Kaip atrodo karo laikų sprogmenys ir ką daryti juos radus, plačiau papasakojo „Aro“ išminuotojas.
– Kaip dažnai tenka vykti paimti sprogmenų, kuriuos žmonės randa laukuose?
– Jeigu kalbėti apie sprogmenis, kurie yra likę nuo karo, tai Lietuvoje per metus tokių atvejų būna apie 1 tūkst. Šiemet jau nuo sausio mėnesio buvo beveik 800. Gyventojai suranda tuos sprogmenis, dažniausiai praneša ir tada policija turi imtis tam tikrų veiksmų: važiuoja arba policijos išminuotojai, „Aro“ išminuotojai, arba kariuomenės išminuotojai.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kada žmonės dažniausiai randa tokių sprogmenų?
– Dažniausiai tai būna pavasarį arba rudenį, kai vyksta lauko darbai. Vasarą taip pat randama nemažai sprogmenų.
– Kokius sprogmenis galima aptikti?
– Sprogmenys būna labai įvairūs. Dažniausiai randami karinių sprogmenų likučiai iš Antrojo pasaulinio karo, tačiau kartais pasitaiko ir Pirmojo pasaulinio karo sprogmenų. Tai gali būti granatos, artilerijos sviediniai, minosvaidžio minos, bombos ir prieštankinės minos.
– Kaip elgtis žmonėms, radus sprogmenį?
– Liesti, imti ar kažkur pernešti – nepatartina. Jei žmogus aptiko sprogmenį, jis turėtų iš karto atsitraukti saugiu atstumu, bent 100 metrų, arba susirasti priedangą, pavyzdžiui, pasislėpti už medžio. Tuomet reikia skambinti numeriu 112 ir policijos pareigūnai atvyks sprogmenį neutralizuoti.
– Kodėl negalima liesti ir judinti rastų sprogmenų?
– Nors atrodo, kad jie pragulėjo 80 metų ir yra saugūs, iš tiesų taip nėra. Per tą laiką sprogmenys patyrė koroziją, visos jų mechaninės dalys yra paveiktos, o sprogstamųjų medžiagų struktūra gali būti pasikeitusi. Tokius daiktus gabentis į namus griežtai draudžiama ir už jų laikymą gali grėsti atsakomybė. Geriausia – nedelsiant pasišalinti.
– Ką paprastai sako žmonės, pas kuriuos vykstate paimti rastų sprogmenų?
– Vieni nori juos pasilikti kaip suvenyrą, kiti mano, kad galės parduoti, o dar kiti tikisi, kad sprogmenyse bus vertingų metalų. Pasiteisinimų būna įvairių.
– Ką manote apie atvejus, kai žmonės bando patys elgtis kaip sprogmenų ekspertai?
– Tai kvailas poelgis, nes žmogus rizikuoja ne tik savo sveikata ir gyvybe, bet ir aplinkinių saugumu.
– Kaip dažnai sprogmenis randa žmonės, kurie vaikšto su metalo ieškikliais?
– Tikslios statistikos nepateiksiu, bet tokių atvejų būna kiekvieną mėnesį. Kartais nutinka taip, kad apie rastus sprogmenis nepranešama.
Naujausi komentarai