„Tėvelis tikrai buvo kruopštus dar senų laikų diplomatas, valstybės darbuotojas. (...) Turėjo nepaprastą atmintį.. Tikrai prisimindavo ir žmones, ir datas iki pat senatvės“, – sakė A. J. Bačkis. Pasak kardinolo, būtent ši savybė S. A. Bačkiui padėjo sukaupti vertingus dokumentus.
Kardinolas patikino, kad jo tėvui S. A. Bačkiui gyvenant užsienyje svarbiausia buvo Lietuvos interesas.
„Kai buvom Paryžiuje, mūsų namuose lankydavosi Juozas Lukša Daumantas, Klajūnas... Dar vaikas buvau ir tikrai puikiai tai atsimenu... Užsimezgė su tėveliu tokie nuoširdūs pasitikėjimo ryšiai. Jis buvo toks tarsi tarpininkas tarp tų visų, kur politikavo. Užsienyje kiekvienas norėjo vadovauti organizacijoms (...) , o jis tiktai žiūrėjo (Lietuvos. – ELTA) krašto intereso“, – įteikdamas surinktus dokumentus, prisiminimais dalinosi kardinolas.
Pasak A. J. Bačkio, tėvas visada buvo ištikimas senajai Lietuvos valdžiai.
„Jis tikrai tik dėl Lietuvos gyveno ir dirbo, tai buvo jo vienintelis užsiėmimas visą gyvenimą. Ir ištikimas buvo dar senajai Lietuvos valdžiai“, – sakė A. J. Bačkis. Kardinolas vylėsi, kad jo padovanotas archyvas bus naudingas.
Kardinolas taip pat pabrėžė, kad S. A. Bačkis buvo griežtai nusiteikęs prieš bet kokius ryšius su okupuota Lietuva, o pagrindinis diplomatijos šefo siekis buvo ginti Lietuvos laisvę.
„Jo pagrindinis nusiteikimas buvo – mes giname Lietuvos laisvę. Jis buvo prieš bet kokius ryšius su Lietuva, kol nebuvo laisva“, – patikino A. J. Bačkis, akcentuodamas, kad šis diplomatijos šefo nusiteikimas atsispindėjo ir laiškuose.
Jis tikrai tik dėl Lietuvos gyveno ir dirbo, tai buvo jo vienintelis užsiėmimas visą gyvenimą. Ir ištikimas buvo dar senajai Lietuvos valdžiai.
Savo ruožtu LCVA direktorius Dalius Žižys renginio metu vylėsi, kad ši A. J. Bačkio dovana archyvui bus gerasis pavyzdys bei paskatins ir kitus Lietuvos žmones svarbius dokumentus perduoti archyvui.
„Šie lobiai papildys ir jūsų, ir jūsų tėvelio, ir jūsų brolio archyvą, amžinatilsį žuvusio kovojant už Lietuvą, nes tremtyje žuvo... (...) Tai yra labai geras pavyzdys kitiems, kad žmonės, jeigu jie turi Lietuvai svarbių dokumentų, perduotų juos archyvui“, – sakė D. Žižys.
Pasak LCVA direktoriaus D. Žižio, perduodami dokumentai papildys Lietuvos centriniame valstybės archyve jau saugomus Lietuvos diplomatinių atstovybių fondus. Dokumentai apima laikotarpį nuo 1925 iki 1999 metų. Didžiąją perduodamų dokumentų dalį sudaro dokumentai, susiję su S. A. Bačkio tarnyba Lietuvos atstovybėse Paryžiuje bei Vašingtone. Tai susirašinėjimo su Lietuvos diplomatijos šefu Stasiu Lozoraičiu, Lietuvos atstovais Šveicarijoje Jurgiu Šauliu ir Edvardu Turausku, kitais Lietuvos bei užsienio valstybių diplomatais, lietuvių išeivijos organizacijomis ir veikėjais veiklos klausimais dokumentai, pranešimai, straipsniai ir spaudos iškarpos apie Lietuvos diplomatų veiklą keliant Lietuvos okupacijos klausimą bei siekiant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
Tarp perduodamų dokumentų yra S. A. Bačkio mokslo ir studijų baigimo bei įvairių apdovanojimų diplomai, S. A. Bačkio ir Onos Bačkienės diplomatiniai pasai, diplomatinės kortelės, S. A. Bačkio kalbų, pranešimų tekstai, S. A. Bačkio žmonos pedagogės O. Bačkienės veiklą atspindintys dokumentai, taip pat sūnaus kardinolo A. J. Bačkio ir sūnaus diplomato Ričardo Stanislovo Bačkio surinkti dokumentai.
Naujausi komentarai