Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėju siūloma skirti teisėjo darbo patirties neturintį, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorių Aurelijų Gutauską.
Jo kandidatūrą prezidentei pasiūlęs LAT pirmininkas Gintaras Kryževičius BNS sakė, kad tai vienas stipriausių baudžiamosios teisės žinovų šalyje, todėl jis džiaugėsi, jog pavyko įkalbėti A.Gutauską ateiti dirbti į teismą.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl patarimo MRU Baudžiamosios teisės ir proceso instituto profesorių A.Gutauską ir Lietuvos apeliacinio teismo teisėją Rimvydą Norkų skirti LAT teisėjais.
„Jie abu garsūs mokslininkai, abu parašę daug knygų, o Aurelijus Gutauskas apibūdinamas kaip vienas iš baudžiamosios teisės šviesulių“, - sakė LAT vadovas.
Šiuo metu LAT trūksta dviejų teisėjų Civilinių bylų skyriuje, tačiau dėl A.Gutausko G.Kryževičius laikinai perskirstė etatus ir nutarė padidinti Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų etatų skaičių. Mat sužinojęs, kad MRU profesorius ketina tapti advokatu, teismo vadovas nutarė pasinaudoti situacija ir pasiūlyti teisėjo karjerą.
„Nėra paprasta rasti tinkamą teisėją“, - BNS teigė jis ir vardijo, kiek garsių teisininkų yra atsisakę siūlymų dirbti Aukščiausiajame Teisme.
Dėl to, kad A.Gutauskas neturi teisėjo darbo patirties, LAT pirmininkas nemato problemų. Anot jo, teisme reikia išlaikyti mokslo ir praktikos balansą.
Jeigu Teisėjų taryba ir Seimas pritars A.Gutausko skyrimui, jis LAT dirbs viename skyriuje su Vytautu Piesliaku, kuris tuometinį MRU Baudžiamosios teisės ir kriminologijos katedros vedėją buvo apskundęs Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).
V.Piesliakas prašė ištirti, kokiu būdu vienas jo studentas per dieną pas A.Gutauską sugebėjo išlaikyti tris magistrantūros egzaminus, nors vieno dalyko egzamino tas studentas pas MRU dėsčiusį V.Piesliaką net nelaikė, o kito dalyko egzamino neišlaikė. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
G.Kryževičius BNS sakė žinąs šią istoriją ir, prieš teikdamas A.Gutausko kandidatūrą, viską įvertinęs. Jo teigimu, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, visi įtarimai nepasitvirtino.
„Ikiteisminis tyrimas parodė, kad nebuvo jokių nusikalstamos veikos požymių, jis buvo nutrauktas. Jis baigėsi visiška A.Gutausko reabilitacija“, - tvirtino LAT vadovas.
Konfliktą tarp teisės profesorių jis vertino kaip asmeninių ambicijų kovą.
„Manau, kad tai buvo asmeninių santykių aiškinimasis, asmeninės ambicijos“, - sakė G.Kryževičius.
LAT teisėjus skiria Seimas prezidento teikimu.
Naujausi komentarai