Apskritys išnyko, įtarimai liko Pereiti į pagrindinį turinį

Apskritys išnyko, įtarimai liko

2010-07-16 10:20
Įtarimai: prieš pat apskričių likvidavimą priimti sprendimai dėl žemės ypač atidžiai tikrinami.
Įtarimai: prieš pat apskričių likvidavimą priimti sprendimai dėl žemės ypač atidžiai tikrinami. / Tomo Černiševo nuotr.

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) peržiūrės visus birželį priimtus apskričių viršininkų administracijų sprendimus žemėtvarkos srityje. Neatmetama, kad gali būti rasta neteisėtų ar abejotinų sprendimų, todėl dalis jų gali būti revizuota.

Priminė 1995-uosius

Nuo liepos 1 d. panaikinus apskričių viršininkų administracijas visi su žemės tvarkymu susiję reikalai perduoti NŽT ir jos vietiniams skyriams, kuriais paversti buvę apskričių viršininkų administracijų žemėtvarkos skyriai.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, opozicinės Tvarkos ir teisingumo partijos atstovas Kęstas Komskis susirūpino, kad NŽT perduodant apskričių viršininkų žemėtvarkos skyrių bylas ir dokumentus gali būti padaryta pažeidimų.

Siekdama, kad neatsitiktų taip, kaip nutiko 1995 m. savivaldybėms perduodant žemės tvarkymo klausimus apskritims, kai sąmoningai pradanginus dokumentus buvo nuslėpta daug neskaidrių žemės perleidimo atvejų, komisija kreipėsi į Vyriausybę, kad ši užtikrintų atidesnę dokumentų perdavimo ir perėmimo kontrolę.

Paskleidė įtarimų

K.Komskis įsitikinęs, kad "akivaizdžių valdininkų piktnaudžiavimo atvejų Lietuvoje yra labai daug".

Pasak jo, "stebina faktai, kad paskutinėmis apskričių gyvavimo dienomis privatizuoti žemės sklypus lengviau pavyko tiems patiems žemėtvarkininkams, valdininkams, o ne ūkininkams, kurie daug metų tą patį sklypą nuomojo, jį tvarkė, prižiūrėjo, dirbo, tikėdamiesi įsigyti, bet tokios dienos nesulaukė".

Tačiau jokių konkrečių tokios žemgrobystės pavyzdžių K.Komskis nepateikė. "Apkaltinti dėl to dabar nebėra ką. Nors apskričių administracijos jau panaikintos, atsakomybę vis tiek turėtų prisiimti iki šiol dirbę ir pažeidimų padarę valstybės tarnautojai. Bet jiems dabar susiklosčiusi situacija itin palanki užglaistyti neskaidrius sprendimus ir pradanginti tai įrodančius dokumentus. Todėl mes pastaruoju metu siekiame atkreipti reikiamų institucijų dėmesį į žemės bylų perdavimą ir perėmimą. Siūlome suklusti ir pačiai NŽT, o Vyriausybei vykdyti atidesnę kontrolę" – teigė komisijos vadovas.

Viską atidžiai tikrina

NŽT direktorius Kazys Maksvytis pripažino, kad nors nuo liepos 1 d. praėjo daugiau kaip dvi savaitės, jo vadovaujama institucija tęsia žemėtvarkos reikalų perėmimą iš likviduojamų apskričių viršininkų administracijų. Tačiau esą tai daroma kruopščiai.

"Kol kas neteko girdėti ar matyti įrodymų, kad kokie nors dokumentai dingsta arba perduodamos visiškai netvarkingos bylos. Dokumentus mūsų skyriams perduoda apskričių viršininkų administracijų likvidatoriai. Mūsų žmonės dirba labai įtemptai, atidžiai tikrina perduodamus dokumentus", – teigė K.Maksvytis.

Kita vertus, jis pripažino, kad birželį, artėjant administracijų likvidavimo dienai, galėjo būti priimta abejotinų ar netgi akivaizdžiai neteisėtų sprendimų žemėtvarkos srityje. "Galbūt pačioje birželio pabaigoje galėjo būti tokių sprendimų. Mes pabandysime atidžiai peržiūrėti visus dokumentus, visus pastaruoju metu priimtus sprendimus. Neteisėtus ar abejotinus, žinoma, revizuosime", – patikino NŽT vadovas.

Neatmetama, kad tarp peržiūrimų gali būti ir sprendimai dėl pačių žemėtvarkininkų ar kitų valdininkų privatizuotų žemės sklypų.

Veikia 48 skyriai

K.Maksvytis teigė, kad NŽT prie Žemės ūkio ministerijos gana sklandžiai perima anksčiau apskričių vadovų prižiūrėtas žemės tvarkymo ir administravimo funkcijas. Esą žmonėms nekyla didesnių bėdų, šiuo pereinamuoju laikotarpiu tvarkant su žeme susijusius reikalus. "Buvome sukvietę visų skyrių vadovus ir atkreipę jų dėmesį, kad neturi būti jokio ilgesnio sprendimų priėmimo vilkinimo", – gražbyliavo NŽT vadovas.

Vis dėlto jis pripažino, kad dėl dokumentų perdavimo proceso gali "šiek tiek užtrukti sprendimų dėl kai kurių žemės reikalų tvarkymo priėmimas". Tačiau K.Maksvytis tikino, kad tai ilgai neužtruks – tik iki kelių savaičių.

NŽT direktorius atkreipė dėmesį, kad po pertvarkos provincijos gyventojams nereikia važiuoti nei į Vilnių, nei į artimiausią didįjį miestą, nes visoje Lietuvoje veikia beveik pusšimtis NŽT priklausančių žemėtvarkos skyrių. "Šių metų birželio 29 d. pasirašytu žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinta nauja NŽT struktūra: įsteigti 48 struktūriniai padaliniai – teritoriniai žemėtvarkos skyriai", – tvirtino K.Maksvytis.

Jie įsteigti vietoj anksčiau apskričių viršininkų administracijoms pavaldžių žemėtvarkos skyrių daugumoje šalies savivaldybių. "Beveik visi ankstesni skyriai išliko. Reorganizuoti arba sujungti tik vos keli", – pasakojo NŽT vadovas.

Teko atidėti atostogas

Perimti žemėtvarkos skyriai yra tose pačiose patalpose, kuriose buvo ir apskričių viršininkams priklausę skyriai. Juose ir toliau dirba didžioji dauguma tų pačių valstybės tarnautojų. "Į darbą priimta apie 76 proc. ankstesnių skyrių darbuotojų. Likusius laisvus etatus planuojame užpildyti iki rugsėjo pabaigos, kai bus galutinai baigta likviduoti apskričių viršininkų administracijas", – kalbėjo K.Maksvytis.

NŽT vadovas tikino, kad paprastiems žmonėms, gyvenantiems toliau nuo didžiųjų miestų, pavyzdžiui, Kelmės ar Rokiškio rajonuose, su žeme susijusių reikalų derinimo tvarka beveik nepakito – jie turi kreiptis tais pačiais adresais, pas tuos pačius tarnautojus kaip ir iki liepos 1 d.

Jis pripažino, kad ir NŽT vadovas, ir vietinių skyrių darbuotojai šią vasarą atostogas turi pamiršti: "Turime daug darbo perimdami reikalus. Teks paatostogauti kiek vėliau – rudenį ar žiemą."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra