Trečiadienį įvykdytai kibernetinei atakai prieš Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo tinklalapį buvo rengtasi bent dvi savaites, užklausos siųstos ir iš Irano, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius Rimtautas Černiauskas.
Slaptažodį bandyta atspėti iš Irano
„Matome daug įdomios informacijos. Matome, kad buvo nuolat siunčiami įvairūs kreipiniai, pavyzdžiui, iš Irano bandyta atspėti slaptažodį. Matome, kad serveris, kuriame patalpinta svetainė, buvo nuolat įsilaužėlių tikrinamas, į jį buvo bandoma patekti, dažniausiai - nesėkmingai“, - sakė ekspertas.
Anot jo, galutinės išvados dėl įsilaužimo kariuomenei turėtų būti pateiktos penktadienį, iki darbo dienos pabaigos - šiuo metu paprašyta papildomos informacijos iš tinklalapio informaciją talpinusios bendrovės.
R.Černiauskas taip pat patvirtino, kad nors silpnąsias sistemos vietas kasdien, mažiausiai po du-tris kartus tikrino specialiai sukurti robotai, kurie bandė „atspėti“ slaptažodžius bei rasti sistemoje spragų, patį išpuolį įvykdė konkretūs asmenys.
„Tai yra mažiausiai dviejų savaičių darbas“, - apie išpuolį sakė R.Černiauskas.
Jis atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu į viešumą iškilo nemažai su kibernetiniu saugumu susijusių incidentų ir kitose Vakarų valstybėse: savaitės pradžioje paskelbta apie įsilaužimą į JAV kariuomenės, Vokietijos Bundestago sistemas.
Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai Mindaugas Neimontas tvirtino, kad gavus ekspertų išvadas bus sprendžiama, ar kreiptis į teisėsaugą. Taip pat bus „atliekami visi veiksmai“ dėl tinklalapio saugumo stiprinimo.
Lietuvos kariuomenės jungtinio štabo svetainėje, į kurią įsilaužta trečiadienį, netaisyklinga lietuvių kalba paskelbta melaginga informacija apie pratybas „Kardo kirtis“, esą jų tikslas yra pasirengti Rusijos Karaliaučiaus srities aneksijai.
Neturėtų saugoti privati bendrovė
Tai, kad trečiadienį nuo kibernetinės atakos nukentėjusio kariuomenės Jungtinio štabo interneto puslapio informacija saugoma privačios įmonės serveriuose, yra aplaidumas, sako prezidentė.
„Tokie atvejai tiesiog išgrynina, kad į kai ką žiūrima pro pirštus, neskubama taisyti padėties. Pavyzdžiui, pats faktas, kad kariuomenės tinklalapį tvarkė privati įmonė, irgi kai ką pasako. Tai yra aplaidumas“, - žurnalistams Vilniuje penktadienį sakė prezidentė.
Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo svetainėje, į kurią įsilaužta trečiadienį, netaisyklinga lietuvių kalba paskelbta melaginga informacija apie pratybas „Kardo kirtis“, esą jų tikslas yra pasirengti Rusijos Karaliaučiaus srities aneksijai.
Krašto apsaugos ministerija yra nurodžiusi, jog internetiniam puslapiui serverį suteikia privati bendrovė, kuri prižiūri jo veikimą bei atsako už jo saugumą.
Pasak prezidentės, po šio incidento turės būti padarytos išvados. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad valstybinių institucijų kibernetinį saugumą reikia toliau stiprinti.
Dalies valstybės įstaigų informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūra, valstybės informacinių išteklių apsauga, e. valdžios paslaugų teikimu rūpinasi 1992 metais įsteigta ir Susisiekimo ministerijai pavaldi valstybės įmonė „Infostruktūra“.
Naujausi komentarai