Archyvas papildytas unikaliais senosios Lietuvos vaizdais Pereiti į pagrindinį turinį

Archyvas papildytas unikaliais senosios Lietuvos vaizdais

2025-05-15 22:00
„Kauno diena“, BNS inf.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas pasipildė vokiečių karių Pirmojo pasaulinio karo metais Lietuvoje darytomis fotografijomis.

Archyvas papildytas unikaliais senosios Lietuvos vaizdais
Archyvas papildytas unikaliais senosios Lietuvos vaizdais / A. Aleksandravičiaus nuotr.

1914–1918 m. darytos fotografijos pirktos iš privataus kolekcininko G. Kulikausko, kuris kiek daugiau nei prieš metus Lietuvos centriniam valstybės archyvui pasiūlė įsigyti 314 fotografijų. Kolekcijoje – 43 R. Hedlicho negatyvai (trylika iš jų – stikliniai), 49 objektai iš kaizerinės Vokietijos 31-osios pėstininkų divizijos 70-ojo pėstininkų pulko oberleitenanto K. W. Mullerio fotoalbumo, 88 – iš Kaizerinės 6-osios kavalerijos divizijos, 1915 m. pavasarį, vasarą ir rudenį kovojusios Žemaitijoje, Vidurio ir Šiaurės Lietuvoje, radijo ryšio dalinio fotoalbumo. Dar dvi dešimtys objektų – iš Kaizerinio landvero (landwehr) pėstininkų pulko Nr. 28 ir kt.

Išskirtinės fotografijos iš karto patraukė archyvarų dėmesį – daugiau nei šimtmečio senumo nuotraukose įamžinti istoriniai vaizdai atskleidžia ne tik vokiečių karių kasdienybę Lietuvoje, bet ir parodo tokią Lietuvą, apie kurią rašė Žemaitė ir kiti XIX a. pab.–XX a. pr. lietuvių autoriai.  Nuotraukose – žąsiaganis, nuo dūmų aprūkęs valstiečių trobos vidus ir kt.

Kolekciją sudaro negatyvai ir fotoalbumai. Joje yra ir kovos veiksmų fotografijų – įamžinti mūšiai Suvalkijoje, Šiaurės Lietuvoje, Kauno tvirtovės šturmas, pozicinių kovų epizodai Rytų Lietuvoje, šių kautynių padariniai – sugriautos bažnyčios, miestai, degantys kaimai. Gausu pabėgėlių, belaisvių, miesto ir kaimo gyventojų atvaizdų.

Anot archyvo pranešimo, XX a. pradžios Lietuvos vietovių, miestų ir miestelių, dvarų ir bažnyčių, žmonių atvaizdų muziejuose ir archyvuose negausu.

„Rusijos imperijos laikotarpiu krašto gyventojų kasdienybės, miestų ir kaimų fotofiksacija tebuvo epizodinis reiškinys, tad Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečių karių fotografijose užfiksuoti Lietuvos miestelių, kaimelių, kitų vietovių vaizdai – reti ir vertingi“, – teigiama pranešime.

Kolekcijos nuotraukos geografiškai apima kone visą Lietuvą.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas suskaitmenins ir aprašys gautas fotografijas – jas jau šiais metais žadama paviešinti  portale www.e-kinas.lt.

Kolekcijos įsigijimą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų