sulaikytas Rusijos Federacijos pilietis Michail Golovatov. Jis įtariamas nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 100 straipsnyje (Tarptautinės teisės draudžiamas elgesys su žmonėmis), padarymu 1991 m. sausio įvykių byloje.
Apie minėto asmens sulaikymą ir prašymą kaip galima greičiau Austrijos kompetentingai institucijai pateikti Europos arešto orderio vertimą ir informaciją apie tai, koks buvo M. Golovatov vaidmuo jam inkriminuojamoje veikoje, Generalinę prokuratūrą informavo Lietuvos kriminalinės policijos biuro tarptautinių ryšių valdyba.
Generalinė prokuratūra per patį trumpiausią laiką, t. y. liepos 15 d., Austrijos institucijai perdavė prašomą ir papildomą informaciją, t.y. Europos arešto orderio vertimą į vokiečių kalbą, informaciją anglų kalba apie M. Golovatov inkriminuojamas nusikalstamas veikas ir patvirtinimą, kad pateiks visą reikiamą informaciją, kuri būtina sprendžiant M. Golovatov perdavimo klausimą Lietuvai.
Austrijos kompetentinga institucija taip pat buvo informuota ir apie tai, kad per įmanomai trumpiausią laiką gaus oficialaus pranešimo apie įtarimą tekstą vokiečių kalba, nors tokios informacijos iš Lietuvos šiuo metu nebuvo prašoma.
Atkreiptinas dėmesys, kad iki šiol Lietuvos generalinėje prokuratūroje joks oficialus pranešimas apie prašymą dėl papildomos informacijos iš Austrijos teisingumo ministerijos negautas. Šioje Europos arešto orderio vykdymo stadijoje minėta informacija niekada ir nei vienos Europos Sąjungos valstybės narės nebuvo reikalaujama, o Austrijos policijos nacionalinis Šengeno padalinys tikslaus informacijos pateikimo termino nebuvo nustatęs.
Šeštadienį, t. y. liepos 16 d., Generalinėje prokuratūroje iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro tarptautinių ryšių valdybos gauta informacija, kad Austrijos policijos nacionalinis Šengeno padalinys pateikė informaciją, jog laikinas sulaikymas M. Golovatov nebuvo pratęstas siekiant jį perduoti Lietuvai dėl duomenų stokos.
Taip pat nenurodyta, kur šiuo metu yra minimas asmuo. Tai reiškia, kad įtariamasis buvo sulaikytas mažiau nei parą, nors pagal Austrijos įstatymus laikino sulaikymo terminas yra 48 valandos, o asmeniui išduotas Europos arešto orderis yra pagrindas spręsti klausimą dėl suėmimo atitinkamam asmeniui taikymo.
Oficialaus Austrijos teisingumo ministerijos pranešimo apie M. Golovatov sulaikymo ir galimo perdavimo aplinkybes Lietuvai pagal Europos arešto orderį Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra iki šiol negavo.
Lietuvos generalinė prokuratūra Austrijos kompetentingų institucijų veiksmus dėl Europos arešto orderio išduoto M. Golovatov vykdymo vertina kaip grubų Europos Sąjungos teisės aktų pažeidimą. Generalinė prokuratūra apie atitinkamą pažeidimą informavo Lietuvos užsienio reikalų ministeriją ir paprašė nustatyta tvarka informuoti Austrijos kompetentingus pareigūnus. Informacija apie Europos Sąjungos teisės aktų pažeidimą artimiausiu metu bus perduota ir Europos Sąjungos teisinio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose institucijai Eurojustui bei Austrijos Respublikos teisingumo ministerijai.
Austrija teigia gavusi neaiškų Europos arešto orderį
Austrija teigia gavusi neaiškų Europos arešto orderį ir todėl nusprendusi paleisti Sausios 13-osios byloje įtariamą buvusį KGB pareigūną Michailą Golovatovą.
"Teiginiai orderyje nėra pakankami sprendimui dėl suėmimo", - naujienų agentūra AFP cituoja Teisingumo ministerijos atstovą Peterį Pullerį.
Pasak jo, Austrijos prokurorai paprašė papildomos informacijos iš Vilniaus, "bet nieko konkretaus negauta". Diplomatinis šaltinis AFP sakė, kad M.Golovatovo buvo paprašyta palikti šalį.
