Būtinos įstatymų pataisos, kurios supaprastintų teismų procesą, neleistų nepateisinamai ilgo bylų nagrinėjimo, įvestų teismų sistemos aiškumą, o informacija apie teismus taptų lengvai prieinama, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Ketvirtadienį ji sveikino Vilniuje pirmą kartą surengtos Europos teismų tarybų tinklo (ETTT) Generalinės asamblėjos dalyvius, teigiama Prezidentūros pranešime.
Šalies vadovės tvirtinimu, būtina siekti, kad teisėjų ryžtą tarnauti žmogui ir visuomenės interesui remtų kiekvienas europietis. Pasak prezidentės, tai bus įmanoma tada, kai Europos visuomenės iš teismų galės tikėtis ne aklo įstatymo raidės vykdymo, bet teisingumo.
"Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija užtikrina teisę į veiksmingą teisingumą, kasdieninį asmens teisių ir lygių galimybių įtvirtinimą. Teismų nepriklausomybė ir nešališkumas turi būti ne privilegija, bet viena iš prigimtinių žmogaus teisių. Tik tuomet, kai piliečiai pasitiki teisėtvarkos institucijomis, teismų sistema ir teisėjais galime tikėtis visuomenės paramos realiam teismų nepriklausomumo principo įgyvendinimui", - cituojama D.Grybauskaitė.
Dvi dienas vyksiančiame renginyje, kurioje bus aptariami iššūkiai ir galimybės teismų sistemai dabartinės ekonominės situacijos metu, dalyvauja per 100 teismų savivaldos institucijų atstovų iš 30 Europos šalių.
Teisėjai Asamblėjos metu ieško būdų, kaip užtikrinti nenutrūkstamą teisingumo vykdymą ir sustiprinti visuomenės pasitikėjimą teismų sistema dabartinėmis sąlygomis - sparčiai augant teisėjų darbo krūviui ir mažėjant finansiniams ištekliams.
Asamblėja, be kita ko, numato diskusijų tema paskelbti Vilniaus deklaraciją - rekomendacinio pobūdžio dokumentą Europos šalių teismams.
30 Europos šalių vienijantis Europos teismų tarybų tinklas įkurtas 2004 metais. Tai organizacija, jungianti Europos Sąjungos valstybių nuo vykdomosios ir įstatymų leidžiamosios valdžios nepriklausomas institucijas, garantuojančias teismų nepriklausomumą. Šios organizacijos tikslas - pagerinti bendradarbiavimą ir abipusį supratimą tarp institucijų, užtikrinančių paramą teismams.
Lietuva yra viena iš ETTT steigėjų. Lietuvos Teisėjų tarybos atstovai yra nuolatiniai Europos teismų tarybų tinklo darbo grupių ir komisijų nariai.
Naujausi komentarai