Apie 10 proc. valstybinių įstaigų tinklalapių yra pažeidžiami, tarp jų - Lietuvos kariuomenės jungtinio štabo svetainė, į kurią buvo įsilaužta trečiadienį, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovas Rimtautas Černiauskas.
Aiškinamasi, iš kur įsilaužimas vykdytas
„Kažkur apie pusvalandį vakar buvo patalpintas turinys, kol suradome, kas teikia informacijos talpinimo paslaugas, ir paprašėme pašalinti informaciją. Įvykių žurnalai yra, jie nesugadinti. Manau, kad rasime (įsilaužėlius), tik klausimas, ar turės po to Lietuva teisinės pagalbos sutartį“, - BNS sakė R.Černiauskas.
Anot jo, Kibernetinio saugumo centro ekspertai šiuo metu aiškinasi, iš kur įsilaužimas vykdytas, ir dar šiandien tikisi pateikti išsamesnę informaciją kariuomenės Jungtiniam štabui, kuris turėtų kreiptis į policiją dėl ikiteisminio tyrimo.
Jungtinis štabas kaip tik vykdė tinklalapio atnaujinimo darbus, jis turėjo būti atnaujintas šį arba kitą mėnesį - anot specialisto, tai galbūt būtų padėję išvengti tokios atakos.
„Yra gerai apsaugotų tinklalapių, yra apie 10 proc. turbūt tokių, kaip šis atvejis“, - pripažino centro vadovas.
Melaginga informacija apie pratybas „Kardo kirtis“, kurių tikslas yra neva pasirengti Rusijos Karaliaučiaus srities aneksijai, kariuomenės Jungtinio štabo tinklalapyje pateikta iškraipyta lietuvių kalba. Manoma, kad provokacijos vykdytojų gimtoji kalba nėra lietuvių. R.Černiauskas neabejojo, kad tai - Rusijos vykdomo informacinio karo dalis, kurio tikslas yra „skelbti klaidinančią informaciją tinkamomis progomis“.
„Galūnės netaisyklingai parašytos, sakinių konstrukcija nelietuviška, bet greičiausiai ir ne su „google“ vertėju versta“, - patvirtino specialistas.
Kaip esminę mūsų šalies valstybinio sektoriaus kibernetinio saugumo problemą jis nurodė ydingą viešųjų pirkimų tvarką, kai institucijos priverstos rinktis paslaugų tiekėjus už mažiausią kainą, neatsižvelgiant į kokybę. Kad situacija pasikeistų, jo teigimu, turi pasibaigti šiuo metu galiojančios paslaugų sutartys ir sudarytos naujos, akcentuojant ne kainą, o saugumą.
„Iš tiesų, galime pamatyti, kad kartais ir už 15 litų teikia paslaugas prieglobos teikėjai. Kadangi Viešųjų pirkimų įstatyme mažiausia kaina yra lemiantis kriterijus, kai nežinai, ko reikalauti, be mūsų patarimų taip ir nutinka, kad ta apsauga būna nepakankamai gera“, - tvirtino specialistas.
Trečiadienio vakarą įsilaužus į Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo interneto puslapį netaisyklinga lietuvių kalba patalpinta melaginga informacija apie tai, kad pratybų „Karo kirtis“ vienas iš tikslų neva yra pasirengti Rusijos Kaliningrado srities aneksiją.
Skiriama vis daugiau dėmesio ir resursų
Kibernetiniam saugumui skiriama vis daugiau dėmesio ir resursų, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kuris pabrėžė, kad su informacinių technologijų plėtra auga ir mūsų pažeidžiamumas galimoms kibernetinėms atakoms.
„Teigti, kad turime gerą ir labai patikimą (apsaugą nuo programišių atakų – BNS) nedrįsčiau, bet kad mes tam vis daugiau skiriame dėmesio ir resursų, tai yra tiesa. Ir ne tik mes – ir Europos Sąjunga, NATO ir visi mes suprantame, kad kibernetinės grėsmės egzistuoja mūsų akiratyje jau seniai ir mūsų dokumentuose apie grėsmių analizes, bet svarba vis auga, pažeidžiamumas mūsų irgi didėja, kadangi elektronikos, informacinių technologijų amžius“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė L.Linkevičius.
Šį klausimą ministras komentavo po to, kai trečiadienio vakarą buvo įsilaužta į Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo interneto puslapį ir patalpinta melaginga informacija apie tai, kad pratybų „Karo kirtis“ vienas iš tikslų neva yra pasirengti Rusijos Kaliningrado srities aneksijai.
L.Linkevičius pabrėžė, kad kibernetiniam saugumui adekvatų dėmesį turi skirti tiek valstybė, tiek privatus sektorius.
Naujausi komentarai