Pereiti į pagrindinį turinį

Buvęs R.Pakso ir G.Kirkilo patarėjas nuskriaustas neliko

2009-02-18 21:01
Buvęs R.Pakso ir G.Kirkilo patarėjas nuskriaustas neliko
Buvęs R.Pakso ir G.Kirkilo patarėjas nuskriaustas neliko / Policijos nuotr. V.Račkauskas

Plačiai nuskambėjusios Vilniaus policijos vadovo rinkimų istorijos herojus Visvaldas Račkauskas neliko be posto. Šią savaitę jis pradėjo eiti generalinio komisaro pavaduotojo pareigas.

Paslaptingasis politikų pokalbis

V.Račkausko pavardė paskutinį kartą žiniasklaidoje buvo linksniuojama praėjusių metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Tąkart jis nesėkmingai bandė tapti Vilniaus policijos vadovu ir dėl šio posto varžėsi su laikinai miesto policijai vadovavusiu Sigitu Mecelica.

Generalinio komisaro Vizgirdo Telyčėno patarėjo pareigas tuomet ėjęs V.Račkauskas iš konkurso pasitraukė paskutinę minutę - po to, kai žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad varžybose dėl Vilniaus policijos vadovo kėdės jis buvo galimai proteguojamas įtakingų politikų.

Iki komisijos verdikto, turėjusio nulemti, kas turi vadovauti Vilniaus policijai, likus savaitei, tuometis laikinasis premjeras Gediminas Kirkilas ir nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas, kurių patarėju anksčiau yra dirbęs V.Račkauskas, surengė slaptą susitikimą. Tuomet žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, esą šeštą valandą ryto Vyriausybės svečių namuose vykusio pokalbio viena iš temų buvo Vilniaus policijos vadovo rinkimai ir juose dalyvaujančio V.Račkausko galimybės juos laimėti.

Po susidomėjimo - persigalvojo

 

„Koks yra jūsų reikalas? Kodėl aš turėčiau sakyti, apie ką aš kalbėjausi?", - taip nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas tuomet reagavo į portalo klausimą ar slaptame, paryčiais vykusiame susitikime su laikinuoju premjeru Gediminu Kirkilu nekalbėjo apie Vilniaus policijos vadovo kandidatūros parinkimą.

Buvęs premjeras G.Kirkilas apie įvykusį slaptą susitikimą taip pat kalbėjo nenoriai. „Esame opozicinės partijos, taigi turime apie ką pasikalbėti“, - atsakė premjeras, tačiau sukonkretinti, apie ką buvo kalbama, nepanoro. Portalą jis tikino esą apie Vilniaus apskrities policijos viršininko konkursą ir buvusio jo patarėjo galimybes laimėti šį konkursą su R.Paksu per susitikimą nekalbėta.

Žiniasklaidai susidomėjus R.Pakso ir G.Kirkilo susitikimo detalėmis, priešpaskutinį lapkričio antradienį turėjęs įvykti komisijos posėdis, kuriame turėjo paaiškėti naujasis sostinės policijos vadovas, dėl neaiškių priežasčių buvo perkeltas į ketvirtadienį. O ketvirtadienį netikėtai paaiškėjo, kad abu kandidatai į sostinės policijos vadovus - V.Račkauskas ir S.Mecelica - jau nebenori vadovauti sostinės policijai. Abu pareigūnai tokio savo apsisprendimo priežasčių nekomentavo.

Lapkričio pabaigoje buvo paskelbtas naujas konkursas. Tąkart vadovauti sostinės policijai panoro šeši kandidatai. Tačiau nei V.Račkauskas, nei S.Mecelica nebekandidatavo. Naujuoju Vilniaus apskrities policijos vadovu buvo išrinktas generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Lančinskas.

Įtartas piktnaudžiavimu tarnyba

R.Pakso apkaltos metu V.Račkausko pavardė ne kartą minėta didelio atgarsio sulaukusioje bendrovės „Šiaulių plento“ istorijoje. Valstybės saugumo departamento (VSD), kuriam tuomet vadovavo Mečys Laurinkus, teigimu, V.Račkauską tuometinis prezidentas esą buvo įpareigojęs pasirūpinti, kad „Šiaulių plento“ vadovai parduotų turimas „Žemaitijos kelių“ akcijas buvusiam susisiekimo ministrui Gintarui Striaukui.

