Pereiti į pagrindinį turinį

Apžvalga: svarbiausi antradienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių antradienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Prezidentas Gitanas Nausėda Seime skaitė antrąjį metinį pranešimą
Prezidentas Gitanas Nausėda Seime skaitė antrąjį metinį pranešimą / P. Peleckio / Fotobanko nuotr.

Prezidento pranešimas. Prezidentas Gitanas Nausėda skaitė antrąjį metinį pranešimą. Svarbiausi akcentai:

* Prezidentas paragino esminiais valstybės gyvenimo klausimais rengti referendumus ir lengvinti jų inicijavimo sąlygas šalies gyventojams.

* G. Nausėda kvietė siekti regiono stabilumo ir stiprinti gynybinius pajėgumus bei „nenuleisti rankų“ siekiant užkirsti Astravo atominės elektrinės elektrai kelią į Baltijos šalių rinką.

* Pasak prezidento, koronaviruso pandemijos metu lyderystės ėmėsi savivalda ir ragino stiprinti jos savarankiškumą, o ministerijas kritikavo dėl ilgo kultūros ir švietimo įstaigų uždarymo.

* Prezidentas teigė, kad Vyriausybė turėtų imtis švietimo, sveikatos, mokesčių, kultūros reformų, kol joms ši valdančioji dauguma dar turi laiko, o ne švaistyti laiką ginčams dėl rinkimų tvarkos ar alkoholio pardavimo pailginimo.

* Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako prezidento pranešime pasigedusi realistiškesnio vertinimo, kokią pandeminę situaciją paveldėjo pernai gruodį pradėjusi dirbti nauja Vyriausybė. Tuo tarpu Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis teigė, kad pranešimas jį maloniai nustebino.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyta 215 naujų COVID-19 atvejų, mirė septyni žmonės. Ligoninėse gydomi 556 pacientai, iš jų 70 – reanimacijoje. Pirmą skiepo dozę gavo per 6,7 tūkst. žmonių. 14 dienų naujų atvejų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 181.

* Estija nuo penktadienio ketina dar labiau sušvelninti apribojimus: bus sušvelnintos taisyklės dėl renginių patalpose ir lauke dalyvių skaičiaus, baigs galioti darbo laiko apribojimai, vėl galės vykti kruizai tarp Talino ir Stokholmo.

* Latvijoje pirmą kartą rasta kolumbiškos COVID-19 atmainos atvejų.

* Europos Komisija pranešė, kad Europos Sąjungos skaitmeninį pažymėjimą jau gavo daugiau kaip milijonas europiečių.

Seimo posėdis:

* Prisiekė naujasis Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Mizaras. Jis pakeis iki šiol teismui vadovavusį Dainių Žalimą.

* Registruota Konstitucijos straipsnio pataisa dėl kandidatavimo po apkaltos – tai būtų leidžiama praėjus dešimties metų terminui. Pataisa aktuali siekiant įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą per apkaltą iš prezidento posto pašalinto Rolando Pakso byloje.

* Priimtos pataisos, leidžiančios palankiau skaičiuoti motinystės ir tėvystės išmokas tėvams, kurių pajamos sumažėjo dėl prastovų per pandemiją. 

EŽTT sprendimas. EŽTT paskelbė, kad Lietuva dėl senovės baltų religinės bendruomenės „Romuva“ valstybės pripažinimo sprendė neobjektyviai ir pažeidė Europos Žmogaus teisių konvenciją. „Romuva“ bei Seimo sprendimą jos atžvilgiu kritikavę politikai ir ekspertai tikisi, kad klausimas bus svarstomas iš naujo.

Panaikinta licencija. Lietuvos bankas panaikino licenciją fintech bendrovei „Finolita Unio“, įtariamai Vokietijos „Wirecard“ pinigų plovimo skandale. Centrinis bankas nustatė, kad įmonė į pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sritį žiūrėjo „labai formaliai ir neatsakingai“. Bendrovė žada Lietuvos banko sprendimą ginčyti teismuose.

Tarptautinė operacija. Pasaulinio masto policijos operacijoje, kai pareigūnai gavo prieigą prie nusikaltėlių naudotų šifruotų telefonų, sulaikyta 800 įtariamų nusikaltėlių, rastos kelios dešimtys tonų narkotikų. Policija sulaikė ir daugiau nei 30 su nusikalstamomis grupuotėmis siejamų lietuvių, įtariamų narkotikų platinimu, konfiskuota 1,3 tonos narkotikų.

Svetainių sutrikimai. Dėl debesijos paslaugų bendrovės „Fastly“ sistemų gedimo buvo sutrikusi Jungtinės Karalystės vyriausybės bei Baltųjų rūmų svetainės, neveikė ir kelios tarptautinės žiniasklaidos platformos, tarp jų laikraščių „The Guardian“ ir „Financial Times“ svetainės, populiari pramogų svetainė „Reddit“.

Ekonomikos atsigavimas. Pasaulio bankas pagerino šių metų ekonomikos augimo prognozę iki 5,6 proc. – pusantro punkto. Vis dėlto organizacija įspėja, kad skurdesnėje pasaulio dalyje situacija išlieka kelianti nerimą ir joms gali prireikti ne vienerių metų atsigauti po pandemijos sukeltos krizės.

Antausis prezidentui. Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui vizito metu priėjus prie barjero paspausti vyrui rankos, šis trenkė prezidentui per veidą. Šis vyras bei dar vienas žmogus po incidento sulaikyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų