Generalinis prokuroras Darius Valys buvo vienas iš asmenų, žinojusių informaciją apie teisėsaugos planuojamus veiksmus dėl banko „Snoras“ praėjusių metų rudenį, tačiau, skirtingai nei kiti pareigūnai, nebuvo tikrintas poligrafu.
Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina atsakydamas į Seimo Antikorupcijos komisijos klausimus nurodė, jog D.Valys nebuvo tikrintas, nes nebuvo gautas prašymas dėl tokio patikrinimo. Kita vertus, VSD atstovų aiškinimų, D.Valys pats norėjęs būti tikrinimas ir jei jam būtų pasiūlyta - jis sutiktų pasitikrinti.
Penktadienį buvo paviešintos VSD vadovo G.Grinos ir jo pavaduotojo Romualdo Vaišnoro liudijimų parlamentinį tyrimą atlikusiai Seimo Antikorupcijos komisijai stenogramos.
Seimo Antikorupcijos komisija kovo mėnesį atliko parlamentinį tyrimą dėl tyrimą valstybės politikų ir pareigūnų veiksmų nagrinėjant Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovo Vitalijaus Gailaius ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado atleidimo.
VSD prieš trečiadienį informavo komisiją, kad komisijos medžiagoje - VSD vadovų liudijimų stenogramose, įslaptintos informacijos nėra. Atsižvelgdama į tai, komisija paviešino stenogramas.
VSD vadovas G.Grina komisijai kalbėjo, jog atlikti tyrimą dėl informacijos nutekėjimo apie teisėsaugos planuojamus veiksmus dėl banko „Snoras“, praėjusių metų lapkričio 17 dieną raštu paprašė Generalinis prokuroras D.Valys.
Atsižvelgiant į tai, VSD atliko tyrimą ir patikrino aštuonis slapta informacija disponavusius asmenis - keturis prokurorus ir keturis FNTT pareigūnus. Pirmiausia patikrinus keturis prokurorus, vėliau paties VSD prašymu ir tuometinio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sutikimu, buvo patikrinti ir keturi FNTT pareigūnai.
Šeši iš aštuonių tikrintų pareigūnų dalyvavo viename paskutinių pasitarimų Generalinėje prokuratūroje prieš teisėsaugai imantis veiksmų dėl banko „Snoras“. Įtarta, kad būtent po šio pasitarimo nutekėjo informacija, kuri kitą dieną pasirodė dienraštyje „Lietuvos rytas“, kurio daugiau nei trečdalį akcijų tuo metu valdė „Snoras“.
Dar du pareigūnai - tarp jų ir FNTT vadovas Vitalijus Gailius - tiesiogiai minėtame pasitarime nedalyvavo, tačiau taip pat buvo patikrinti poligrafu, nes buvo gavę informacijos iš pasitarime dalyvavusių savo kolegų.
„Kodėl buvo pasirinktas V.Gailius? Kiti pareigūnai, tie, kurie buvo FNTT pareigūnai, ir pats V.Gailius pradžioje sakė, kad jie grįžę iš karto iš prokuratūros, kur dalyvavo pasitarime, nuėjo pas savo viršininką (V.Gailių - BNS) ir savo viršininkui papasakojo, kokia yra situacija“, - komisijai sakė VSD direktoriaus pavaduotojas R.Vaišnoras.
„Visi žmonės, kurie buvo pasitarime, arba kuriems... mums buvo žinoma, kuriems galėjo būti žinoma apie tą informaciją, kas ten buvo šnekama, visi buvo patikrinti pas mus poligrafu“, - aiškino R.Vaišnoras.
R.Vaišnoras patvirtino, jog tuometinis FNTT vadovo pavaduotojas V.Giržadas lapkričio 16 dieną taip pat kreipėsi į VSD nurodydamas galimai informaciją nutekinusius asmenis. Anot VSD direktoriaus pavaduotojo, šie V.Giržado nurodytieji asmenys buvo tarp minėtų aštuonių poligrafu tikrintų pareigūnų.
Paklaustas, ar pasitarime dalyvavę prokurorai taip pat informavo apie pasitarimą savo viršininką generalinį prokurorą Darių Valį, R.Vaišnoras atsakė: „Be abejo, pasisakė“.
Į klausimą, ar tokiu atveju tiriant galimą informacijos nutekinimą nereikėjo apklausti ir generalinį prokurorą D.Valį, VSD direktoriaus pavaduotojas R.Vaišnoras aiškino: „Šiaip, kiek aš žinau, generalinis prokuroras irgi tokį norą turėjo - eiti pasitikrinti. Manau, jei jam bus pasiūlyta, jis tikrai sutiks“.
Apie keturių FNTT pareigūnų patikrinimą poligrafu VSD vadovai teigia informavę FNTT veiklą kuruojančios Vidaus reikalų minsiterijos tuometinį vadovą ministrą R.Palaitį ir gavę jo sutikimą.
Paklaustas, ar analogiško sutikimo dėl D.Valio patikrinimo poligrafu nebuvo prašoma generalinį prokurorą skiriančios prezidentės Dalios Grybauskaitės, D.Grina atsakė neigiamai.
G.Grina viena vertus teigė, jog VSD atliko daugiau techninį darbą, t.y. surinko informaciją, atliko patikrinimus poligrafu. Tačiau tuo pačiu VSD vadovas pripažino „spaudęs“ vidaus reikalų ministrą R.Palaitį kuo greičiau priimti sprendimus dėl FNTT vadovų, kurių patikrinimai poligrafu buvo neigiami.
"Taip, galiu patvirtinti, kad mes buvome susitikę su ministru ir eilinį kartą, kaip čia pasakyti, spaudėme, kad jis priimtų sprendimą. Mums reikia sprendimo. (...) Todėl, kad... Matote, mes atsakome už žmones..(Balsai salėje) Taip. teisingai. Mes turime pabaigti darbą kažkokiu būdu. (...) Jis (ministras - BNS) subjekto vadovas, mes turime informuoti, kad jis reaguotų, taip arba kitaip, mes juk negalime ministrą priversti ką nors daryti", - aiškino G.Grina.
Klausiamas, kokia būtų VSD reakcija ir veiksmai, jei tyrimų poligrafu nepalankiai įvertinti pareigūnai nebūtų atleisti, G.Grina teigė, jog tokiu atveju galėjo kilti „tarpinstitucinio pasitikėjimo klausimas“.
„Čia jau yra blogesnė problema, nes atsiranda, kaip čia pasakyti, tarpinstitucinio pasitikėjimo klausimas. Jeigu tu dirbi su žmogumi, kuris, sakykime, gali atiduoti, gali neatiduoti, nepamirškime, kad mes su labai jautria informacija dirbame. Ir dar norėčiau pasakyti - su FNTT (...) mes labai gerai bendradarbiaujame. Ir prie V.Gailiaus labai geras bendradarbiavimas buvo, keisdavomės informacija“, - teigė G.Grina.
Seimo Antikorucijos nariams VSD vadovas kalbėjo, jog VSD patikrinimą poligrafu atliko kvalifikuoti specialistai, turintys sertifikatus, kurie periodiškai turi būti atnaujinami.
„Dėl poligrafo teisinio vertinimo, tai mes visą laiką traktuojame, kad jis tokios teisinės galios kaip ir neturi. Paprastai kiek mes turime praktikos dėl leidimų išdavimo, tai mes niekada nesakome, kad va, poligrafui žmogus meluoja, todėl jis kaltas. Kaip ir R.Palaičiui minėjau, mūsų tikslas nenustatyti, kaltas žmogus ar nekaltas, bet - ar žmogus meluoja, ar žmogus ką nors slepia. Daugiau mes nieko negalime nustatyti, nes poligrafas mašina yra, jis nieko daugiau nepasakys“, - sakė G.Grina.
Kita vertus, atsakydami į parlamentarų klausimus, VSD vadovai patvirtino, kad VSD turi įtarimą, jog poligrafu tikrinti FNTT vadovai galėjo nutekinti informaciją apie teisėsaugos planuojamus veiksmus dėl banko „Snoras“.
„Na, mes turime tokį įtarimą“, - sakė G.Grina, paklaustas, ar „įtarė, kad tiek Gailius, tiek Giržadas galėjo nutekinti informaciją“. Vėliau paklaustas, ar buvo įtarimų, kad „vienas jų galėjo nutekinti informaciją“, VSD vadovas atsakė: „Mūsų toks įtarimas buvo“.
G.Grina taip pat sakė, kad VSD šių metų sausį raštu generaliniam prokurorui pateikė „faktologiją, ką mes tyrėme, ką mes tikrinome, ką nustatėme“.
Praėjusių metų lapkričio mėnesį prieš pat „Snoro“ nacionalizavimą dienraštis „Lietuvos rytas“, cituodamas anoniminius šaltinius, pranešė, kad „Generalinė prokuratūra jau pasirašė leidimus atlikti kratas viename bankų ir jo vadovų namuose“. Konkretaus banko dienraštis nenurodė, tačiau teigė, jog taikinys yra „lietuviškas bankas“.
Po šio publikacijos generalinis prokuroras D.Valys kreipėsi į VSD, kad šis atliktų operatyvinį tyrimą dėl neviešų duomenų atskleidimo.
Šių metų vasarį Generalinėje prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl informacijos apie planuojamus pareigūnų veiksmus, tiriant banko „Snoras“ veiklą, neteisėto atskleidimo. Tyrimas pradėtas dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Ikiteisminiame tyrime įtarimai pateikti buvusiam FNTT direktoriaus pavaduotojui V.Giržadui.
Prieš tai tuometinis vidaus reikalų ministras R.Palaitis panaikino FNTT direktoriaus V.Gailiaus ir jo pavaduotojo V.Giržado leidimus dirbti su slapta informacija ir atleido juos iš pareigų. Tokį sprendimą ministras priėmė gavęs VSD raštą, kuriame apibendrinti du šių pareigūnų patikrinimo poligrafu rezultatai.
Tuometinis ministras R.Palaitis yra teigęs, jog V.Giržado du patikrinimai poligrafu buvo jam nepalankūs. Seimo Antikorupcijos komisijos išvadose nurodoma, kad V.Gailiaus pirmasis patikrinimas buvo neigiamas, pakartotinis - teigiamas. V.Gailius atleistas po to, kai nepakluso ministro nurodymui atleisti tuometinį savo pavaduotoją V.Giržadą.
Dėl FNTT vadovų atleidimo kilo įtampa valdančiojoje Permainų koalicijoje. Siekdamas išsaugoti koaliciją, R.Palaitis atsistatydino iš vidaus reikalų ministro pareigų.
Naujausi komentarai