Tuo metu Lietuvos generalinė prokuratūra austrų sprendimą pavadino šiurkščiu Europos Sąjungos (ES) teisės pažeidimu.
Pasak prokuratūros, įtariamasis buvo sulaikytas mažiau negu parą, nors pagal Austrijos įstatymus laikino sulaikymo terminas yra 48 valandos, o asmeniui išduotas Europos arešto orderis yra pagrindas spręsti klausimą dėl suėmimo atitinkamam asmeniui taikymo.
Generalinė prokuratūra teigia per įmanomai trumpiausią laiką, penktadienį Austrijos institucijai perdavusi prašomą ir papildomą informaciją - Europos arešto orderio vertimą į vokiečių kalbą, informaciją anglų kalba apie M.Golovatovui inkriminuojamas nusikalstamas veikas ir patvirtinimą, kad pateiks visą reikiamą informaciją, kuri būtina sprendžiant M.Golovatovo perdavimo klausimą Lietuvai.
Kai kurie Lietuvos pareigūnai pareiškė manantys, kad austrai M.Golovatovą galėjo paleisti dėl Rusijos spaudimo.
M.Golovatovas vadovavo televizijos bokštą 1991 metais šturmavusiam "Alfa" būriui. 1991 m. sausio 13 d. naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, daugiau kaip tūkstantis buvo sužeisti.
Lietuva Austrijai įteiks notą
Pirmadienį, liepos 18 dieną, Lietuvos užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio nurodymu į URM bus iškviestas Austrijos ambasadorius Lietuvoje, kuriam bus įteikta Lietuvos nota dėl įtariamojo Sausio 13-osios byloje paleidimo, informuoja Užsienio reikalų ministerija.
Liepos 15 d. Lietuvos pareigūnai informuoti, kad liepos 14 d. Austrijoje pagal 2010 m. spalio 18 d. išduotą Europos arešto orderį buvo suimtas įtariamasis Sausio 13-osios byloje Rusijos pilietis Michail Golovatov.Liepos 15 d. vakare Lietuvos užsienio reikalų ministras telefonu kalbėjosi su Austrijos kolega Michael Spindelegger. Pokalbio metu A.Ažubalis pareiškė tikintis, kad Austrija, priimdama sprendimą dėl įtariamojo išdavimo Lietuvai, laikysis tarptautinės teisės principų ir nustatytos praktikos.
Pokalbio metu Audronius Ažubalis priminė savo kolegai, kad Lietuva už nepriklausomybės atkūrimą prieš 20 metų sumokėjo labai didelę kainą, ir pabrėžė, kad Sausio 13-osios byla ir teisingumo įvykdymas yra nacionalinės svarbos klausimas.
Naktį iš liepos 15 d. į liepos 16 d. Lietuva jau gavo patvirtinimą, kad sulaikytasis paleistas.
“Lietuvos oficialieji pareigūnai, Lietuvos žmonės ir Sausio 13-sios aukų artimieji tikisi, kad Austrija, kaip ir kitos ES partnerės, jautrius ir svarbius klausimus sprendžia preciziškai laikydamasi tarptautinių teisės normų. Laukiame įtikinamo Austrijos paaiškinimo, vadovaujantis kokias argumentais buvo priimtas sprendimas ir kodėl jis priimtas taip greitai”, – sprendimą teikti notą komentavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Kol kas Lietuvai nėra žinomi Austrijos sprendimo motyvai. Liepos 18 d. Lietuvos URM įteiks notą Austrijai dėl įtariamojo Sausio 13-osios byloje paleidimo, kurioje Austrijos bus prašoma paaiškinti priimtą sprendimą.
Tarptautinės asociacijos, vienijančios specialiosios paskirties būrio „Alfa“ veteranus, viceprezidentas Aleksėjus Filatovas savo internetiniame tinklaraštyje rašo, kad dalyvavimu Sausio 13-osios įvykiuose įtariamas Michailas Golovatovas jau laisvėje ir vyksta į Maskvą.
„M.Golovatovas jau laisvėje. Neseniai su juo kalbėjausi telefonu. Perfrazuojant žinomą posakį , galiu tik pasakyti, kad lietuviai gaus riestainio skylę, o ne M.Golovatovą“, - rašoma tinklaraštyje.
Naujausi komentarai