Generalinė prokuratūra buvo pradėjusi tyrimą dėl galimo V.Račkausko piktnaudžiavo tarnyba ir įtarė jį darius spaudimą bendrovės „Šiaulių plentas“ atstovams. VSD tuomet perdavė Generalinei prokuratūrai medžiagą, bylojančią apie prezidento patarėjo bandymus daryti įtaką sprendžiant kelininkų įmonės „Žemaitijos keliai“ akcijų likimą - spaudžiant parduoti įmonės akcijas jau minėtam G.Striaukui.

Po prezidento R.Pakso atstatydinimo V.Račkauskas tapo advokatu.

Vėliau V.Račkauskas dirbo visuomeninės tarybos prie Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato nariu ir pirmininku, o 2007 m. lapkričio 13-ąją jis paskirtas ministro pirmininko G.Kirkilo patarėju teisės klausimais. Praėjusių metų lapkritį V.Račkauską savo patarėju dirbti pasikvietė policijos generalinis komisaras V.Telyčėnas. Vos pradėjęs naująjį darbą V.Račkauskas netrukus kandidatavo į sostinės policijos vadovus.

V.Telyčėnas pabrėžia profesionalumą

V.Račkauską V.Telyčėno pavaduotoju šią savaitę generalinio komisaro teikimu paskyrė vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. Šią kandidatūrą ministrui pateikęs Lietuvos policijos vadovas teigė nesibaiminantis, kad V.Račkauskas ateityje gali vėl piktnaudžiauti tarnyba.

„Prieš skirdamas į policijos generalinio komisaro pavaduotojo pareigas Visvaldą Račkauską, vidaus reikalų ministras kreipėsi į atitinkamas institucijas ir gavo atsakymus, kad nėra jokių faktų, kurie neleistų V.Račkausko skirti į šias pareigas“- sakė V.Telyčėnas.

Generalinis komisaras nurodė V.Račkauską savo pavaduotoju, kuruosiančiu kriminalinę policiją, pasirinkęs ir įvertinęs jo, kaip kriminalinės policijos profesionalo, gebėjimus.

Vidaus reikalų ministro R.Palaičio komentaras

Sausio mėnesį į mane kreipėsi generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas. Motyvacija buvo tokia, kad darbo apimtys didelės, laikai dabar tokie, kad nėra kada žiopsoti, o pavaduotojų komisarui trūksta. Komisaro pavadotoju dirbęs Kęstutis Lančinskas buvo paskirtas Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato vadovu ir ši vieta liko laisva. V.Račkauskas iš esmės pakeis K.Lančinską ir kuruos kriminalinės policijos reikalus.

Po to, kai į mane kreipėsi generalinis komisaras, V.Račkausko kandidatūra buvo patikrinta teisės aktų nustatyta tvarka įgaliotų institucijų. Jos nieko blogo nerado. Profesiniais V.Račkausko sugebėjimais niekas irgi abejonių neišreiškė ir aš nematau jokių priežasčių, kodėl aš neturėčiau patvirtinti jo kandidatūros į generalinio komisaro pavaduotojus.

Kas dėl klausimo apie „Šiaulių plento“ istoriją, tai tikrinant V.Račkausko kandidatūrą buvo gautos pažymos iš visų įgaliotų institucijų ir apie tai nė vienu žodžiu šiose pažymose nebuvo užsiminta. Kiek aš žinau iš istorijos apie šį įvykį - tai ten jis vykdė prezidento (R.Pakso - red. past.) pavedimą.

 V.Račkausko darbas vidaus reikalų sistemoje

1957 m. gimęs ir teisininko kvalifikaciją Vilniaus universitete įgijęs V.Račkauskas tarnybą vidaus reikalų sistemoje pradėjo 1980 m. VRM Kovos su socialistinės nuosavybės grobstymu valdybos Informacijos, analizės ir profilaktikos skyriaus inspektoriumi.

Nuo 1991 m. dirbo Policijos departamento Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biure.

Nuo 1992 iki 1993 m. dirbo Lietuvos policijos akademijos Operatyvinės veiklos katedros vyr. asistentu, katedros vedėju.

Nuo 1993 m. buvo policijos generalinio komisaro pavaduotoju.

1997 m. buvo paskirtas Vilniaus m. Vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės policijos vyresniuoju komisaru vyriausiojo komisaro pavaduotoju, o nuo 1998 m. vėl ėjo Policijos departamento prie VRM vyriausiojo komisaro generalinio komisaro pavaduotojo pareigas.

1999 m. buvo paskirtas policijos generaliniu komisaru.

2000 m. gruodžio 22 d., vadovaujantis Tarnybos Lietuvos Respublikos vidaus reikalų sistemoje statuto 43.13 punktu (siekiant pagerinti tarnybos darbą), buvo atleistas iš tarnybos vidaus reikalų sistemoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų